Odciąganie okarmu
fot. Fotolia

Przechowywanie odciągniętego pokarmu

Od sposobu przechowywania mleka zależą nie tylko jego wartości odżywcze, ale także bezpieczeństwo. Dlatego trzeba wiedzieć jak to się robi.
Odciąganie okarmu
fot. Fotolia

W czym przechowywać odciągnięty pokarm?

Odciągnięty pokarm najlepiej przechowywać w plastikowych przeznaczonych do tego pojemnikach i butelkach wysterylizowanych w temperaturze przynajmniej 80 st.C. Dla najmłodszych dzieci bardziej praktyczne są małe 125 ml butelki. Większe 250 ml są lepsze dla starszych niemowląt. Można też zaopatrzyć się w specjalne torebki do przechowywania pokarmu.
Redakcja poleca: Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]
Nie zawsze jest tak, że możesz podać dziecku mleko prosto z piersi. Jeśli chcesz karmić malucha tylko swoim mlekiem, możesz je odciągnąć laktatorem i zostawić, żeby podał je kto inny. Ale pokarm z piersi trzeba odpowiednio przechowywać. Czy wiesz jak?

Gdzie przechowywać odciągnięty pokarm?

Pokarm musi być przechowywany w lodówce, zamrażalniku lodówki lub zamrażarce.

Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm?

Mleko matki przechowywane w lodówce powinno być zużyte w ciągu 48 godzin, w zamrażalniku lodówki zachowuje świeżość do dwóch tygodni, a w zamrażarce do trzech miesięcy.

Laktatory elektryczne - sprawdź opinie

Jak rozmrażać odciągnięty pokarm?

Należy to robić powoli, najlepiej pod strumieniem letniej wody z kranu. Możesz też przełożyć pojemnik z pokarmem z zamrażarki do lodówki i podać go dziecku przed upływem trzech godzin. Nie rozmrażaj go natomiast w temperaturze pokojowej i nigdy w mikrofalówce! Gdy dziecko nie wypije całej porcji, wylej resztę. Nie wolno powtórnie zamrażać już raz rozmrożonego mleka.

Polecamy: Mleko na zapas: odciąganie, zamrażanie, odmrażanie
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy