jak uniknąć nacięcia krocza współpraca z położną
fot. Fotolia

Czy kobieta, która nie ma macicy może zostać matką?

Jeszcze niedawno brak macicy oznaczał dla kobiety nieodwracalną, biologiczną bezdzietność. Dziś coraz więcej lekarzy podejmuje próby przeszczepiania tego narządu i utrzymania ciąży. Medycyna rozrodu czyni ogromne postępy!
Joanna Karwat
jak uniknąć nacięcia krocza współpraca z położną
fot. Fotolia
In vitro jest metodą leczenia pozwalającą na uzyskanie ciąży we wszystkich przypadkach, kiedy połączenie gamet w środowisku naturalnym byłoby niemożliwe. Co jednak, kiedy pacjentka ma sprawnie funkcjonujące jajniki, które wytwarzają komórki jajowe, ale nie ma macicy, w której ciąża mogłaby się rozwijać? Wbrew potocznym opiniom nie jest to marginalny problem – na podstawie danych, szacuje się, że w Wielkiej Brytanii ok 15 tysięcy kobiet w wieku rozrodczym nie ma macicy. Inne dane wskazują, że jedna na 4,5 tys. dziewczynek przychodzi na świat bez macicy. Bywa też tak, że narząd zostaje usunięty z powodu raka szyjki macicy.

Udany przeszczep macicy

Do niedawna kobiety bez macicy nie miały szans na biologiczne rodzicielstwo. Ale to się zmienia... Pierwszą kobietą, u której po przeszczepie macicy uzyskano ciążę jest Derya Sert, Turczynka. Pani Sert urodziła się bez macicy, natomiast z prawidłowym wytwarzaniem gamet. Jej mąż jest płodny. Przed przeszczepem pobrano komórki jajowe i zamrożono je. W 2011 roku, w Szpitalu Akademickim w Antalji wykonano u p. Sert przeszczep macicy. Przez półtora roku po zabiegu pacjentka znajdowała się pod obserwacją, mającą na celu ocenę sprawnego funkcjonowania przeszczepionego narządu. Ostatecznie po 18 miesiącach od operacji lekarze zdecydowali się na przeszczepienie jednego zarodka, który powstał z rozmrożonych komórek i plemników męża. Lekarz przeprowadzający zabieg i monitorujący leczenie był dobrej myśli: ciąża rozwijała się prawidłowo. Niestety,  w 8. tygodniu ciąży dziecko zmarło.
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Pionierskie operacje macicy

Przeszczep macicy wykonali też niedawno lekarze w Szwecji. Anonimowej kobiecie przeszczepiono macicę jej matki (tak, tę, w której operowana kobieta sama kiedyś była!). Lekarze liczą na to, że ich pacjentka będzie mogła zajść w ciążę (dzięki sztucznemu zapłodnieniu) i urodzi upragnione dziecko.

– To wielki sukces medycyny rozrodu. Część ludzi oceni to leczenie jako zbyt skomplikowane i być może nieuzasadnione – mówi dr Katarzyna Kozioł z Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie – jednak jeszcze 30 lat temu w ten sam sposób oceniano metodę in vitro, a współcześnie już ponad 5 milionów ludzi żyje dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu. Medycyna rozrodu czyni ogromne postępy, bo takie są potrzeby społeczeństwa, które ma coraz więcej problemów z naturalnym poczęciem dzieci.

Przeczytaj, jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy


 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy