protesty antycovidowców
fot. Adobe Stock

Protesty antycovidowców: tysiące wykroczeń, mandatów i wniosków do sądu!

W trakcie protestów antycovidowców policjanci ujawnili 2213 wykroczeń. Funkcjonariusze nałożyli 206 mandatów i skierowali aż 1535 wniosków o ukaranie do sądu.
Joanna  Biegaj
protesty antycovidowców
fot. Adobe Stock

Ostatnio odbył się marsz antycovidowców, podczas którego posypały się mandaty i pouczenia. Wiele osób nadal jednak jest zdania, że nie powinno się przyjmować mandatów, ponieważ i tak wygra się sprawę w sądzie. Co na ten temat myśli funkcjonariusz policji? 

Przepisy są niekonstytucyjne?

Niektórzy zwracają uwagę na to, że przepisy prawa nie mają umocowania w ustawie, tylko w rozporządzeniu. Ich zdaniem te przepisy są po prostu niekonstytucyjne. Odniósł się do tego podkom. Antoni Rzeczkowski w wywiadzie dla WP:

„W momencie, gdy jakaś osoba nie stosuje się do określonych nakazów, zakazów – popełnia wykroczenie z art. 54 Kodeksu Wykroczeń. Właśnie w związku z art. 46b ustawy o zapobieganiu zwalczaniu chorób zakaźnych wśród ludzi w związku ze wspomnianym rozporządzeniem. Oczywiście, jeśli ktoś przyjmie inną interpretację wspomnianych przepisów – policjant będzie legitymował taką osobę, będzie chciał nałożyć mandat w związku z popełnionym wykroczeniem, a ta osoba uzna, że wykroczenia nie popełniła – jest możliwość skierowania wniosku o ukaranie do sądu. I wówczas to sąd będzie rozstrzygał, czy wykroczenie zostało popełnione, czy nie zostało popełnione".
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Wnioski o ukaranie

Większość osób stosuje się do obowiązującej zasady zakrywania ust i nosa, nie dotyczy to jednak wszystkich. Niektórzy nie przestrzegają obostrzeń, nie godzą się także na przyjęcie mandatu: „W ostatnich dwóch dniach skierowaliśmy 3 143 wnioski  o ukaranie do sądu, gdyż osoby nie zgodziły się na przyjęcie mandatów. Ale też jak pan zapewne zauważył – większość osób te mandaty przyjmuje lub też zakłada te maseczki, zaczyna stosować się do przepisów, tak więc nie musimy wówczas nakładać mandatów, ani kierować wniosków o ukaranie do sądu. Pamiętajmy, że działamy w naszym wspólnym dobrze" - powiedział podkom. Antoni Rezczkowski

Manifestacja antycovidowców

Podkom. Antoni Rzeczkowski wypowiedział się również na temat manifestacji antycovidowców, która odbywała się w ostatnich dniach: „Oczywiście zabezpieczaliśmy wszystkie te zgromadzenia publiczne, również te, w których brały udział osoby, które nie są zadowolone z obecnie panującej sytuacji epidemicznej. Mówimy tutaj dokładnie o 68 protestach. W trakcie tych protestów policjanci ujawnili 2213 wykroczeń. W związku z tymi wykroczeniami zostało nałożonych 206 mandatów, sporządzonych 1535 wniosków o ukaranie do sądu, a w przypadku 472 osób zakończyło się na zwróceniu uwagi przez policjantów i na pouczeniu".

„Taka manifestacja może mieć do 150 osób, a od soboty odległość pomiędzy tymi zgromadzeniami musi wynosić 100 metrów i policjanci właśnie między innymi po to byli na miejscu tych zorganizowanych protestów, żeby dbać o przestrzeganie przepisów porządkowych. Stąd też właśnie nałożone mandaty karne i skierowane wnioski o ukaranie" - dodał.

Ponad 10 tys. mandatów

Od chwili wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nosa policjanci pouczyli prawie 182 tys. osób, ponad 26 600 ukarali mandatem karnym, a w ponad 10 tys. przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu (dane z 11.10.) Mandat może wynieść od 20 zł do 500 zł - wynika z art. 54 Kodeksu wykroczeń.

Głos sprzeciwu

Pod wywiadem pojawiło się jednak wiele komentarzy Internautów, by nie przyjmować mandatów:

„2 nieprzyjęte mandaty, 2 rozprawy, 2 wygrane. Nikt nie ma prawa żądać od ludzi maseczek jeśli nie są chorzy bądź nie wzbudzają podejrzeń choroby. A tak właśnie stanowi ustawa. Dziękuję”

„Znajomy właśnie dostał odpowiedź z sądu - mandat anulowany, brak podstaw prawnych”

„ROZPORZĄDZENIA NIE MAJĄ ŻADNEJ PODSTAWY PRAWNEJ I SĄ PRZESTĘPSTWEM. Nie ma obowiązku zakrywania ust, chroni nas konstytucja. nie ma stanu nadzwyczajnego a ustawa jest mniej ważna niż konstytucja”

[pisownia cytatów oryg. - przyp. red.]

Źródło: rmf24.pl, moneyv.wp.pl

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy