Czy będą zmiany w programie 500+
fot. Fotolia

500+ dla każdego bez kryterium dochodowego? Jest opinia prokuratury!

Prokuratura Generalna wydała opinię w sprawie zmian w programie 500+. Czy zasada "złotówka za złotówkę" ma szansę wejść w życie? Sprawdź!
Hanna Szczesiak
Czy będą zmiany w programie 500+
fot. Fotolia
Pisaliśmy o samotnej matce z Gdańska, która przekroczyła próg dochodowy o 7 zł i nie dostała pieniędzy z programu 500+. Zdaniem Prokuratury Generalnej, kobiecie i jej dziecku nie należą się pieniądze.

Kryterium dochodowe w programie 500+

W przypadku mamy z Gdańska dochód na osobę w rodzinie wynosił 807,82 zł, przez co jej wniosek o 500+ został odrzucony. Kobieta odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, jej sprawa ma być skierowana do Trybunału Konstytucyjnego.

Prokuratura Generalna przygotowała opinię prawną dla Trybunału Konstytucyjnego w związku ze zgłoszeniem gdańskiego sądu. Według PG, kryterium dochodowe obowiązujące w programie 500+ nie łamie konstytucyjnej zasady równości. Oznacza to, że rodziny z jednym dzieckiem, które przekroczą próg (800 zł lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) nawet o kilka złotych, nie mają prawa do świadczenia. "Proponowane w tej ustawie rozwiązania mają zmniejszyć obciążenia finansowe rodzin związane z wychowywaniem dzieci, a tym samym zachęcać do podejmowania decyzji o posiadaniu większej ich liczby" – tłumaczy Robert Hernand, zastępca prokuratora generalnego.
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

"Złotówka za złotówkę"

Wojewódzki Sąd Administracyjny zapytał również o możliwość zastosowania zasady "złotówka za złotówkę", która obowiązuje w przypadku innych świadczeń rodzinnych. Według oceny prokuratora generalnego, decyzja o wprowadzeniu tej zasady wykracza poza zakres kompetencji Trybunału.

Zasada "złotówka za złotówkę" zakłada obniżenie wypłacanej w ramach świadczenia kwoty o sumę, o którą przekroczyło się próg dochodowy. Wprowadzenie tej zasady umożliwiłoby uczestniczenie w programie większej liczby rodzin, to z kolei mogłoby negatywnie wpłynąć na budżet państwa.

Jesteście zadowoleni z programu 500+? Czy jakiekolwiek zmiany są potrzebne?

Zobacz także: Minister Rafalska zapowiada zmiany w programie 500+

Źródło: wp.pl, gazetaprawna.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy