Prof. Skarżyński: 60 proc. rodziców nie wie, że dziecko ma wadę słuchu [WIDEO]

Malec jest niegrzeczny, nie słucha cię, nie potrafi skupić się na zabawie? A czy kiedykolwiek sprawdzałaś jego słuch? Aż 60 proc. rodziców nie wie, że ich dziecko ma niedosłuch! Dużym problemem są też centralne zaburzenia słuchu.

Zobacz inne z serii: Problemy ze słuchem u dzieci (4)

Co piąte dziecko w Polsce ma niedosłuch. W wielu przypadkach można temu zaradzić, pod warunkiem, że wadę szybko się wykryje i zacznie leczyć. Często niedosłuch jest spowodowany przedłużającą się infekcją. Trudno jednak leczyć niedosłuch, jeśli go się nie zauważa - a aż 60 proc. rodziców, których dzieci miały problem ze słuchem, nie zauważyło problemu – mówi prof. Henryk Skarżyński.

Jak rodzice powinni dbać o słuch dziecka?

Rodzice powinni przede wszystkim reagować na to, co dzieje się z dzieckiem. Nie zawsze, niestety, tak jest. Prawie 60 proc. rodziców nie zauważyło u dziecka wady słuchu, którą my wykryliśmy potem w badaniach klinicznych. To bardzo dużo. To pokazuje, że nie reagujemy na to, co dzieje się z dzieckiem.
Nie zwracamy uwagi na to, że dziecko się dopytuje, nieadekwatnie reaguje, że nie odpowiada – nie dlatego, że nie chce albo nie wie, jak odpowiedzieć, tylko dlatego, że nie zrozumiało pytania! Nie zwracamy uwagi na to, że dziecko siada bliżej przed telewizorem, głośniej słucha radia, czasami dziwnie zachowuje się wtedy, gdy w pomieszczeniu, w którym  przebywa, jest hałas – nawet nieduży. Nie zdajemy sobie często sprawy z tego, że wiele urządzeń w domu – jak choćby pralka, lodówka – emituje hałas.
Kolejnym problemem są centralne zaburzenia słuchu.

Co to są zaburzenia centralne słuchu?

Jest coraz większa grupa dzieci, które mają prawidłowe progi słyszenia, ale nie potrafią słuchać. Takie dziecko słyszy prawidłowo, ale zaburzone jest u niego kojarzenie. Nie umie słuchać, a więc nie rozumie tego, co do niego mówimy. Okazuje się, że ono słucha, a nie nie umie słuchać.
Zaburzenia centralne nie są łatwe do leczenia, jednak rozwijamy różne formy terapii.

Wady słuchu przekładają się funkcjonowanie dziecka?

Tak przekładają się na jego funkcjonowanie, na rozwój dziecka, edukację, na jakość edukacji, cały szereg kontaktów międzyludzkich z rówieśnikami, które potem mają wpływ na całe życie dziecka.
Prof. Henryk Skarżyński jest twórcą i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dokonał w 1992 roku operacji wszczepienia implantu ślimakowego, przywracając słuch osobie głuchej. Jako pierwszy w świecie wykonał stworzoną przez siebie metodą operację wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej, a następnie u pierwszego w świecie dziecka. Angażuje się w wiele programów profilaktycznych dotyczących wad słuchu i mowy – w Polsce oraz na świecie.
Zobacz także: Co piąte dziecko w Polsce ma wadę słuchu
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy