niemowlę, rozwój niemowlaka, 7-miesięczne niemowlę
fot. Fotolia

Prosty kręgosłup - 10 rad dla rodziców niemowlęcia

Choć wady postawy ujawniają się na ogół dopiero w wieku szkolnym, pracuje się na nie latami. Dlatego o kręgosłup dziecka trzeba dbać od pierwszych dni życia.
Beata Turska
niemowlę, rozwój niemowlaka, 7-miesięczne niemowlę
fot. Fotolia
 
Kręgosłup niemowlęcia dopiero się kształtuje. Jest miękki i podatny na deformacje. Dlatego:

1. Nie noś malucha na jednym ramieniu

Malec odwraca się wówczas tylko w jedną stronę. W efekcie mięśnie jego karku pracują asymetrycznie, co źle wpływa na szyjny odcinek kręgosłupa.
Redakcja poleca: Słodkie na dziewczynkę, a kwaśne na chłopca to mit. Ale dlaczego wciąż się sprawdza?
Płeć dziecka może mieć wpływ na to, co jemy w czasie ciąży − tak sądzi wiele przyszłych mam. Jeśli wciąż masz ochotę na słodkie, urodzisz dziewczynkę, a gdy w ciąży ciągle podjadasz kwaśne produkty, będziesz mamą chłopca − ile w tym prawdy? O znaczenie ciążowych zachcianek zapytałyśmy położną.

2. Nie przyzwyczajaj do poduszki

Stałe unoszenie głowy może zaburzyć proces kształtowania się szyjnego odcinka kręgosłupa.

3.Chroń przed krzywicą

Dbaj o to, by dziecko przebywało na słońcu i regularnie otrzymywało witaminę D w kropelkach albo tabletkach.

4. Kontroluj biodra

Każdy maluch powinien mieć zrobione USG stawów biodrowych – badanie umożliwiające wykrycie wrodzonej dysplazji stawu biodrowego. Kłopoty z biodrami oznaczają problemy z rozwojem ruchowym, co wpływa także na kręgosłup.

5. Zapewnij swobodę ruchu

Spętany rożkiem czy kołderką maluszek nie może ćwiczyć mięśni. Wkładanie nóżek do buzi, obroty, pełzanie itd. to ważne ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

6.Zachęcaj do raczkowania

Raczkowanie bardzo ważne dla kręgosłupa: kształtuje jego naturalne krzywizny i wzmacnia mięśnie, które utrzymują go w prawidłowej pozycji.

7.Nie sadzaj

Jeśli dziecko nie siada samo, to znaczy, że nie jest na to gotowe  -  jego mięśnie i kręgosłup są jeszcze zbyt słabe. Przedwczesne sadzanie sprawia, że dolny odcinek kręgosłupa jest nadmiernie obciążony, a plecki wyginają się w pałąk.

8.Poczekaj na pierwszy krok

Nie ucz malca chodzić. Przedwczesna nauka obciąża kręgosłup i nogi i sprawia, że dziecku wykrzywiają się nóżki.

9. Obserwuj

Jeśli dziecko wygina się w rogalik, trzeba iść z nim do lekarza i w razie potrzeby poddać rehabilitacji. Taka pozycja może świadczyć o asymetrii napięcia mięśniowego - po jednej stronie ciała mięśnie są mocniejsze niż po drugiej i ciągną za sobą kształtujący się kręgosłup.

10. Nie kupuj chodzika

Dziecko posadzone w chodziku ma nieprawidłowo obciążony kręgosłup. Jeśli ma kłopot z sięgnięciem stópkami do ziemi, wyrabia sobie nawyk chodzenia na palcach. Chodzik nie przyspiesza momentu, gdy dziecko zrobi pierwszy krok. Przeciwnie: maluch, korzystający z tego urządzenia nie ćwiczy równowagi ani mięśni, które potrzebne są do chodzenia.

Konsultacja: lek med. Andrzej Szybiński, specjalista ortopeda- traumatolog. 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy