W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci
fot. Fotolia

Efekty 500+ widać gołym okiem! Na porodówkach prawdziwe oblężenie

"To są dobre dane, oby kolejne były takie, będę wtedy zadowolona" – poinformowała minister Rafalska. Czy efekty 500+ naprawdę są aż tak spektakularne?
Hanna Szczesiak
W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci
fot. Fotolia
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w czerwcu urodziły się 34 tys. dzieci. To o ponad 2 tys. więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. "To są dobre dane, oby kolejne były takie, będę wtedy zadowolona. Dane są lepsze od naszych prognoz, kiedy wprowadzaliśmy 500 plus+" – skomentowała minister Elżbieta Rafalska.

Więcej dzieci to efekt 500+?

Do tej pory jedynym miesiącem, w którym urodziło się mniej dzieci, niż w tym samym miesiącu w poprzednim roku, był kwiecień. "Trzeba pamiętać, że ten spadek w kwietniu był niewielki. Ale w kwietniu była jedna niedziela więcej. To ma znaczenie w kwestii szpitalnych zabiegów" – powiedziała PAP minister Rafalska. Przyznała, że jej głównym celem jest przekroczenie 400 tys. urodzeń w 2017 roku. Bardzo prawdopodobne, że prognozy ministerstwa się sprawdzą – przed nami jeszcze miesiąc kalendarzowego lata, a to latem rodzi się najwięcej dzieci.

Minister Rafalska podkreśliła, że w Polsce są coraz lepsze warunki do powiększania rodziny – sytuacja na rynku pracy jest stabilna, ludzie nie boją się zmiany pracy i otwarcie informują pracodawcę o swoich oczekiwaniach finansowych. Jednak przede wszystkim, Polacy są rodzinnym narodem i chcą odejść od obecnie panującego modelu rodziny 2+1. "W badaniach pokazujemy, że chcemy mieć liczniejsze rodziny niż obecnie, że cenimy sobie rodzinność i dzieci. Ale zawsze były te obawy o poczucie zagrożenia na rynku pracy. Obawy przed pogorszeniem sytuacji materialnej, niewysokie zarobki" – powiedziała minister. Dodała również, że Polacy rzadziej wyjeżdżają za granicę i częściej wracają do Polski. Jednym z czynników wpływających na tę decyzję może być program 500+.

Zgadzacie się ze słowami minister Rafalskiej? Wierzycie, że 500+ ma aż taki wpływ na decyzje Polaków? Piszcie w komentarzach!

Zobacz także: Komu przysługuje 500 + na pierwsze dziecko?

Źródło: rynekzdrowia.pl
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy