Dolegliwości w czasie ciąży (dziwne)
fot. Adobe Stock

Dlaczego skóra zmienia kolor w ciąży?

Za ciemnienie skóry w ciąży odpowiedzialne są ciążowe hormony. Choć przebarwienia, które powstają, nie są niebezpieczne, mogą być uciążliwe. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.
Dolegliwości w czasie ciąży (dziwne)
fot. Adobe Stock

Podczas ciąży wszystkie pieprzyki i piegi mogą stać się nieco wyraźniejsze niż przed zapłodnieniem. Jednak nie jest to jedyna zmiana skórna, jaka może cię czekać, gdy spodziewasz się dziecka.

Przebarwienia na twarzy, czyli ostuda

Ostuda - to chyba najbardziej znienawidzona dolegliwość ciężarnych kobiet. Ciemnych, rozlewających się plam na twarzy nie sposób zamaskować nawet najlepszym fluidem. Pojawiają się w drugim trymestrze ciąży i znikają najpóźniej rok po porodzie. Ostudę powoduje nadmierna produkcja melaniny – barwnika skóry, którego zadaniem jest pochłanianie promieniowania. Staje się ona widoczna wskutek opalania w ciąży – żółtobrunatne przebarwienia mogą ciemnieć pod wpływem światła słonecznego, naświetlania w solarium lub leków fotouczulających. Chroń swoją skórę przed niepożądanymi zmianami: najważniejszą zasadą jest codzienne używanie kremów z filtrem (minimum to 15). Co dwa-trzy dni pamiętaj także o rozjaśniającym peelingu, który delikatnie złuszczy naskórek.

Warto wiedzieć: Jak pielęgnować skórę twarzy w czasie ciąży? (video)
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Przebarwienia na brzuchu, czyli linea negra

Ciemnobrązowa linia biegnąca przez środek brzucha, aż do linii spojenia łonowego może drażnić, ale raczej nie powinna niepokoić. Za to zjawisko również odpowiedzialne są hormony ciążowe – te same, które wywołały ściemnienie miejsc wokół brodawek piersiowych. Niewidoczna do tej pory linia, która towarzyszyła ci stale (jej medyczna nazwa to linea alba), teraz systematycznie ciemnieje. Na pocieszenie pozostaje wiadomość, że linea negra (ciemna kreska) zniknie niedługo po porodzie. Przebarwienie to dotyka przede wszystkim kobiet o ciemnej karnacji.

Zaczerwienienie stóp i dłoni w ciąży

Choć może ci się wydawać, że czerwone ręce i stopy są oznaką wyłącznie niskiego ciśnienia albo alergii – tym razem tak nie jest. Jeśli czekasz na dziecko, za zaczerwienienie kończyn odpowiadają ciążowe hormony. Zaczerwienieniu może towarzyszyć lekki świąd rąk i nóg. Choć denerwujące – zjawisko minie niedługo po porodzie.
Ciąża przestraja pracę całego organizmu. Nic dziwnego, że zmiany dotyczą także skóry. Może stać się piękniejsza niż zwykle albo nagle zacząć się wysuszać. Marzeniem wielu przyszłych mam jest zachowanie skóry bez rozstępów, czemu może pomóc odpowiednia pielęgnacja.

Polecamy: Uroda w ciąży: jak uniknąć rozstępów, dbać o skórę na brzuchu, twarz i piersi
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy