GRY

300+ już pewne! Rząd da kolejne pieniądze rodzicom i to bez kryterium dochodowego!

Premier Mateusz Morawiecki zrobił na Dzień Dziecka prezent polskim rodzinom i podpisał rozporządzenie do programu "Dobry Start". Nie wiesz, czy ci przysługuje? Pomożemy ci krok po kroku otrzymać z niego pieniądze.
wyprawka 300 zł dla uczniów
fot. Adobe Stock
6 tygodni zajęło rządowi spełnienie tej obietnicy. W kwietniu, podczas konwencji partyjnej PiS, premier obiecał, że wszystkie dzieci idące do szkoły we wrześniu dostaną po 300 zł na wyprawkę szkolną. Mateusz Morawiecki słowa dotrzymał - 1 czerwca podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

Dla kogo wyprawka?

Program, w ramach którego rząd będzie przyznawać dzieciom szkolnym pieniądze na wyprawkę nazywa się "Dobry Start" i nie ma żadnego kryterium dochodowego. Oznacza to, że bez względu na dochody rodziny, jeżeli są w niej dzieci szkolne, pieniądze zostaną wypłacone. Będą przyznawane raz w roku, wraz z 1 września rozpoczynającym nowy rok szkolny. Wyprawka będzie przysługiwała od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia 18 roku życia. W sytuacji gdy dziecko osiągnie już pełnoletniość, a nadal będzie uczęszczało do szkoły np. liceum, będą one nadal przyznawane, maksymalnie do ukończenia 20 roku życia. Warunkiem jest, aby nauka rozpoczęła się przed 18 rokiem życia i była kontynuowana. W przypadku uczniów niepełnosprawnych pieniądze będą wypłacane do 24 roku życia. 

Ale UWAGA!  Świadczenia nie otrzymają dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci chodzące do "zerówki"  w 
przedszkolu lub szkole. Na środki nie mogą liczyć też studenci.

 
Redakcja poleca: Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów co myślą o 300 zł na wyprawkę szkolną. Właśnie dzisiaj 1 czerwca, w Dniu Dziecka, premier Mateusz Morawiecki podpisał w tej sprawie rozporządzenie. Jesteście ciekawe co o takiej pomocy dla dzieci sądzą Polacy? Zobaczcie sondę!

Ile dostaną rodzice?

Będzie to 300 zł na każde uczące się dziecko. Pieniądze będą zwolnione z podatku. Dodatkowo, nie będą podlegać
egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia (np. w przypadku 500 plus na pierwsze dziecko).

Od kiedy możemy składać wnioski?

Rodzice mogą ubiegać się o pomoc od 1 lipca 2018 roku.  Będą to mogli zrobić online przez stronę Ministerstwa Rodziny: empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia będą mogli to zrobić także tradycyjnie, składając wniosek papierowy w tym samym miejscu, gdzie wniosek o 500 plus, czyli w: urzędach miast, gmin lub ośrodkach pomocy społecznej.

Ale UWAGA! O pieniądze będzie można wnioskować tylko do końca listopada. Złożenie dokumentów po 30 listopada oznacza utratę środków.

Lipiec i sierpień najlepsze 

Złożenie wniosku o świadczenie "Dobry Start" w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września. Wnioski złożone np. we wrześniu i październiku będą rozpatrywane maksymalnie w ciągu 2 miesięcy.

Kto może złożyć wniosek?

Świadczenie będzie wypłacane na wniosek:
  • jednego z rodziców;
  • opiekuna prawnego;
  • opiekuna faktycznego (osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka);
  • rodziny zastępczej;
  • osoby prowadzącej rodzinny domy dziecka;
  • dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej;
  • dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej;
  • lub na wniosek samej uczącej się osoby, o ile jest pełnoletnia, nie pozostaje na utrzymaniu rodziców i rozpoczęła edukację przed 18 rokiem życia i dalej ją kontynuuje.

Skąd wiadomo, że pieniądze będą?

Osoby ubiegające się o pieniądze otrzymają informację o przyznaniu świadczenia na podany we wniosku adres e-mail. Jeżeli nie zostanie wpisany żaden mail - rodzice dostaną urzędowe pismo o możliwości odebrania decyzji. Jednak niestawienie się po taki dokument wcale nie wstrzyma wypłaty.

Jesteście zadowolone z tego programu pomocy rodzinie? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: wp finanse

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Szczepimy, bo kochamy!

Zimowy wypoczynek