Jak przebiega poród [LIVECZAT z ekspertem]

Czy seks przed porodem ułatwi jego przebieg? Po czym rozpoznać na pewno, że poród już się zaczął i kiedy należy pojechać do szpitala? W naszym filmie ekspert ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk odpowiada na wiele pytań związanych z przebiegiem porodu.
Nasze studio odwiedził ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk i podczas liveczatu prowadzonego przez redaktorkę mamotoja.pl Katarzynę Imiołek odpowiedział na pytania naszych użytkowniczek, związane z przebiegiem porodu.

Przebieg ciąży wiele mówi o porodzie

Jak wyjaśnił dr Oleszczuk, przebieg ciąży prognozuje, jak będzie wyglądał poród. "Przez całą ciążę przygotowujemy się do porodu, jest ona monitorowana, sprawdzamy, jak rośnie dziecko, jakie są wymiary miednicy kobiety" - podkreślił. Dzięki temu kobieta, wchodząc na porodówkę ze swoją kartą ciąży, przekazuje lekarzowi wiele informacji o tym, jak będzie przebiegał jej poród. "My się do tego przygotowujemy, nikt nigdy nie idzie na żywioł" - zaznaczył ekspert.

Ginekolog podkreślił, że łatwiej poród przechodzą kobiety, które przygotowują się do niego w ciąży i np. uczęszczają do szkoły rodzenia. "Im więcej tego przygotowania w ciąży, tym łatwiejszy jest poród - wiedza uspokaja" - powiedział.

Kiedy do szpitala?

Jak rozpoznać, że masz już skurcze porodowe? Jeżeli jesteś już blisko terminu porodu, skurcze pojawiają się co 30, 40 minut regularnie i jest ich co najmniej 10, to znaczy, że poród już się zaczął. Jak dodał lekarz, skurcze porodowe zazwyczaj zaczynają się pod wieczór.

Czy jest szansa, że urodzisz naturalnie, jeżeli pierwszy poród był poprzez cesarskie cięcie? Tak - odpowiada dr Oleszczuk i lekarze nawet zachęcają do tego kobiety. Jeżeli np. cięcie cesarskie było spowodowane pośladkowym ułożeniem dziecka, a w drugiej ciąży dziecko jest ułożone główką w dół, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby urodzić naturalnie. "Dla dziecka jest to lepsze rozwiązanie, gdyż przechodząc przez kanał rodny, dostaje od mamy probiotyczne bakterie" - podkreślił ekspert.

Czy drugi poród jest łatwiejszy? Tak, kanał rodny jest już rozszerzony. Czy seks przed porodem ułatwi jego przebieg? Tak, ponieważ męskie nasienie rozmiękcza szyjkę macicy. Kiedy podaje się oksytocynę? W celu pobudzenia skurczy macicy, w sytuacji, kiedy poród słabnie. Dr Oleszczuk odpowiedział na jeszcze wiele innych pytań nurtujących przyszłe i obecne mamy. Jesteś ich ciekawa - zapraszamy do obejrzenia lifeczatu!

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 

Zobacz też:
   
Doładuj
Przeładuj