GRY
 
 

Encyklopedia płodności

Progesteron

inaczej luteina – hormon sterydowy, należący do żeńskich hormonów płciowych. Progesteron wydzielany jest przez jajniki i w niewielkim stopniu przez nadnercza oraz ciałko żółte, a jeżeli kobieta jest w ciąży, tę funkcję przejmuje łożysko. 

Poziom progesteronu

W pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego progesteronu jest niewiele (norma to: 0,28-0,72 ng/ml), po owulacji jego poziom wzrasta (0,64-1,63 ng/ml). W fazie lutealnej (ta faza trwa od owulacji do końca cyklu), a konkretnie – mniej więcej w 22.-23. dniu cyklu (4,71-18,0 ng/ml). 

Jeżeli nie dochodzi do ciąży, poziom progesteronu spada, powodując miesiączkę. To właśnie niski poziom progesteronu odpowiada za gorsze samopoczucie, rozdrażnienie i płaczliwość. 
Poznaj: 5 sposobów na PMS

Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, poziom progesteronu stale rośnie.
Prawidłowy poziom progesteronu odpowiada za cykliczne zmiany w nabłonku narządów płciowych, reguluje grubość endometrium i umożliwia zajście w ciążę oraz jej utrzymanie. 
Zbyt niski poziom progesteronu sprawia, że błona śluzowa macicy nie jest przygotowana do zagnieżdżenia się zarodka i dochodzi do wczesnego poronienia, którego kobieta może nawet nie zauważyć, bo często wypada ono w terminie miesiączki.

Przeczytaj:
Kwas foliowy przed ciążą – kiedy i ile brać?
Jakie badania zrobić po poronieniu?
Wszystko, co trzeba wiedzieć o inseminacji