prywatny poród
fot. Adobe Stock

Prywatny poród – ile kosztuje, jakie usługi obejmuje rodzenie w prywatnej klinice

Poród prywatny jest swego rodzaju luksusem, ponieważ nie każda ciężarna może pozwolić sobie na wiążący się z nim wydatek. Przyszła mama, decydując się na prywatny poród, chce w ten sposób osiągnąć komfort, zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Sprawdź, ile kosztuje poród w prywatnej klinice i czym różni się od tego w szpitalu publicznym.
Joanna Biegaj
prywatny poród
fot. Adobe Stock
Poród prywatny odbywa się w prywatnej klinice i jest za niego pobierana opłata. Prywatne kliniki oferują różne pakiety, na które mogą zdecydować się przyszli rodzice. Wiele kobiet decyduje się na prywatną placówkę, licząc tym samym na większy komfort i wygodę. Niektóre obawiają się rodzenia w publicznym szpitalu. Podczas porodu prywatnego rodząca ma zapewnioną osobną salę, a także szereg usług, dzięki którym rodzi w bardziej komfortowych warunkach.

Cena porodu w prywatnym szpitalu

Poród w prywatnej klinice jest dużym wydatkiem. Średnio kosztuje 8000 zł, a jeśli w grę wchodzi cesarskie cięcie – cena rośnie do ok. 11000 zł. 

Cena prywatnego porodu zależy od:
 • miasta, 
 • wybranej kliniki,
 • wybranego pakietu,
 • zakresu usług.

W klinice Medicover w Warszawie prywatny poród to koszt od 8900 zł do 209000 zł.
 • Pakiet „Poród naturalny” – 8900 zł,
 • Pakiet „Cesarskie cięcie” – 12 900 zł, 
 • Pakiet „Prestige” – 20900 zł.

Ceny porodu w prywatnym szpitalu Eskulap w Bielsku Białej: 
 • poród siłami natury ze znieczuleniem przewodowym – 4500 zł,
 • cięcie cesarskie – 4500 zł,
 • cięcie cesarskie przy ciąży bliźniaczej – 5200 zł,
 • cięcie cesarskie u pacjentki po dwóch operacjach brzusznych – 4700 zł,
 • konsultacja do porodu (kwalifikacja ginekologiczna z badaniem USG) – 200 zł,
 • konsultacja, kwalifikacja anestezjologiczna do porodu – 150 zł.

Poród prywatny w państwowym szpitalu

W niektórych państwowych szpitalach również można dopłacić do wybranych usług ponadstandardowych z zakresu położnictwa. Ich koszt zależy od konkretnego miasta i szpitala. Przykładowo za dodatkową opiekę położnej trzeba zapłacić ok. 1000-1500 zł, obecność bliskiej osoby podczas cesarskiego cięcia kosztuje ok. 200 zł, a dopłata do sali rodzinnej lub jednoosobowej o podwyższonym standardzie to koszt ok. 500 zł za dobę.

Poród w prywatnej klinice – udogodnienia

To, jak będzie wyglądał poród w prywatnej klinice, zależy od tego, jaką placówkę wybrała kobieta i na jaki pakiet się decyduje. Kliniki zazwyczaj oferują pakiety obejmujące poród naturalny, poród przez cesarskie cięcie, poród w wodzie. Podczas prywatnego porodu ciężarna może poprosić o opiekę konkretnego lekarza lub położnej, skorzystać ze znieczulenia. Gdy maleństwo pojawi się na świecie – świeżo upieczona mama może też liczyć na opiekę fizjoterapeuty, dietetyka, a także wizytę laktacyjną w domu.

Zaletą prywatnego porodu jest jednoosobowy pokój dla młodej mamy, gdzie w ciszy i spokoju może odpocząć wraz z maleństwem. Również wyposażenie sal porodowych odznacza się wysokim standardem. W niektórych klinikach kobieta może skorzystać z wanny, sprzętu ułatwiającego poród lub łagodzącego ból (np. piłek gimnastycznych, masażerów). 
Należy pamiętać, że profesjonalną opiekę ciężarna otrzyma w każdym szpitalu, nie tylko prywatnej klinice. Prywatny poród nie jest gwarancją zadowolenia. Bez względu na to, gdzie chcemy rodzić, warto upewnić się wcześniej, jak wygląda miejsce, które wybrali przyszli rodzice – zapoznać się z opiniami innych rodzących, dokładnie sprawdzić, na jakie udogodnienia można liczyć. Dobrą podpowiedzią może być również zapoznanie się z rankingiem szpitali położniczych.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy