przechowywanie mleka matki
fot. AdobeStock

Przechowywanie mleka matki: jak przechowywać mleko, jak je rozmrażać i podgrzewać?

Przechowywanie mleka z piersi wydaje się skomplikowane, ale zapewnia ogromną swobodę w opiece nad dzieckiem. Dzięki zapasom odciągniętego mleka można spokojnie wyjść z domu, nie martwiąc się, że niemowlę będzie głodne. Sprawdź, w czym i jak przechowywać mleko matki, żeby nie dostały się do niego bakterie.
Małgorzata Wódz
przechowywanie mleka matki
fot. AdobeStock
Przechowywanie mleka matki jest możliwe, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym pokarm nie straci cennych właściwości. Od tego, w czym mleko zostanie umieszczone i w jakiej temperaturze będzie przechowywane, zależą nie tylko jego wartości odżywcze, ale także bezpieczeństwo dziecka.

Źle przechowywany pokarm może być przyczyną zatrucia pokarmowego, które dla wcześniaka, noworodka czy młodszego niemowlaka może być groźne w skutkach. Wyjaśniamy, jak przechowywać odciągnięte mleko z piersi i jak bezpiecznie je rozmrażać i podgrzewać.

Spis treści:

Jak przechowywać odciągnięte mleko?

Odciągnięte mleko z piersi możesz przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych sterylnych woreczkach lub pojemnikach (niektóre po dokręceniu smoczka zmieniają się w butelkę do karmienia). Możesz też wykorzystać w tym celu zwykłe plastikowe pojemniki, które masz w domu – pod warunkiem, że są przeznaczone do kontaktu z żywnością i nie zawierają BPA.

Pojemniki, w których przechowujesz pokarm dla wcześniaka, powinny być jednorazowe.

Odciągnięte mleko najlepiej dzielić od razu na porcje, które odpowiadają ilości mleka, jaką dziecko wypija podczas jednego karmienia. Jeśli nie odciągasz mleka okazjonalnie, tylko gromadzisz większe zapasy, na pojemnik naklej kartkę i napisz na niej datę, kiedy odciągałaś mleko. Warto umieścić nawet godzinę.

W czym przechowywać odciągnięte mleko?

W temperaturze pokojowej odciągnięte mleko matki zachowuje świeżość zaledwie kilka godzin. Dłużej możesz przechowywać pokarm z piersi, jeśli ulegnie schłodzeniu. Możesz przechowywać go w lodówce lub w zamrażarce, trzymając się poniższych zasad.

Jak przechowywać odciągnięte mleko w lodówce?

Umieść w lodówce pojemnik jak najszybciej po odciągnięciu mleka. Wybierz miejsce, gdzie jest najchłodniej – choć to wygodne, nie stawiaj mleka np. na drzwiach lodówki, temperatura w tym miejscu, podobnie jak w przedniej części półek jest zwykle wyższa, co sprawia, że pokarm szybciej będzie się psuć.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Jak przechowywać mleko matki w zamrażarce?

Mrożenie mleka z piersi to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zgromadzić większe zapasy odciągniętego pokarmu. Staraj się mrozić mleko w takich porcjach, jakie zjada dziecko (lub po pół porcji).

Zwróć uwagę, czy posiadane przez ciebie pojemniki nadają się do przechowywania w zamrażalniku (muszą być odporne na niską temperaturę). Nie napełniaj ich do samego brzegu, tylko w 3/4 objętości, ponieważ mleko z piersi, podobnie jak inne płyny, podczas zamrażania zwiększa swoją objętość.

Nie ma sensu zamrażać pokarmu, który zużyjesz w ciągu kilku dni. Mleko mamy przechowywane w lodówce zachowuje więcej właściwości niż zamrożone. Oczywiście, jeśli musisz skorzystać z opcji mrożenia, twoje mleko nawet po rozmrożeniu będzie lepsze niż modyfikowane.
Ważne: Do przechowania w lodówce lub zamrażarce nadaje się mleko, które zostało odciągnięte we właściwy sposób Sprawdź, jak dobrze zaplanować odciąganie pokarmu.

Ile czasu można przechowywać mleko matki?

Opisujemy, jak długo można przechowywać mleko matki odciągnięte dla niemowlaka urodzonego w terminie oraz dla wcześniaka (układ odpornościowy dzieci przedwcześnie urodzonych jest mniej sprawny, matczyny pokarm powinien być zatem przechowywany krócej, aby nie zaszkodził dziecku).

Jak długo przechowywać mleko z piersi dla niemowlaka:

 • w temperaturze pokojowej, np. w butelce (do 25 st. C) – 4-6 godzin
 • w lodówce (minus 4 st. C) – do 5 dni
 • w zamrażarce w lodówce – do 2 tygodni
 • w zamrażalniku (osobne drzwi z lodówką) – 3-4 miesiące
 • w zamrażarce (osobne urządzenie) – do pół roku

Jak długo przechowywać mleko z piersi dla wcześniaka:

 • w temperaturze pokojowej (do 25 st. C) – 1 godz.
 • w lodówce (minus 4 st. C) – do 2 dni
 • w zamrażalniku – do 1 tygodnia
 • w zamrażalniku (osobne drzwi z lodówką) – kilka tygodni
 • w zamrażarce – do pół roku
Długie przechowywanie pokarmu matczynego jest możliwe, ale lepiej tego unikać, gdyż mleko mamy dostosowuje się do potrzeb dziecka, które wynikają z jego wieku.

Czy można mieszać odciągnięte mleko ze świeżym?

Jest to możliwe, ale najpierw musisz ochłodzić odciągnięty pokarm. Nigdy nie dodawaj ciepłego mleka do zapasów, które przechowujesz w lodówce lub zamrażarce. Jeśli zbierasz mleko z całego dnia, do porcji trzymanej w lodówce możesz dodać tylko mleko odciągnięte do sterylnego pojemnika i chłodzone przez kilka minut pod zimną wodą. Zebrane w ten sposób mleko może być przechowywane w lodówce maksymalnie przez 24 godziny (od pierwszego odciągania). Po tym czasie musi być zamrożone do przyszłego użycia.
Jeśli chcesz transportować mleko z piersi, przechowuj je w torbie chłodzącej. Odciągnięty pokarm może w niej pozostać do 24 godzin pod warunkiem, że temperatura mieści się w przedziale od minus 4 st. C do plus 15 st. C.

Jak rozmrażać i podgrzewać mleko matki?

 1. Zamrożone mleko możesz przełożyć do lodówki – rozmrozi się po ok. 12 godzinach. W ten sposób najlepiej rozmrażać mleko, które będzie potrzebne kolejnego dnia.
 2. Po wyjęciu z lodówki mleko warto jeszcze podgrzać, np. w ciepłej wodzie lub w podgrzewaczu do butelek (temperatura wody i podgrzewacza nie powinna być wyższa niż 40 stopni, aby mleko nie utraciło cennych właściwości). Mleko, które podasz dziecku, nie powinno być cieplejsze niż 30-36 st. C.
Do rozmrażania mleka z piersi nie używaj mikrofalówki ani gorącej wody. Nigdy nie rozmrażaj również matczynego pokarmu w temperaturze pokojowej.

Ile czasu można przechowywać mleko z piersi po rozmrożeniu?

Jeśli dziecko nie wypije całej rozmrożonej porcji, możesz trzymać ją w temperaturze pokojowej przez ok. 2 godziny, a potem ją wylej. Nie wolno powtórnie zamrażać raz rozmrożonego mleka!

Przechowywanie mleka matki: o czym świadczy dziwny wygląd mleka?

Mleko mamy przechowywane w lodówce może się rozwarstwić – oddziela się w nim warstwa tłuszczu. To nic złego. Takie mleko przed podaniem dziecku wystarczy po prostu wymieszać.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy