para, związek

Zachowaj płodność – program dla pacjentów onkologicznych w INVICTA

Chemio- czy radioterapia niejednokrotnie ratuje życie ludzi chorych na nowotwór. Jednocześnie skutkiem tego rodzaju leczenia może być utrata lub znaczne obniżenie płodności.
para, związek
Aby pomóc młodym pacjentom onkologicznym, INVICTA w Gdańsku i Warszawie przygotowała specjalny program „Zachowaj płodność”.

Osoby przed i w wieku prokreacyjnym chorujące na nowotwór często powracają do zdrowia, agresywna terapia jednak może trwale uszkodzić ich funkcje rozrodcze. Rozwiązaniem pozwalającym na zabezpieczenie płodności jest mrożenie gamet i zarodków w specjalistycznym Banku. Pacjent, po wygranej z chorobą, może wykorzystać zdeponowany materiał i dzięki technikom wspomaganego rozrodu mieć dzieci.

U kobiet optymalną opcją jest również mrożenie tkanki jajnikowej. Metoda ta - po przeszczepie (retransplantacji) wyleczonej już pacjentce - umożliwia zarówno odzyskanie płodności (bez zastosowania technik wspomaganego rozrodu), jak i powrót normalnych funkcji hormonalnych.

Czytaj też: Zamrażanie komórek jajowych sposobem na przedłużenie płodności?

W ramach programu „Zachowaj płodność” pacjenci onkologiczni do 25. roku życia skorzystać mogą z konsultacji w Klinice Leczenia Niepłodności i wykonać wybraną procedurę za symboliczną złotówkę. W zależności od sytuacji zdecydować się mogą na:
  • Mrożenie i przechowywanie przez rok tkanki jajnikowej
  • Mrożenie – depozyt z biopsji jądra i przechowywanie materiału przez rok
  • Mrożenie i przechowywanie przez rok komórek jajowych
  • Mrożenie i przechowywanie przez rok nasienia
Wyniki najnowszych badań naukowych dowodzą, że perspektywa możliwości założenia rodziny w przyszłości pozytywnie wpływa na proces leczenia u pacjentów onkologicznych.

- Lekarze onkolodzy - czemu nie można się dziwić - koncentrują się przede wszystkim na wyleczeniu pacjenta, nie zaś na jego przyszłości już po wygranej z chorobą. Często też nie mają świadomości wszystkich możliwości, jakie obecnie oferuje medycyna w zakresie ochrony płodności. – podkreśla prof. Krzysztof Łukaszuk, Kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA. – Dlatego postanowiliśmy pomóc osobom zmagającym się z rakiem i zapewnić im możliwość posiadania potomstwa w przyszłości.

Aby skorzystać z programu „Zachowaj płodność” i zdeponować materiał, należy zgłosić się osobiście do Banku Komórek Jajowych, Nasienia i Zarodków INVICTA w Gdańsku lub Warszawie z dokumentacją medyczną. Pacjenci niepełnoletni powinni zgłosić się z prawnym opiekunem.

Redakcja poleca: Jak endometrioza wpływa na płodność kobiety? – film
Dowiedz się, od czego zależy to, czy kobieta z endometriozą będzie mogła zajść w ciążę. Jakie techniki leczenia i zapłodnienia stosuje się u kobiet z wcześnie zdiagnozowaną endometriozą?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy