GRY
 
 

Programowanie żywieniowe u dzieci: radzi ekspert – film

Czy wiesz, że karmiąc niemowlę, programujesz jego zdrowie na długie lata? Co to jest programowanie żywieniowe wyjaśnia prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Podawaj dziecku warzywa.
  • Nie podawaj zbyt wielu słodyczy.
  • Karm regularnie - nie za rzadko, ale i nie za często.
  • I najważniejsze: traktuj dziecięce żywienie serio.
To podstawy programowania żywieniowego, dzięki któremu możemy zaprogramować dziecięce zdrowie na lata.

– Nasze żywienie ma wpływ na nasze zdrowie w sposób ewidentny – mówi prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, gastrolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert programu VitaMenu*. – Mamy nauczyć dziecko, że są pewne dania niezbędne w codziennym menu.
Wbrew obiegowym opiniom, do takich niezbędnych codziennych dań wcale nie należy mięso.
– Ileż nam tego mięsa potrzeba? Naprawdę nie potrzebujemy go do tych pięciu dziennych posiłków! Białko i w roślinach przecież występuje. Jedyną grupą produktów spożywczych, którą i dziecko, i dorosły może jeść bez ograniczeń to warzywa – dodaje ekspert. (Przeczytaj: Każde dziecko można lubić warzywa).

Programowanie żywieniowe nie wyklucza słodyczy

– Życie to ciągła walka, jak to się mówi – żartuje prof. Kozłowska-Wojciechowska – Słodycze też są dla ludzi, ale niech to będzie deser, a nie batonik na śniadanie. Słodycze są elementem jedzenia, ale nie są nagrodą. Nie nagradzajmy dziecka słodyczami – radzi profesor. 

Jak komponować dziecięcą dietę – obejrzyj film i posłuchaj porad prof. Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej:
Aktualny schemat żywienia niemowląt – można więcej!

*Program VitaMenu
to program żywieniowy, którego celem jest ułatwienie dostępu konsumentów do produktów i posiłków o walorach prozdrowotnych, odpowiednio skomponowanych i bez sztucznych dodatków i konserwantów. Powstał dzięki współpracy platformy HelpFood Pomocna Żywność z Fundacją „Centrum Rozwoju Medycyny”. Patronuje mu m.in. Rzecznik Praw Dziecka i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.
Doładuj
Przeładuj