Zasady 800 plus dla rodzin z Kujaw i Pomorza
fot. AdobeStock

800 plus na żłobek lub opiekunkę. Szczegóły projektu "Aktywna Mama, aktywny Tata"

Rodziny będą mogły po raz kolejny otrzymać wsparcie finansowe na opłacenie niani bądź żłobka. Urzędnicy chcą w ten sposób zaktywizować zawodowo młodych rodziców. Kto i kiedy może z tego skorzystać?
Milena Oszczepalińska
Zasady 800 plus dla rodzin z Kujaw i Pomorza
fot. AdobeStock
Projekt „Aktywna Mama, aktywny Tata” został stworzony przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. W tym roku po raz kolejny będą mogli z niego skorzystać młodzi rodzice z województwa kujawsko-pomorskiego. Do ich portfeli może trafić nawet 800 zł miesięcznie.

Ogólne zasady projektu „Aktywna Mama, aktywny Tata”

W ramach projektu rodzinom będą wypłacane świadczenia w postaci voucherów na pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem do lat 3 (maksymalnie o wysokości 800 zł na miesiąc). Vouchery będą ważne przez 12 miesięcy. Wnioski można składać od 6 do 13 maja 2019.
Redakcja poleca: Reakcje dziecka na nową opiekunkę - film
Jak dziecko może zareagować na nową osobę, która ma sprawować nad nim opiekę? Obserwuj malucha. Odmienne i dziwne zachowanie dziecka może być sygnałem, że nie czuje się dobrze w obecności nowej osoby.

Kto może skorzystać z programu „Aktywna Mama, aktywny Tata”?

Vouchery zapewniające środki na opiekę nad dzieckiem przewidziane są dla osób zamieszkujących tereny Kujaw i Pomorza, które:
 • pracują i sprawują opiekę nad dziećmi do lat 3 (lub przebywają na urlopie macierzyńskim / rodzicielskim / wychowawczym),
 • są bezrobotne ze względu na opiekę nad dziećmi do lat 3.
Zobacz też: Mimo 500+ rodzice nadal nie radzą sobie z opieką nad dziećmi

Na co można przeznaczyć otrzymane vouchery?

Osoby, które skorzystają z programu, mogą wybrać formę refundacji kosztów opieki nad dzieckiem. Vouchery można zrealizować na opłacenie:
 • żłobka (w wysokości maksymalnie do 800 zł miesięcznie na okres do 12 miesięcy);
 • klubu dziecięcego (w wysokości maksymalnie do 600 zł miesięcznie na okres do 12 miesięcy);
 • opiekuna dziennego (pokrycie kosztów wynagrodzenia w wysokości maksymalnie do 600 zł miesięcznie na okres do 12 miesięcy);
 • niani (pokrycie kosztów wynagrodzenia w wysokości maksymalnie do 800 zł miesięcznie na okres do 12 miesięcy i kosztów składek na ubezpieczenie społeczne niani).

Dodatkowe wsparcie dla osób bezrobotnych

Ponieważ projekt ma na celu zachęcić młodych rodziców do aktywności zawodowej, wszyscy, którzy są obecnie bezrobotni, będą mogli skorzystać z różnych szkoleń i innych form aktywizacji, np. z:
 • indywidualnego doradztwa zawodowego;
 • poradnictwa zawodowego;
 • poradnictwa psychologicznego;
 • pośrednictwa pracy;
 • szkoleń zawodowych;
 • wsparcia specjalisty ds. aktywizacji.
Zobacz też: Ponad połowa matek boi się powrotu na rynek pracy. Czy mają się czego obawiać?

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki, przekonuje, że projekt jest ważny, potrzebny i przyniesie wiele korzyści. „Nasza oferta pomocy dla młodych rodzin to odpowiedź na oczekiwania i potrzeby rodziców. Przygotowaliśmy ją z myślą o ułatwieniu rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej” – podkreśla.

Źródło: pomorska.pl [content:0_26907,0_26862,8_1622,0_26704:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy