progesteron normy
fot. Adobe Stock

Progesteron: normy w ciąży i w czasie cyklu miesiączkowego

Normy poziomu progesteronu zależą od fazy cyklu oraz od tego, czy kobieta jest w ciąży. Właściwy poziom tego hormonu jest warunkiem płodności oraz utrzymania ciąży.
Ewa Janczak-Cwil
progesteron normy
fot. Adobe Stock
Badanie poziomu wykonuje się najczęściej w celu monitorowania owulacji oraz ciąży, a także w przypadku niepłodności kobiet, hipogonadyzmu u kobiet, guzów hormonalnych u obu płci, guzów nadnercza.

Inne są normy poziomu progesteronu w czasie normalnego cyklu miesiączkowego, a inne podczas ciąży. Poziom progesteronu bada się z krwi, mierząc w niej jego stężenie. O tym, czy wynik jest prawidłowy, decyduje faza cyklu lub etap ciąży, w jakim znajduje się kobieta.

Progesteron normy u kobiet i mężczyzn

Badanie stężenia progesteronu we krwi najczęściej bada się w związku z problemami z płodnością. Krew pobiera się zwykle w 7 lub 8 dniu po owulacji. Badanie najlepiej jest wykonać dwa razy w ciągu dnia, ponieważ wydzielanie hormonu jest pulsacyjne. Badanie na ogół wykonuje się też w kolejnym cyklu miesiączkowym – aby zbadać działanie obu jajników, a działają one naprzemiennie.

Normy poziomu progesteronu u kobiet:
  • faza folikularna cyklu jajnikowego: 0,28–0,72 ng/ml,
  • okres okołoowulacyjny: 0,64–1,63 ng/ml,
  • faza lutealna cyklu jajnikowego: 4,71–18,0 ng/ml,
  • menopauza: 0,07–1,25 ng/ml.

W siódmym lub ósmym dniu po owulacji norma poziomu progesteronu wynosi minimum 10 ng/ml. Jeśli stężenie wynosi mniej niż 3 ng/ml, jest to znak, że do owulacji nie doszło.

Norma progesteronu u mężczyzn wynosi: 0,2–1,38 ng/ml.

Zobacz: Wszystko o testach owulacyjnych
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Progesteron: normy u ciężarnych

Poziom luteiny wzrasta przez całą ciążę. Początkowo hormon produkowany jest przez ciałko żółte, później przez łożysko. Normy progesterony podczas ciąży wynoszą:
  • 4 tydzień – 21,6 ng/ml,
  • 12 tydzień – 33,4 ng/ml,
  • 20 tydzień – 55,6 ng/ml,
  • 30 tydzień – 104,5 ng/ml,
  • 40 tydzień – 166,2 ng/ml.

Zmiany poziomu progesteronu

Najwyższy poziom progesteronu powinien być we krwi w 20-22 dniu cyklu miesiączkowego. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia jajeczka w macicy, poziom progesteronu spada. Jeżeli dojdzie do ciąży, progesteron jest nadal produkowany przez ciałko żółte, a po 2-3 miesiącach przez łożysko. Podczas ciąży poziom luteiny wzrasta ponad stukrotnie.

Progesteron: przygotowanie do badania

Przed pobraniem krwi, z odpowiednim wyprzedzeniem należy skonsultować z lekarzem stosowane leki hormonalne, witaminy, suplementy diety, gdyż mogą one wpływać na wynik badania. Najczęściej lekarze zalecają, aby pobranie krwi odbywało się na czczo, minimum 8 godzin od ostatniego posiłku.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy