GRY
 
 

Jakie są normy prolaktyny? Czym grozi za wysoki lub za niski poziom hormonu?

Prolaktyna nazywana jest mlecznym hormonem, bo sprawia, że dziewczętom w okresie dojrzewania rosną piersi, a u kobiet po porodzie pojawia się pokarm. Jak rozpoznać niedobór albo zbyt wysoki poziom prolaktyny?

kobieta

Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową. Jej stężenie wzrasta podczas ciąży i karmienia piersią. Poziom tego hormonu podlega też wahaniom w ciągu doby. Najwyższy jest wczesnym rankiem, potem zaś się obniża. Poziom prolaktyny rośnie w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, w drugiej z kolei spada. Stężenie prolaktyny zmienia się także podczas codziennych czynności. Rośnie np. po zjedzeniu posiłku, gdy jesteś bardzo zmęczona oraz podczas uprawiania seksu.

Prolaktyna: normy

Normy poziomu prolaktyny należy odczytywać następująco:

 • 5-25 ng/ml: stężenie w normie
 • powyżej 25 ng/ml: możesz mieć nieregularne okresy i cykle bezowulacyjne
 • powyżej 50 ng/ml: może dojść do zupełnego zatrzymania miesiączki
 • powyżej 100 ng/ml: bywa objawem guza przysadki mózgowej
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Za wysoka prolaktyna: objawy i przyczyny

Zbyt wysoki poziom prolaktyny często jest przyczyną zaburzenia cyklu miesiączkowego. Okres pojawia się częściej niż co 25 dni lub rzadziej niż co 33 dni. Z czasem miesiączki stają się coraz bardziej skąpe, aż mogą w ogóle zaniknąć. Zdarzają się cykle bezowulacyjne (stąd kłopoty z zajściem w ciążę). W dodatku na skórze pojawiają się wypryski i przybierasz na wadze, mimo że apetyt masz w normie. Ponieważ prolaktyna jest także hormonem stresu, może wywoływać złość, uczucie niepokoju i rozdrażnienie.

Inne objawy hiperprolaktynemii:
 • ból piersi
 • nadmierne owłosienie
 • wahania nastrojów
 • niepłodność
Prolaktyna a stres: poziom tego hormonu rośnie na co dzień np. w wyniku stresu i zmęczenia. Jeśli jednak podwyższony poziom prolaktyny utrzymuje się przez dłuższy czas (i potwierdziłaś to badaniami krwi), możliwe są następujące przyczyny:
 • niedoczynność tarczycy
 • leki antydepresyjne
 • guzy wewnątrzczaszkowe
Z kolei uporczywe bóle głowy czy zaburzenia widzenia towarzyszące wysokiemu poziomowi prolaktyny mogą być objawem gruczolaka (guza) przysadki.

Sprawdź, czy twoja prolaktyna jest w normie

Jeśli podejrzewasz, że twoje problemy mogą być spowodowane zbyt wysokim poziomem prolaktyny, zgłoś się do ginekologa, najlepiej endokrynologa. Specjalista skieruje cię na badania poziomu prolaktyny we krwi.

Nie ma jednej metody obniżania wysokiego poziomu prolaktyny. Najczęściej podaje się leki (np. Bromergon, Norprolac, Dostinex), które także działają na gruczolaka przysadki.

Kiedy prolaktyna jest za niska

Zbyt niski poziom prolaktyny to przede wszystkim problem mam karmiących piersią - mogą one borykać się z niedostateczną ilością pokarmu. Przyczyną niedoboru prolaktyny czasem okazują się choroby nerek lub choroby tarczycy.

Zobacz też:

Doładuj
Przeładuj