GRY
 
 

Poród to współpraca matki z dzieckiem

Narodziny to wspólny wysiłek Twój i dziecka. Działając w pojedynkę, zdziałalibyście mniej. Razem dokonacie prawdziwego wyczynu.

Przebieg porodu: jak pomóc dziecku w czasie porodu
fot. Fotolia

Czeka was kilkanaście godzin ekstremalnych wydarzeń. Nic dziwnego, że myśląc o porodzie, zastanawiasz się, czy wytrzymasz ból, jak długo to będzie trwać Podobnie kombinuje dziecko. Tylko że ono, kierowane instynktem, wie, jak w tej ważnej chwili pomóc i sobie, i Tobie. Oto, co wtedy przeżywa.

Przebieg porodu – przygotowania dziecka

W ostatnim trymestrze ciąży dziecko czeka bardzo ważna praca. Mniej więcej sześć–osiem tygodni przed spodziewanym terminem porodu musi obrócić się główką do dołu (sprawdź, w jakich pozycjach układa się dziecko przed porodem). Ale są dzieci, które – nie wiadomo dlaczego – czekają z tym prawie do ostatniej chwili. Czasem przekręcają się tuż przed narodzinami. Jednak im dłużej zwlekają, tym okazuje się to trudniejsze lub wręcz niemożliwe do wykonania. A właśnie od ułożenia dziecka zależy, czy urodzisz drogami natury, czy nie.

Najkorzystniej dla was obojga jest, gdy dziecko ma buzię skierowaną w stronę Twojej kości ogonowej. Wtedy jego główka najlepiej dopasowuje się do kanału rodnego. Poród trwa krócej, jest łatwiejszy i najmniej bolesny.

Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.

ZOBACZ TEŻ: jakie są pierwsze objawy porodu – to już!
 

Skurcze przepowiadające

Położnik prof. Nicholas Fink porównał przeżycia rodzącego się dziecka do przebywania w gigantycznym rękawie ciśnieniomierza, który rytmicznie zaciska się i rozluźnia. Dla mającego dobrze rozwinięty zmysł czucia dziecka to stres.

Na szczęście około 38. tygodnia ciąży pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające. Ty odczuwasz je jako bolesne (choć nie są tak silne jak podczas porodu), dziecko słabiej (ucisk amortyzują wody płodowe). Ale to dzięki nim, gdy zacznie się poród, dziecko nie przestraszy się ściskania i ogromnej siły Twoich mięśni.

ZOBACZ TEŻ: co to za skurcze – od skurczów Braxtona-Hicksa do porodowych
 

Skurcze porodowe – już idę!

Pierwsze skurcze spychają dziecko do kanału rodnego, kolejne – coraz częstsze i dłuższe – ułatwiają napieranie główki na szyjkę macicy i stopniowe wpychanie jej do bardzo ciasnej pochwy. To dla was obojga tytaniczny wysiłek:
  • dziecko przeciska się, odpowiednio ustawia barki, by wydostać się na zewnątrz.
  • wykonuje kilka zwrotów, dopasowując się do kształtu i wygięć kanału rodnego – jeśli Twoja kość ogonowa odegnie się wtedy ku tyłowi (gdy klęczysz albo kucasz), przestrzeń ta robi się o wiele większa (sprawdź, na czym polega poród aktywny).
Niektórzy psycholodzy prenatalni przypuszczają, że dziecko czuje ból, ale wysiłek przeżywany podczas tych kilkunastu godzin jest mu bardzo potrzebny. Pomaga jego organizmowi przygotować się do życia w nowych warunkach.

ZOBACZ TEŻ: dlaczego kobiety krzyczą w czasie porodu


Poród dla dziecka to głęboki masaż

Skurcze to również specyficzny rodzaj głębokiego masażu – intensywnie pobudza organy wewnętrzne dziecka, co ułatwia ich pracę po narodzinach. Silna stymulacja czuciowa i ruchowa pomaga w rozwoju komórek nerwowych i udoskonaleniu ich połączeń.

A produkowane w chwilach stresu hormony szczególnie korzystnie oddziałują na drogi oddechowe dziecka. Pomagają we wchłanianiu nadmiaru płynu, jaki się w nich zbiera, i przyspieszają dojrzewanie pęcherzyków płucnych. Ostatecznie, nadmiar tej wydzieliny zostaje wyciśnięty, kiedy dziecko przeciska się przez pochwę.

ZOBACZ TEŻ: czy nie da się urodzić bez znieczulenia? Mit czy fakt? Oto 9 mitów o porodzie
 


Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj