Polka w ciąży
fot. Fotolia

Program 500+ nie działa? Polki nie chcą rodzić więcej dzieci!

Rosnąca liczba urodzeń to efekt 500+? Wyniki badania CBOS nie pozostawiają złudzeń!
Hanna Szczesiak
Polka w ciąży
fot. Fotolia
Jednym z założeń programu 500+ (i tym samym jedną z obietnic polityków PiS) był wzrost liczby urodzeń w Polsce. Czy pieniądze ze świadczenia rzeczywiście mają wpływ na decyzję Polek o powiększeniu rodziny? Okazuje się, że niekoniecznie!

500+ wpływa na wzrost liczby urodzeń?

Minister Elżbieta Rafalska zapewnia, że w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci i to niepodważalny efekt programu 500+. Badanie CBOS pokazuje, że wzrost liczby urodzeń nie ma żadnego związku z rządowym programem!

"Wprowadzenie rozwiązań z zakresu polityki prorodzinnej oraz poprawa sytuacji na rynku pracy w ostatnich czterech latach nie przełożyły się na wyraźny wzrost deklaracji kobiet w wieku 28-45 lat dotyczących planowania potomstwa w bliżej nieokreślonej przyszłości" – czytamy w komunikacie CBOS. Odsetek kobiet, które planują ciążę, zwiększył się jedynie o jeden punkt procentowy – z 40 proc. do 41 proc.
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Dodatkowe 500 zł nie wpływa na decyzje Polek!

Większość bezdzietnych kobiet, aż 78 proc., deklaruje, że urodzi w przyszłości dziecko. Wśród kobiet, które mają już jedno dziecko, tylko 45 proc. myśli o powiększeniu rodziny. To i tak więcej niż w przypadku kobiet, które mają dwoje dzieci – w tej grupie tylko 10 proc. pań myśli o kolejnej ciąży. Wyniki badania CBOS są jednoznaczne – program 500+ nie jest wyznacznikiem powiększania rodziny. To samo piszecie w komentarzach – wiele z was przyznało, że na decyzję o urodzeniu dziecka (pierwszego czy kolejnego) program 500+ nie miał żadnego wpływu.

Zobacz także: Oblężenie na porodówkach! Efekty 500+?

Źródło: wp.pl, rmf24.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy