chłopiec i komputer
fot. fotolia.com

Programowanie - nauka przyszłości dla naszych dzieci

Tego trendu rodzice po prostu nie mogą zignorować! Programowanie dla dzieci to umiejętność, która lada moment okaże się bardzo istotna. Dowiedz się, na czym polega nauka programowania dla dzieci i od kiedy warto zaczynać.
Adela Prochyra
chłopiec i komputer
fot. fotolia.com

Co to jest programowanie dla dzieci

Programowanie to pójście o krok dalej niż zwykła nauka obsługi komputera na lekcji informatyki. To nauka tworzenia technologii. Ten trend jest już bardzo silny na Zachodzie i w Stanach Zjednoczonych. W Polsce właśnie zyskuje coraz większe znaczenie. Programowanie (coding) to umiejętność napisania własnego programu informatycznego. Może on być bardzo prosty - i pewnie taki będzie w przypadku małych dzieci - ale to nie szkodzi. Chodzi o to, aby zaznajamiać dzieci z taką możliwością. 

Programowanie to także cenna umiejętność, która wielu osobom przyda się na rynku pracy. Według badania portalu code.org w 2020 roku w USA będzie szacunkowo o milion więcej miejsc pracy dla programistów, niż ludzi, którzy będą w stanie te stanowiska objąć!

U dzieci umiejętność programowania pomaga rozwijać kreatywne myślenie i uczy rozwiązywania problemów. Nauka programowania komputerowego stawia dzieci w zupełnie innej niż dotychczas pozycji. Stają się one nie tylko konsumentami technologii, ale też jej twórcami, a to z kolei uruchamia krytyczne myślenie (także bardzo ważne w dzisiejszym skomplikowanym świecie). 

Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
Jak wspierać rozwój mowy dziecka, które idzie do szkoły? Jakie kompetencje językowe powinien posiadać uczeń pierwszej klasy?

Dlaczego nauka programowania jest taka ważna u dzieci

Powiedzmy to sobie jasno - programowanie to ważna umiejętność. Można ją porównać do znajomości języka angielskiego, która jest „obowiązkowa” w naszym - rodziców - pokoleniu.  Nasze dzieci przyszły na świat, w którym nowoczesne technologie są wszechobecne. To, czego my musieliśmy się uczyć od zera, nasze dzieci traktują jak naturalne środowisko. W szkołach, a nawet niektórych przedszkolach, nauczyciele powszechnie wykorzystują rzutniki multimedialne, laptopy itd. 

Nauka programowania dla dzieci na starcie bardzo równo traktuje obie płcie. Panuje bardzo silne przekonanie, że powinny się go uczyć zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. 

Nauka programowania a wiek dziecka

Praktycy i nauczyciele programowania mówią, że naukę programowania mogą zaczynać już 5-6-latki. W tak młodym wieku wykorzystuje się np. specjalne zabawki, które umożliwiają zrozumienie działania skryptów programistycznych. W pełni dobry wiek, w którym dziecko naprawdę dużo już rozumie to 8 lat. 

Gdzie dzieci mogą uczyć się programowania

Na początek dobre będą darmowe programy, dostępne w polskiej wersji językowej. Najpopularniejsze to: 

Można także zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe - organizowane prywatnie w całym kraju, np. w Białymstoku prężnie działa Fundacja CoderDojo. W 11 miastach kraju ma swoje centra Stowarzyszenie Akademia Programowania.

Gdy dziecko osiągnie wiek szkolny, warto przekonać dyrektora, aby zgłosił placówkę do któregoś z programów nauki programowania dla dzieci. Bardzo dobrze oceniani są Mistrzowie Kodowania

Czytaj też: Czego uczy się dziecko w 1. klasie?

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy