Koronawirus szpitale COVID-19
fot. Adobe Stock

Profesor z 20-letnim stażem o COVID-19: Tak powszechnej i PODSTĘPNEJ choroby jeszcze nie widziałem

Prof. dr hab. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Klinicznego w Krakowie, wypowiadał się na temat przebiegu COVID-19 na antenie TVN24. Lekarz twierdzi, że jeszcze nigdy nie widział tak powszechnej, a tak podstępnie przebiegającej choroby.
Aleksandra Zaborowska
Koronawirus szpitale COVID-19
fot. Adobe Stock
„Pacjenci chorzy na COVID-19 sprawiają wrażenie stosunkowo zdrowych. Możemy z nimi rozmawiać, nie widać u nich dużych duszności. A jak popatrzymy na parametry życiowe albo badania obrazowe, to jesteśmy przerażeni” – powiedział prof. Szczeklik na antenie TVN24.

Koronawirus bardzo szybko atakuje wszystkie narządy

Lekarz dodał, że granica, po przekroczeniu której organizm przestaje sobie radzić z zakażeniem, jest bardzo cienka, a „kiedy ją przekroczymy, napędza się spirala niewydolności wielonarządowej”. Zdaniem prof. Szczeklika, w takim momencie bardzo trudno jest już uratować pacjenta.

„Pracuję 20 lat, 15 lat na intensywnej terapii. Takiej choroby, która jest tak powszechna, a jednocześnie tak podstępnie przebiega, to chyba nie widziałem” – powiedział kierownik kliniki.
Redakcja poleca: Czy przejmujesz się smogiem? [SONDA ULICZNA]
Smog truje nas, ale musimy jakoś z nim żyć. Czy my się jeszcze nim przejmujemy? Zapytaliśmy o to przechodniów.

W szpitalach brakuje łóżek

Prof. Szczeklik skomentował także gwałtowny wzrost zachorowań i podkreślił, że spełnia się właśnie najgorszy scenariusz liczby zakażeń i hospitalizacji.

„Na co dzień w naszej pracy widzimy dramatyczny brak łóżek na każdym poziomie opieki medycznej, ale przede wszystkim na intensywnej terapii. Próbujemy bardzo szybko wzmocnić bazę łóżkową dla osób chorych na COVID-19, ale tych łóżek dramatycznie brakuje” - zaznaczył lekarz. Dodał także, że „pierwsza fala w marcu i kwietniu trochę nas uśpiła” – to, co dzieje się teraz jest nieporównywalne z sytuacją z wiosny, kiedy ludzie byli znacznie bardziej przestraszeni wirusem.

Źródło: TVN24

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy