
Prolaktyna: za wysoka, za niska, jak badać [NORMY]
Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową. Jej stężenie wzrasta podczas ciąży i karmienia piersią. Poziom tego hormonu podlega wahaniom w ciągu doby. Najwyższy jest wczesnym rankiem, potem zaś się obniża. Poziom prolaktyny rośnie w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, w drugiej z kolei spada. Stężenie prolaktyny zmienia się także podczas codziennych czynności. Rośnie np. po zjedzeniu posiłku, gdy jesteś bardzo zmęczona oraz podczas uprawiania seksu. Co jeszcze warto wiedzieć o prolaktynie?
- Prolaktyna za wysoka - objawy i przyczyny
- Prolaktyna za niska - co oznacza?
- Prolaktyna - kiedy iść do lekarza?
- Prolaktyna badanie - jak wygląda?
- Prolaktyna – normy
Prolaktyna za wysoka – objawy i przyczyny
Zbyt wysoki poziom prolaktyny (czyli hiperprolaktynemia) często jest przyczyną zaburzenia cyklu miesiączkowego. Okres pojawia się częściej niż co 25 dni lub rzadziej niż co 33 dni. Z czasem miesiączki stają się coraz bardziej skąpe, aż mogą w ogóle zaniknąć. Zdarzają się cykle bezowulacyjne (stąd kłopoty z zajściem w ciążę). W dodatku na skórze pojawiają się wypryski i przybierasz na wadze, mimo że apetyt masz w normie. Ponieważ prolaktyna jest także hormonem stresu, może wywoływać złość, uczucie niepokoju i rozdrażnienie.Poziom tego hormonu rośnie na co dzień np. w wyniku stresu i zmęczenia. Jeśli jednak podwyższony poziom prolaktyny utrzymuje się przez dłuższy czas (i potwierdziłaś to badaniami krwi), możliwe są następujące przyczyny:
- niedoczynność tarczycy
- leki antydepresyjne
- guzy wewnątrzczaszkowe
Prolaktyna za niska - co oznacza?
Zbyt niski poziom prolaktyny to przede wszystkim problem mam karmiących piersią – mogą one borykać się z niedostateczną ilością pokarmu. Przyczyną niedoboru prolaktyny czasem okazują się choroby nerek lub choroby tarczycy.Za wysoka prolaktyna | Za niska prolaktyna |
---|---|
|
|
Prolaktyna - kiedy iść do lekarza?
Jeśli podejrzewasz, że twoje problemy ze zdrowiem i samopoczuciem mogą być spowodowane zbyt wysokim poziomem prolaktyny, zgłoś się do ginekologa, najlepiej endokrynologa. Specjalista skieruje cię na badania poziomu prolaktyny we krwi.
Jeśli będzie taka potrzeba, lekarz przepisze ci leki. Nie ma jednej metody obniżania wysokiego poziomu prolaktyny. Najczęściej podaje się np. Bromergon, Norprolac, Dostinex, które także działają na gruczolaka przysadki.
Prolaktyna badanie - jak wygląda?
Krew pobiera się z żyły w ręce. Pobieranie krwi przebiega tak jak w przypadku zwykłych badań kontrolnych. Do badania należy się odpowiednio przygotować:
- nie wolno jeść przez określoną liczbę godzin,
- nie wolno pić przez określoną liczbę godzin,
- nie należy ćwiczyć,
- nie należy się stresować .
Na 24 godziny przed badaniem zaleca się powstrzymanie od stymulacji sutków, gdyż może ona podnieść poziom hormonu.
Prolaktyna – normy
Normy poziomu prolaktyny należy odczytywać następująco:- 5-25 ng/ml: stężenie w normie
- powyżej 25 ng/ml: możesz mieć nieregularne okresy i cykle bezowulacyjne
- powyżej 50 ng/ml: może dojść do zupełnego zatrzymania miesiączki
- powyżej 100 ng/ml: bywa objawem guza przysadki mózgowej
Zobacz też:
- Płodność zmienia się wraz z porami roku - kiedy najłatwiej zajść w ciążę?
- Jak pobudzić laktację - 5 skutecznych sposobów
- Okres po porodzie - kiedy się pojawi, co powinno niepokoić?
[content:1_3361,0_20948,8_1342:ECVideo]