profilaktyka alergii u dziecka
fot. AdobeStock

Profilaktyka alergii u dziecka

Swędząca wysypka, duszności i załzawione oczy - alergia możne objawiać się w różny sposób. Jako mama pragniesz wychować zdrowe dziecko, które w przyszłości nie będzie musiało wystrzegać się "zakazanych pokarmów". Zrób więc wszystko, aby zawczasu zapobiec alergii.
profilaktyka alergii u dziecka
fot. AdobeStock
Na pojawienie się alergii u dziecka wpływ mają różne czynniki, m.in. geny, zła jakość powietrza czy wysoko przetworzona żywność. Także to, jak odżywiasz się w ciąży i jak karmisz dziecko, ma wpływ na ryzyko rozwoju alergii pokarmowej u maluszka.

Czym jest alergia pokarmowa i jak się objawia?

Alergia pokarmowa to nic innego, jak nieprawidłowa reakcja organizmu na pewne składniki znajdujące się w pożywieniu. Alergiczne reakcje na jedzenie u niemowląt wynikają z niedojrzałości układu pokarmowego i odpornościowego. U najmłodszych najczęściej występuje alergia na białka mleka krowiego.
 
Alergia pokarmowa u niemowląt i małych dzieci objawia się zwykle zmianami skórnymi. Mogą to być:
 
 • atopowe zmiany pod kolanami i w zgięciach łokci,
 • „lakierowane” policzki,
 • sucha, swędząca skóra,
 •  wysypka,
 • pokrzywka alergiczna. 

Mogą pojawić się także inne objawy alergii, np.:
 
 • wymioty, 
 • biegunka,
 • nieprawidłowe przyrosty masy ciała, 
 • dolegliwości ze strony układu oddechowego (katar, kaszel, obturacyjne zapalenie oskrzeli, duszności). 

Czy można przewidzieć alergię u dziecka?

Nie da się ze 100-procentową pewnością przewidzieć, czy u danego maluszka wystąpi alergia. Istnieją jednak czynniki, które zwiększają ryzyko jej pojawienia się u maluszka. Najważniejszym z nich jest fakt występowania choroby w rodzinie – dzieci, których przynajmniej 1 bliski pierwszego stopnia (rodzic lub rodzeństwo) ma zdiagnozowaną chorobę alergiczną, mają istotnie wyższe ryzyko jej rozwoju.
Warto już w okresie ciąży przeprowadzić „rodzinne rozpoznanie” i zastanowić się, czy maluszek, który za chwilę przyjdzie na świat,  nie ma zwiększonego jej ryzyka. Można w tym celu skorzystać ze specjalnego „Kalkulatora alergii”.  Wynik testu warto skonsultować z lekarzem, który pomoże zaplanować odpowiednie postępowanie prewencyjne.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii u dziecka?

Jeśli wiesz, że Twoje dziecko ma podwyższone ryzyko wystąpienia alergii, warto zacząć jej zapobiegać już w życiu płodowym. Zdrowa i zróżnicowana dieta kobiety w ciąży może zmniejszyć ryzyko wystąpienia u dziecka alergii. Po porodzie najlepszą formą profilaktyki alergii jest karmienie piersią. Pokarm mamy jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt, dlatego eksperci zalecają kontynuowanie go przynajmniej przez pierwsze 4-6 miesięcy życia dziecka.

Inne sposoby zapobiegania alergii u dziecka:

 • Eksperci Światowej Organizacji Alergii są zdania, że określone szczepy bakterii, np. Lactobacillus rhamnosus (LGG), stosowane przez kobiety w czasie ciąży i podczas karmienia piersią, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii u dzieci z grup wysokiego ryzyka. 
 • Po zakończeniu karmienia piersią u dzieci z grupy ryzyka alergii korzystne może być sięgnięcie po mleko modyfikowane typu H.A. o klinicznie udowodnionej skuteczności, stworzone specjalnie z myślą o tych niemowlętach. Jeśli u dzieci zdiagnozowana została alergia, lekarz może zalecić specjalny preparat mlekozastępczy. 
 • Unikanie lub odraczanie wprowadzania potencjalnie alergizujących pokarmów u niemowląt z grupy ryzyka wystąpienia alergii, jak też u nieobciążonych takim ryzykiem , nie jest zalecane.

Czy mama karmiąca musi stosować dietę?

Wbrew obiegowym opiniom, nie ma potrzeby stosowania diety eliminacyjnej w czasie ciąży i podczas laktacji, chyba, że u maluszka już zdiagnozowano alergię. Nie ma to bowiem wpływu na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób alergicznych u dziecka. Twoja dieta w tym czasie powinna przede wszystkim być zdrowa i zróżnicowana, czyli zawierać produkty wchodzące w skład piramidy żywieniowej.

W razie jakichkolwiek obaw dotyczących alergii u dziecka, porozmawiaj z pediatrą, który wdroży odpowiednie postępowanie, mogące ograniczyć rozwój choroby alergicznej. Nigdy nie stosuj diet eliminacyjnych na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem.
 
Internetowa Szkoła Rodzenia
 

Materiał powstał przy współpracy z:Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej.

Zobacz także

Popularne tematy