GRY
 
 

Progesteron w ciąży - czy twój wynik mieści się w normie?

Za co odpowiada progesteron? Dlaczego jego niedobór uniemożliwia zajście w ciążę? Kiedy i jak zmierzyć poziom progesteronu? Poznaj bliżej wyjątkowy hormon, który jest wielkim sprzymierzeńcem wszystkich przyszłych mam.

Progesteron: jaka jest norma? Wyniki
fot. Fotolia

Progesteron (luteina) to hormon ciałka żółtego, który odgrywa najważniejszą rolę w drugiej połowie cyklu kobiety. Najważniejszy hormon wydzielany przez jajniki. W ciągu całego cyklu jego poziom zmienia się przewidywalnie i na tej podstawie można określić, kiedy nastąpi owulacja.  To właśnie dzięki niemu błona śluzowa macicy jest przekształcana w taki sposób, by mogła się w niej zagnieździć komórka jajowa. Progesteron hamuje także skurcze macicy. Badanie stężenia progesteronu wykonuje się często w przypadku niepłodności, a we wczesnej ciąży w celu rozpoznania ciąży pozamacicznej czy poronienia.

Jak działa progesteron w ciąży?

Luteina w ciąży odpowiada za utrzymanie ciąży i jej bezpieczny oraz prawidłowy rozwój. Chroni przed poronieniem i przedwczesnym porodem. W czasie ciąży poziom progesteronu wzrasta niemal dwukrotnie, tuż przed samym porodem spada - to sygnał dla macicy, by dzięki silniejszym skurczom rozpoczęła się akcja porodowa.

Redakcja poleca: Dlaczego warto ćwiczyć jogę starając się o dziecko? - film.
O tym dlaczego warto ćwiczyć jogę przygotowując się do zajścia w ciążę mówi Aleksandra Kunstler, instruktorka i współwłaścicielka pracowni Jogamudra w Warszawie.

Niedobór luteiny w ciąży niebezpieczny

Dlaczego niedobór progesteronu w ciąży jest niebezpieczny? Jeśli jego poziom jest niski – śluzówka macicy jest zbyt cienka i za słabo ukrwiona, a zarodek nie może się prawidłowo rozwijać. Często dochodzi wówczas do plamień, ciężarną może pobolewać dół brzucha, mogą pojawić się skurcze macicy. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza – najczęściej lekarze zalecają wówczas przyjmować progesteron w tabletkach (np. Luteina, Duphaston) oraz dużo wypoczywać.
 

Uwaga! Palenie tytoniu może obniżać poziom luteiny! Niebezpieczne związki wdychane przez palące kobiety zaburzają funkcjonowanie łożyska -  a to ma wpływ na poziom progesteronu we krwi.


Poziom progesteronu w ciąży - normy

  • 1-28 ng/ml - po owulacji
  • 9-47 ng/ml - do 12. tygodnia ciąży
  • 17-146 ng/ml - 12.-28. tydzień ciąży
  • 55-200 ng/ml - powyżej 28. tygodnia ciąży
 
Uwaga! W wynikach badań laboratoria stosują różne jednostki np. ng/ml lub nmol/l. Wartość podaną w nmol/l mnoży się przez 0,314 i otrzymuje się stężenie w jednostkach ng/ml. Przelicznik: 1 ng/mL = 0,314465 nmol/L.

„Progesteron jest odpowiedzialny za utrzymanie się ciąży do momentu wytworzenia się łożyska” - mówi Aleksandra Demiańczyk, biolog. - „Dlatego właśnie niedobór progesteronu uniemożliwia zajście w ciążę. Jeżeli doszło do zapłodnienia, to luteina utrzymuje ciążę przez około 3 miesiące, a po tym czasie rolę utrzymania ciąży przejmuje wykształcone łożysko. Jeżeli zaś nie doszło do zapłodnienia, gruczoł działa jedynie przez kilkanaście dni, aż tuż przed miesiączką poziom progesteronu spada.

Poznaj: 4 najczęstsze problemy z miesiączką

Jak zmienia się poziom luteiny w trakcie cyklu?

W pierwszej fazie cyklu stężenie progesteronu jest bardzo niskie, to czas na mocne działanie estrogenów, które przygotowują błonę śluzową macicy i owulację w jajnikach. Stężenie luteiny zaczyna lekko rosnąć już przed owulacją, a swój szczyt osiąga mniej więcej tydzień po owulacji. Dzięki intensywnemu wydzielaniu się tego hormonu możliwe jest wstrzymanie dojrzewania kolejnych pęcherzyków Graffa. Luteina jest związana z regulacją temperatury ciała w organizmie, dzięki czemu mierząc temperaturę codziennie rano wiemy, kiedy owulacja już miała miejsce i możliwy jest stosunek bez zabezpieczenia.

Zobacz też: Dni płodne – oblicz

Kiedy można podejrzewać niedobór luteiny?

- „Jeżeli kobieta stosuje samoobserwację bądź używa komputerów cyklu, (np. Lady-Comp), to z pewnością zauważy skróconą fazę lutealną albo nieprawidłowy wzrost temperatury” - mówi ekspertka. „To są takie oczywiste symptomy, których niestety nie sposób rozpoznać przy stosowaniu innej antykoncepcji. Zdarza się, że niedobór progesteronu jest związany z występowaniem plamień, wtedy to kierując się do odpowiedniego lekarza, możemy uzyskać właściwą diagnozę”.

Kiedy i jak badać poziom progesteronu?

Nie jest to takie proste, ponieważ luteina ma niestabilny poziom w ciągu doby – jest wydzielany w sposób pulsacyjny, jego stężenie we krwi zmienia się w ciągu dnia. Jedno badanie nie jest zatem w stanie dać miarodajnych wyników. - „Badanie tego hormonu z krwi tylko raz może dać fałszywy wynik. Zalecane jest, aby badania były wykonane w ciągu 3 dni z rzędu, aby mieć prawidłowy obraz poziomu tego hormonu u danej kobiety.” - twierdzi Aleksandra Demiańczyk. Dobrze jest także sprawdzić poziom hormonu w dwóch kolejnych cyklach.

Oblicz swoje dni płodne.

Konsultacja merytoryczna: Aleksandra Demiańczyk, biolog

Przeczytaj także:
Doładuj
Przeładuj