Prof. Chazan nie zgadza się z wieloma decyzjami polskiego rządu odnośnie walki z koronawirusem
fot. AdobeStock

Prof. Ryszarda Chazan podważa decyzje rządu dot. pandemii. „Wiele restrykcji było nieadekwatnych do sytuacji”

Profesor nie pochwala wielu działań polskiego rządu, w tym karania za brak maseczek ochronnych, zamykania szkół i ograniczania tym samym uczniom dostępu do edukacji, czy zmian w służbie zdrowia, które nastąpiły po wybuchu pandemii.
Milena Oszczepalińska
Prof. Chazan nie zgadza się z wieloma decyzjami polskiego rządu odnośnie walki z koronawirusem
fot. AdobeStock
Prof. dr hab. n. med. Ryszarda Chazan z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego udzieliła wywiadu dla portalu medonet.pl, w którym podzieliła się swoimi opiniami na temat działań polskiego rządu, jakie były podejmowane od momentu, gdy koronawirus pojawił się także w naszym kraju. Jak się okazuje, profesor nie popiera kilku decyzji, które znacząco wpłynęły na życie Polaków w ostatnich miesiącach.

Prof. Ryszarda Chazan o zamknięciu szkół w związku z pandemią koronawirusa

Na pytanie Zuzanny Opolskiej z redakcji medonet.pl o to, czy decyzja o zamknięciu szkół w całej Polsce była słuszna, odpowiedziała, że choć na początku, gdy o wirusie niewiele było wiadomo, wydawało się, że zamknięcie szkół jest dobrym rozwiązaniem, to już kilka tygodni później, gdy okazało się, że zachorowalność na COVID-19 i śmiertelność wirusa nie jest tak wysoka, jak przypuszczano, nie rozumiała, dlaczego szkoły nadal pozostawały w systemie edukacji zdalnej. „Nie było przecież ciężkich zachorowań wśród młodzieży i dzieci – izolacji wymagały raczej osoby w wieku podeszłym z czynnikami ryzyka” – przyznała ekspertka.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

„Wiele restrykcji było nieadekwatnych do sytuacji”

Profesor Ryszarda Chazan stwierdziła, że „nie ma żadnych naukowych dowodów, że noszenie maseczki zabezpiecza przed zakażeniem”. W związku z tym za bezzasadne uważa karanie osób, które nie chcą się podporządkować temu obowiązkowi. Nie oznacza to jednak, że jest przeciwniczką maseczek ochronnych. „Powinno się zachęcać społeczeństwo do zasłaniania ust i twarzy, zwłaszcza w transporcie publicznym, w placówkach ochrony zdrowia. Maseczki powinny nosić bezwzględnie osoby chore, zdrowe z dodatnim testem, a także wszystkie osoby z objawami przeziębienia” – podkreśliła profesor i dodała, że najważniejsze jest jednak to, by społeczeństwo pamiętało o zachowywaniu bezpiecznego dystansu i dbało o prawidłową higienę rąk.

Teleporady powinny stanowić max. 20 proc. wizyt w przychodniach

„Przekierowanie służby zdrowia na zwalczanie koronawirusa kosztem innych chorób od początku wzbudzało mój największy sprzeciw” – powiedziała profesor. Oczywiste jest, że w wielu przypadkach bez zbadania pacjenta nie można go zdiagnozować. Nie da się – jak podkreśliła Ryszarda Chazan – „uprawiać zawodu lekarza zdalnie”. Teleporady są przydatne i dopuszczalne np. w przypadku pacjentów, którym trzeba tylko przedłużyć już wcześniej przepisane lekarstwa, natomiast „nie powinny stanowić więcej niż 20 proc. wszystkich wizyt. Lekarz nie może bać się choroby” – powiedziała stanowczo profesor.

Źródło: medonet.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy