rząd zapowiada więcej żłobków
fot. Adobe Stock

Rodzice zapłacą mniej za żłobki - rząd przeznaczył setki milionów na program Maluch plus

Tysiące dzieci oczekujących na miejsce w żłobku to cały czas jedna z największych bolączek rodziców w Polsce. Rząd chce to zmienić. Ma nowy plan.
Agnieszka Majchrzak
rząd zapowiada więcej żłobków
fot. Adobe StockRządowy program Maluch plus działa od 2017 roku. Z założenia ma wspierać rozwój instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi, w wieku do trzech lat. Miał zwiększyć liczbę żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów oraz pomóc w kosztach utrzymania tych dotychczasowych. Miał poprawić sytuację w dostępie do żłobków, ale potrzeby są nadal ogromne. Szacuje się, że około miliona dzieci pozostaje bez szans na przyjęcie do placówek.

Ma być lepiej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że w zeszłym roku dzięki programowi dofinansowano ponad 50 tysięcy placówek i stworzono 23,1 tysięcy nowych miejsc przeznaczonych dla dzieci do trzeciego roku życia. „Już teraz możemy powiedzieć, że jest duża szansa na pobicie rekordowych wyników z ubiegłego roku. W 2019 roku na program zostanie przekazane 450 mln złotych" - poinformowała minister Elżbieta Rafalska.

Według założeń programu Maluch plus, w 2019 roku powstanie ponad 27 tysięcy nowych miejsc w żłobkach. Ponad 77 tysięcy placówek państwowych otrzyma dofinansowanie swojej działalności, w tym wsparcie otrzymają 728 placówki przeznaczone dla dzieci niepełnosprawnych — ma to być o 90 więcej niż w poprzednim roku.
Redakcja poleca: Będzie więcej żłobków na uczelniach
Macierzyństwo nie musi oznaczać końca nauki. W ramach programu „Maluch na uczelni” w 2015 r. prawie 11 mln zł zostanie przeznaczonych na stworzenie miejsc opieki dla dzieci tych rodziców, którzy studiują lub są pracownikami naukowymi.

Taniej w prywatnych żłobkach

Ministerstwo podkreśliło, że pobyt dziecka w państwowym żłobku to o wiele mniejsze koszty dla rodziców. Resort podaje, że opiekunowie, którzy zdecydowali się lub nie mieli innego wyjścia i zapisali swojego malucha do placówki prywatnej, płacą za jego miesięczny pobyt o ok. 419 złotych więcej. W tym roku ma się to zmienić i rodzice dzieci chodzących do prywatnych żłobków będą mogli skorzystać ze zmniejszonej opłaty miesięcznej. Obniżka wyniesie 100 zł. W żłobkach ma być też bezpieczniej, każdy opiekun będzie zmuszony do przejścia szkolenia z przeprowadzenia pierwszej pomocy u dziecka. Dotyczyć to będzie również wolontariuszy.

Przypomnijmy, że liczba żłobków w naszym kraju jest zdecydowanie za mała w stosunku do potrzeb. Są takie rejony kraju, gdzie na 1 miejsce przypada 18 dzieci. Nie ma na razie oficjalnych danych podsumowujących dostępność żłobków w ubiegłym roku. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2017 rok wynika, że w Polsce na ponad 1 milion dzieci przypadało 100 tysięcy miejsc w 3 tys.120 żłobkach i klubach dziecięcych. Zapewniały one opiekę 106 tys.473 dzieciom. GUS podał, że w Polsce jest ponad 1 milion dzieci, które mogłyby trafić do żłobka lub klubu dziecięcego.

Napiszcie w komentarzach, co dla was jest największą bolączką w codziennej opiece nad dzieckiem. Czy ubiegałyście się o miejsce w żłobku, a jeżeli tak, to z jakim skutkiem? Podzielcie się swoim doświadczeniem.

Źródło: ofeminin

  [content:0_19022,0_24169,2_1082,1_2681:GALGallery]


 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy