GRY
 
 

Prosty sposób na kręgosłup

Aż 80 proc. siedmiolatków ma problemy z kręgosłupem. Na jego wady „pracuje” się od urodzenia.

plecy dziecka
fot. Fotolia
Na ogół wady postawy ujawniają się dopiero w wieku szkolnym, jednak są wynikiem błędów, jakie popełniamy wcześniej. Większość powszechnie spotykanych wad (niewielkie skrzywienie boczne, „okrągłe plecy”, wystające łopatki) ma swoje źródła w niewłaściwych nawykach. Czy wiesz, jak dbać o kręgosłup niemowlaka?

Pierwszy rok: nie psuj
Kręgosłup niemowlęcia jest miękki i podatny na deformacje. Jego naturalne krzywizny (lordozy: szyjna i lędźwiowa oraz kyfozy: piersiowa i krzyżowa) dopiero zaczynają się tworzyć. Dlatego:
- Noś prawidłowo. Malec noszony stale na jednym ramieniu odwraca się w jedną stronę. W efekcie mięśnie jego karku pracują asymetrycznie, co źle wpływa na szyjny odcinek kręgosłupa.
- Nie kupuj poduszki. Codzienne spanie na poduszce jest niezdrowe dla rozwijającego się kręgosłupa.
- Chroń przed krzywicą. Dbaj o to, by dziecko przebywało na słońcu i regularnie otrzymywało witaminę D w kropelkach.
- Kontroluj bioderka. Kłopoty z nimi oznaczają problemy z rozwojem ruchowym, co wpływa także na kręgosłup. Każdy maluch powinien mieć zrobione USG stawów biodrowych – badanie umożliwiające wykrycie ich wrodzonej dysplazji.
- Nie ograniczaj ruchów. Spętany rożkiem czy kołderką maluszek nie może ćwiczyć mięśni. Wkładanie stópek do buzi, obroty, pełzanie itd. to ważne ćwiczenia wzmacniające mięśnie.
- Zachęcaj do raczkowania. To bardzo ważne dla kręgosłupa: kształtuje jego naturalne krzywizny i wzmacnia mięśnie, które utrzymują go w prawidłowej pozycji.
- Nie ucz chodzić. Zbyt wczesna nauka tylko obciąża kręgosłup i nogi oraz sprawia, że dziecku wykrzywiają się nóżki.
- Nie sadzaj. Jeśli dziecko nie siada samo, to znaczy, że nie jest na to gotowe – jego mięśnie i kręgosłup są jeszcze zbyt słabe. Przedwczesne sadzanie malucha sprawia, że dolny odcinek jego kręgosłupa jest nadmiernie obciążony, a plecki nienaturalnie wyginają się w pałąk.
- Obserwuj. Jeśli dziecko często wygina się w rogalik, trzeba iść z nim do lekarza i w razie potrzeby poddać rehabilitacji. Taka pozycja może świadczyć o asymetrii napięcia mięśniowego – po jednej stronie ciała mięśnie są mocniejsze niż po drugiej i „ciągną” za sobą kształtujący się kręgosłup.

Drugi-trzeci rok: uważaj na nóżki
Kręgosłup maluszka w tym wieku nadal jest bardzo miękki. Wciąż możesz wiele zrobić, by rozwijał się prawidłowo.
- Zachęcaj do ruchu. Chodzenie po krawężnikach, wspinanie się na drabinki, pogoń za pieskiem – to wszystko jest bardzo ważne dla rozwoju mięśni, także tych, które utrzymują kręgosłup w prawidłowej pozycji.
- Wpajaj prawidłowe nawyki. I pomagaj pozbywać się złych. Jeśli dwu-, trzylatek nauczy się oglądać bajki w telewizji w pozycji półleżącej, będzie tak robił i później, co w końcu odbije się na stanie jego kręgosłupa. Ucz dziecko, że trzeba trzymać się prosto, nie wolno siedząc, podkładać nóżki pod pupę ani zakładać nogi na nogę.
- Pozwalaj się wiercić. Siedzenie na krześle obciąża odcinek lędźwiowy. Dzieci wiedzą, co robią, kręcąc się i zmieniając pozycję – po prostu go odciążają.
Redakcja poleca: Szczepienia ratują życie, a dziecko może je polubić! Przekonuje Wojciech Mikołuszko
Szczepienie może być punktem wyjścia do rozmowy na temat chorób. Dziecko może przestać bać się szczepień i zainteresować się nauką - mówi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz i popularyzator nauki.

Ocena (4 oceny)

4.5
Doładuj
Przeładuj