starania o dziecko, dni płodne i niepłodne, cykl miesiączkowy, miłość
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę

Prawdziwe historie: 1 rok starań o ciążę

Na początku starań o dziecko czujesz ekscytację. Potem wszystko kręci się wokół twojego cyklu miesiączkowego i dni płodnych. Rok później życie erotyczne zaczyna przypominać wojskową musztrę z komendami: baczność i do boju!

1 rok starania o ciążę tak naprawdę miał trwać tyle, co 1 cykl miesiączkowy. Byłam pewna, że gdy tylko odstawię tabletki antykoncepcyjne, zacznę łykać kwas foliowy i obliczę dni płodne (i niepłodne), zajdę w ciążę. Jakby wszystko inne (włącznie z moim zdrowiem) sprzyjało ciąży, a blokowała ją tylko moja decyzja.
Równo rok temu – w styczniu – zaczęliśmy nasz „projekt dziecko”. Oto krótka relacja z minionych 12 miesięcy starania o ciążę.

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

Styczeń – analizuję cykl miesiączkowy

Miesiączkuję od dziesięcioleci, ale dopiero teraz zgłębiam tajniki każdej fazy cyklu miesiączkowego i określam dni płodne i niepłodne. Zaznaczam je sobie w kalendarzu. Cieszy mnie perspektywa dzikiego seksu dzień po dniu. Jak na początku związku, a przecież jesteśmy parą z długim stażem i teoretycznie zaatakowała nas już rutyna. Nic to. Z Nowym Rokiem, nowym... libido. Dni płodne witamy romantyczną kolacją ze śniadaniem. 

Luty – nie od razu Rzym zbudowano

Nadejście okresu uświadamia mi, że nie jestem panią sytuacji. Czyli ciąży brak. Lubię mieć wszystko poukładane, działam metodycznie, chcę, by wszystko szło zgodnie z planem... a tu zmyłka. Okazało się, że dni płodne nie zaowocowały zapłodnieniem. Krwawiąc, zaczynam kolejny cykl miesiączkowy i już myślę, co ugotuję na kolację w najbliższe dni płodne.

Marzec – badanie nasienia

Czytam artykuł o tym, że przyczyną braku ciąży są czynniki leżące po stronie kobiety (50% przypadków) i po stronie mężczyzny (50% przypadków). Czyli mamy równouprawnienie. Akurat w wypadku panów można to łatwo sprawdzić, wykonując badanie nasienia. Szukam w internecie, ile kosztuje takie badanie plemników. Ponad 150 zł. Przy okazji znajduję informację o darmowych badaniach w moim mieście. Podchwytliwie zagaduję ukochanego: „Wiesz, że niektórzy mężczyźni wstydzą się iść na badanie nasienia?”. Jest zaskoczony i przyznaje, że on nie miałby z tym najmniejszego problemu. „No to masz badanie w piątek za tydzień” – odpowiadam i robię słodkie oczy.

Kwiecień – liczba plemników

Wspólnie analizujemy wynik badania nasienia, po 3 dniach abstynencji mój ukochany miał w ejakulacie 40 milionów plemników. Duma go rozpiera, bo norma wynosi więcej niż 15. Trochę mnie niepokoi tylko, że 79% z nich ma nieprawidłowe główki, ale tłumaczę sobie, że przecież do zapłodnienia wystarczy 1 dobry plemnik. Oby się taki znalazł i miał ruch postępowy.

Maj – wizyta u ginekologa

Zawsze w okolicy dnia moich urodzin robię podstawowe badania. Zgłaszam się zatem do ginekologa po skierowanie na USG piersi i USG transwaginalne, bo dawno nie robiłam. Przebąkuję coś o staraniach o ciążę i pytam, czy powinnam zrobić jakieś badania (w głowie wciąż mam te 50% przypadków, gdy za brak ciąży odpowiada czynnik żeński). „A po co badania? Tylko będzie się pani niepotrzebnie denerwować. Trzeba próbować, próbować i kochać się, aż w końcu pani zaskoczy i będzie ciąża” – odpowiada ginekolog i wymownie zerka w kierunku zegara na ścianie. No tak, przepisowy kwadrans na pacjentkę spędziłam w przebieralni na walce z obcisłymi spodniami i zacinającym się suwakiem. Może rzeczywiście lepiej nie myśleć o badaniach tylko bzykać się i czekać.

Czerwiec – mój cykl miesiączkowy wariuje

Zaczynam podejrzewać, że mój cykl miesiączkowy nie lubi schematów. Bo jak tu obliczać dni płodne i niepłodne, gdy cykl miesiączkowy raz ma 26 dni, a innym razem 31? Przesunięcie obliczonej daty owulacji, czyli gotowości mojego jajeczka, o całe 5 dni ma przecież niebagatelne znaczenie. Niby plemniki mogą poczekać na jajeczko 3-5 dni (wg niektórych źródeł nawet 7), ale nie mam pewności czy będą takie wytrwałe. W końcu muszą biedaki przetrwać w obcym środowisku.

Lipiec – kalendarz dni płodnych

Instaluję w swoim telefonie aplikację do obliczania dni płodnych. Wprowadzam do niej daty minionych cykli miesiączkowych i liczę na to, że jakiś mądry komputer obliczy, w których dniach będę rozpoczynała kolejne. Ding-dong! Dostaję powiadomienie, że kolejna miesiączka zacznie się za 4 dni, a kolejne dni płodne będą dokładnie 18 lipca. Wspaniale, akurat będziemy na urlopie. Zrelaksowani, wyspani i zadowoleni radośnie przystąpimy do starania o dziecko. Bo ostatnio kochaliśmy się trochę na komendę, w pośpiechu i w ogóle...

Sierpień – testy ciążowe

Wszystkie testy ciążowe trzymam w szafce przy łóżku. Już 2 razy wydawało mi się, że na bank jestem w ciąży. Po pierwsze, spóźniał się okres. Po drugie, czułam mdłości i nietypowy ucisk w brzuchu. To jednak siła sugestii, na wszystkich wykonanych do tej pory testach nieustannie pojawia się 1 kreska.

Wrzesień – wrzucamy na luz i staramy się o dziecko

Rozmawiam z koleżanką. Ona i jej partner starali się o dziecko 3 lata. 3 lata! O rety, a są pary, które starają się ponad 10 lat! Ja jestem podłamana i zaniepokojona już po 9 miesiącach. Wedle mojego planu, powinnam już szykować wyprawkę do szpitala. Szybko zleciało. Czy gdybym była w ciąży, to też miałabym takie poczucie? Hmmmm, ale nie jestem. I nie wiem, dlaczego? Koleżanka twierdzi, że zaszła w ciążę dopiero wtedy, gdy odpuścili. Czyli mam wyluzować, bo stres utrudnia zajście w ciążę. OK, następny cykl miesiączkowy spędzę w stylu zen. Pójdę na masaż, zacznę wcześniej kłaść się spać, nie będę zostawać po godzinach w pracy...

Październik – aaaaaaa, jak mam się wyluzować?!!!!!

W pracy zwolnienia, redukcje, obniżki pensji. Każdy dzień może być moim ostatnim dniem zatrudnienia. W jednej chwili zapominam o tym, że ten cykl miesiączkowy miał być bezstresowy. Jak tu się k... nie denerwować?! 

Listopad – rozważania na temat miesiączki

Nie zwolnili mnie. Ufff... Wracam myślami do mojego cyklu miesiączkowego. W zasadzie myślę o nim już od 5 klasy podstawówki, kiedy odkryłam na bieliźnie ślady krwi. W burzliwych licealnych i studenckich czasach randkowania nieustannie kalkulowałam, czy mam akurat dni płodne, czy niepłodne. Często obliczałam je już po. I nie wpadłam, a teraz, jak CHCĘ MIEĆ DZIECKO, to mija 11. cykl miesiączkowy i nic. W ramach relaksu, z okazji dni płodnych idę na masaż, który zafundował mi ukochany (prezent rocznicowy). Wciąż staramy się dbać o romantyczną atmosferę, ale coraz częściej nasz seks przypomina wojskowy dryl: baczność i do boju!

Grudzień – rodzinne wsparcie

Wszelkie uwagi o tym, kiedy zostaniemy rodzicami, spływały po mnie jak po kaczce, bo nie chciałam mieć dzieci. W końcu w ogóle przestali pytać. I całe szczęście, bo teraz nikt mnie nie zagaduje. Nikomu nie powiedzieliśmy, że naszym noworocznym postanowieniem było zapłodnienie. W tym cyklu miesiączkowym szczyt mojej płodności wypada w Wigilię. Z przerażeniem myślę, jak będziemy się kochać po 12 daniach. Na wszelki wypadek kochamy się już rano. A ja wieszam na lodówce kalendarz na kolejny rok. Zaznaczyłam w nim dni płodne na styczeń. Kolejny rok starania o dziecko przed nami. Oby się udało...

Zobacz także:

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Czy możesz mieć problem z płodnością? - test
kiedy najlepiej zrobić test ciążowy
fotolia
Starania o dziecko
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? – film
Zastanawiasz się, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? I słusznie, bo nie każdy dzień i pora dnia są na to najlepsze. Bardzo ważne jest, aby odczekać odpowiednią liczbę dni od zapłodnienia, bo tylko wtedy test ma szansę wykryć jeden z ciążowych hormonów – ten, który wydzielany jest najwcześniej, czyli hCG.

Ginekolog-położnik dr n. med. Beata Makowska radzi, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy i dlaczego nie wcześniej. Warto zastosować się do tych rad, gdyż wcześniejsze zrobienie testu może dać wynik fałszywie negatywny lub dać złudne nadzieje na ciążę, do której faktycznie nie dojdzie. Po jakim czasie można zrobić test ciążowy? Nie warto wykonywać testu ciążowego zaraz po współżyciu. W kolejnych dniach też uzbrój się w cierpliwość. Nawet gdy doszło do zapłodnienia, test pokaże wynik negatywny. Z wykonywaniem testu nie ma sensu się spieszyć. Na wynik testu największy wpływ ma poziom hormonu beta hCG , czyli gonadotropiny kosmówkowej, która pojawia się w organizmie około 7 dni po zapłodnieniu. Jeśli będzie go w moczu zbyt mało, test może nie wykazać, że doszło do zapłodnienia, choć faktycznie kobieta będzie na najlepszej drodze do ciąży. Zatem kiedy zrobić test ciążowy ? Test ciążowy można zrobić najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Jednak jak przeczytasz poniżej, z jego wykonaniem lepiej jest wstrzymać się jeszcze kilka dni. Po ilu dniach test ciążowy jest wiarygodny? Test ciążowy najlepiej wykonać kilka dni po tym, gdy nie wystąpi menstruacja , albo pojawi się skąpe krwawienie, tzw. krwawienie implantacyjne . Odczekanie tych kilku dni ma znaczenie, gdyż beta hCG wydzielany jest przez zarodek, czyli zapłodnioną komórkę jajową, jeszcze zanim dojdzie do implantacji zarodka. Test wskaże wtedy ciążę, ale zarodek może finalnie nie zagnieździć się w macicy – mówi się wtedy o ciąży biochemicznej. Wbrew pozorom ciąża biochemiczna zdarza się dość często i ma miejsce, gdy komórka jajowa jest uszkodzona albo zarodek nie ma warunków do zagnieżdżenia się. Wtedy test wykryje beta hCG wydzielany przez taki zarodek, ale ciąża nie będzie miała ciągu dalszego – zarodek zostanie wydalony. Odczekanie tych kilku dni po dacie...

seks, kobieta, mężczyzna, para, współżycie, test
Fotolia
Starania o dziecko
Czym jest dla ciebie seks? - test
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz