Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
starania o dziecko, dni płodne i niepłodne, cykl miesiączkowy, miłość
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę

Prawdziwe historie: 1 rok starań o ciążę

Na początku starań o dziecko czujesz ekscytację. Potem wszystko kręci się wokół twojego cyklu miesiączkowego i dni płodnych. Rok później życie erotyczne zaczyna przypominać wojskową musztrę z komendami: baczność i do boju!

1 rok starania o ciążę tak naprawdę miał trwać tyle, co 1 cykl miesiączkowy. Byłam pewna, że gdy tylko odstawię tabletki antykoncepcyjne, zacznę łykać kwas foliowy i obliczę dni płodne (i niepłodne), zajdę w ciążę. Jakby wszystko inne (włącznie z moim zdrowiem) sprzyjało ciąży, a blokowała ją tylko moja decyzja.
Równo rok temu – w styczniu – zaczęliśmy nasz „projekt dziecko”. Oto krótka relacja z minionych 12 miesięcy starania o ciążę.

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

Styczeń – analizuję cykl miesiączkowy

Miesiączkuję od dziesięcioleci, ale dopiero teraz zgłębiam tajniki każdej fazy cyklu miesiączkowego i określam dni płodne i niepłodne. Zaznaczam je sobie w kalendarzu. Cieszy mnie perspektywa dzikiego seksu dzień po dniu. Jak na początku związku, a przecież jesteśmy parą z długim stażem i teoretycznie zaatakowała nas już rutyna. Nic to. Z Nowym Rokiem, nowym... libido. Dni płodne witamy romantyczną kolacją ze śniadaniem. 

Luty – nie od razu Rzym zbudowano

Nadejście okresu uświadamia mi, że nie jestem panią sytuacji. Czyli ciąży brak. Lubię mieć wszystko poukładane, działam metodycznie, chcę, by wszystko szło zgodnie z planem... a tu zmyłka. Okazało się, że dni płodne nie zaowocowały zapłodnieniem. Krwawiąc, zaczynam kolejny cykl miesiączkowy i już myślę, co ugotuję na kolację w najbliższe dni płodne.

Marzec – badanie nasienia

Czytam artykuł o tym, że przyczyną braku ciąży są czynniki leżące po stronie kobiety (50% przypadków) i po stronie mężczyzny (50% przypadków). Czyli mamy równouprawnienie. Akurat w wypadku panów można to łatwo sprawdzić, wykonując badanie nasienia. Szukam w internecie, ile kosztuje takie badanie plemników. Ponad 150 zł. Przy okazji znajduję informację o darmowych badaniach w moim mieście. Podchwytliwie zagaduję ukochanego: „Wiesz, że niektórzy mężczyźni wstydzą się iść na badanie nasienia?”. Jest zaskoczony i przyznaje, że on nie miałby z tym najmniejszego problemu. „No to masz badanie w piątek za tydzień” – odpowiadam i robię słodkie oczy.

Kwiecień – liczba plemników

Wspólnie analizujemy wynik badania nasienia, po 3 dniach abstynencji mój ukochany miał w ejakulacie 40 milionów plemników. Duma go rozpiera, bo norma wynosi więcej niż 15. Trochę mnie niepokoi tylko, że 79% z nich ma nieprawidłowe główki, ale tłumaczę sobie, że przecież do zapłodnienia wystarczy 1 dobry plemnik. Oby się taki znalazł i miał ruch postępowy.

Maj – wizyta u ginekologa

Zawsze w okolicy dnia moich urodzin robię podstawowe badania. Zgłaszam się zatem do ginekologa po skierowanie na USG piersi i USG transwaginalne, bo dawno nie robiłam. Przebąkuję coś o staraniach o ciążę i pytam, czy powinnam zrobić jakieś badania (w głowie wciąż mam te 50% przypadków, gdy za brak ciąży odpowiada czynnik żeński). „A po co badania? Tylko będzie się pani niepotrzebnie denerwować. Trzeba próbować, próbować i kochać się, aż w końcu pani zaskoczy i będzie ciąża” – odpowiada ginekolog i wymownie zerka w kierunku zegara na ścianie. No tak, przepisowy kwadrans na pacjentkę spędziłam w przebieralni na walce z obcisłymi spodniami i zacinającym się suwakiem. Może rzeczywiście lepiej nie myśleć o badaniach tylko bzykać się i czekać.

Czerwiec – mój cykl miesiączkowy wariuje

Zaczynam podejrzewać, że mój cykl miesiączkowy nie lubi schematów. Bo jak tu obliczać dni płodne i niepłodne, gdy cykl miesiączkowy raz ma 26 dni, a innym razem 31? Przesunięcie obliczonej daty owulacji, czyli gotowości mojego jajeczka, o całe 5 dni ma przecież niebagatelne znaczenie. Niby plemniki mogą poczekać na jajeczko 3-5 dni (wg niektórych źródeł nawet 7), ale nie mam pewności czy będą takie wytrwałe. W końcu muszą biedaki przetrwać w obcym środowisku.

Lipiec – kalendarz dni płodnych

Instaluję w swoim telefonie aplikację do obliczania dni płodnych. Wprowadzam do niej daty minionych cykli miesiączkowych i liczę na to, że jakiś mądry komputer obliczy, w których dniach będę rozpoczynała kolejne. Ding-dong! Dostaję powiadomienie, że kolejna miesiączka zacznie się za 4 dni, a kolejne dni płodne będą dokładnie 18 lipca. Wspaniale, akurat będziemy na urlopie. Zrelaksowani, wyspani i zadowoleni radośnie przystąpimy do starania o dziecko. Bo ostatnio kochaliśmy się trochę na komendę, w pośpiechu i w ogóle...

Sierpień – testy ciążowe

Wszystkie testy ciążowe trzymam w szafce przy łóżku. Już 2 razy wydawało mi się, że na bank jestem w ciąży. Po pierwsze, spóźniał się okres. Po drugie, czułam mdłości i nietypowy ucisk w brzuchu. To jednak siła sugestii, na wszystkich wykonanych do tej pory testach nieustannie pojawia się 1 kreska.

Wrzesień – wrzucamy na luz i staramy się o dziecko

Rozmawiam z koleżanką. Ona i jej partner starali się o dziecko 3 lata. 3 lata! O rety, a są pary, które starają się ponad 10 lat! Ja jestem podłamana i zaniepokojona już po 9 miesiącach. Wedle mojego planu, powinnam już szykować wyprawkę do szpitala. Szybko zleciało. Czy gdybym była w ciąży, to też miałabym takie poczucie? Hmmmm, ale nie jestem. I nie wiem, dlaczego? Koleżanka twierdzi, że zaszła w ciążę dopiero wtedy, gdy odpuścili. Czyli mam wyluzować, bo stres utrudnia zajście w ciążę. OK, następny cykl miesiączkowy spędzę w stylu zen. Pójdę na masaż, zacznę wcześniej kłaść się spać, nie będę zostawać po godzinach w pracy...

Październik – aaaaaaa, jak mam się wyluzować?!!!!!

W pracy zwolnienia, redukcje, obniżki pensji. Każdy dzień może być moim ostatnim dniem zatrudnienia. W jednej chwili zapominam o tym, że ten cykl miesiączkowy miał być bezstresowy. Jak tu się k... nie denerwować?! 

Listopad – rozważania na temat miesiączki

Nie zwolnili mnie. Ufff... Wracam myślami do mojego cyklu miesiączkowego. W zasadzie myślę o nim już od 5 klasy podstawówki, kiedy odkryłam na bieliźnie ślady krwi. W burzliwych licealnych i studenckich czasach randkowania nieustannie kalkulowałam, czy mam akurat dni płodne, czy niepłodne. Często obliczałam je już po. I nie wpadłam, a teraz, jak CHCĘ MIEĆ DZIECKO, to mija 11. cykl miesiączkowy i nic. W ramach relaksu, z okazji dni płodnych idę na masaż, który zafundował mi ukochany (prezent rocznicowy). Wciąż staramy się dbać o romantyczną atmosferę, ale coraz częściej nasz seks przypomina wojskowy dryl: baczność i do boju!

Grudzień – rodzinne wsparcie

Wszelkie uwagi o tym, kiedy zostaniemy rodzicami, spływały po mnie jak po kaczce, bo nie chciałam mieć dzieci. W końcu w ogóle przestali pytać. I całe szczęście, bo teraz nikt mnie nie zagaduje. Nikomu nie powiedzieliśmy, że naszym noworocznym postanowieniem było zapłodnienie. W tym cyklu miesiączkowym szczyt mojej płodności wypada w Wigilię. Z przerażeniem myślę, jak będziemy się kochać po 12 daniach. Na wszelki wypadek kochamy się już rano. A ja wieszam na lodówce kalendarz na kolejny rok. Zaznaczyłam w nim dni płodne na styczeń. Kolejny rok starania o dziecko przed nami. Oby się udało...

Zobacz także:

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Czy możesz mieć problem z płodnością? - test
kiedy najlepiej zrobić test ciążowy
fotolia
Starania o dziecko
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? – film
Zastanawiasz się, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? I słusznie, bo nie każdy dzień i pora dnia są na to najlepsze. Bardzo ważne jest, aby odczekać odpowiednią liczbę dni od zapłodnienia, bo tylko wtedy test ma szansę wykryć jeden z ciążowych hormonów – ten, który wydzielany jest najwcześniej, czyli hCG.

Ginekolog-położnik dr n. med. Beata Makowska radzi, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy i dlaczego nie wcześniej. Warto zastosować się do tych rad, gdyż wcześniejsze zrobienie testu może dać wynik fałszywie negatywny lub dać złudne nadzieje na ciążę, do której faktycznie nie dojdzie. Po jakim czasie można zrobić test ciążowy? Nie warto wykonywać testu ciążowego zaraz po współżyciu. W kolejnych dniach też uzbrój się w cierpliwość. Nawet gdy doszło do zapłodnienia, test pokaże wynik negatywny. Z wykonywaniem testu nie ma sensu się spieszyć. Na wynik testu największy wpływ ma poziom hormonu beta hCG , czyli gonadotropiny kosmówkowej, która pojawia się w organizmie około 7 dni po zapłodnieniu. Jeśli będzie go w moczu zbyt mało, test może nie wykazać, że doszło do zapłodnienia, choć faktycznie kobieta będzie na najlepszej drodze do ciąży. Zatem kiedy zrobić test ciążowy ? Test ciążowy można zrobić najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Jednak jak przeczytasz poniżej, z jego wykonaniem lepiej jest wstrzymać się jeszcze kilka dni. Po ilu dniach test ciążowy jest wiarygodny? Test ciążowy najlepiej wykonać kilka dni po tym, gdy nie wystąpi menstruacja , albo pojawi się skąpe krwawienie, tzw. krwawienie implantacyjne . Odczekanie tych kilku dni ma znaczenie, gdyż beta hCG wydzielany jest przez zarodek, czyli zapłodnioną komórkę jajową, jeszcze zanim dojdzie do implantacji zarodka. Test wskaże wtedy ciążę, ale zarodek może finalnie nie zagnieździć się w macicy – mówi się wtedy o ciąży biochemicznej. Wbrew pozorom ciąża biochemiczna zdarza się dość często i ma miejsce, gdy komórka jajowa jest uszkodzona albo zarodek nie ma warunków do zagnieżdżenia się. Wtedy test wykryje beta hCG wydzielany przez taki zarodek, ale ciąża nie będzie miała ciągu dalszego – zarodek zostanie wydalony. Odczekanie tych kilku dni po dacie...

seks, kobieta, mężczyzna, para, współżycie, test
Fotolia
Starania o dziecko
Czym jest dla ciebie seks? - test
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz