Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Afrodyzjaki dla mężczyzn
fotolia
Problemy z zajściem w ciążę

Afrodyzjaki dla mężczyzn – czy działają?

Potężna erekcja, gotowość do akcji, długi efekt pionu – to obietnice producentów suplementów na potencję. Specjaliści ostrzegają: ich zażywanie może być nieskuteczne, a nawet niebezpieczne.
zaburzenia erekcji, Andrzej Borkowski, urolog
prof. dr hab. n. med. Andrzej Borkowski
Konsultacja merytoryczna

Według szacunków Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej problem zaburzeń erekcji dotyka nawet 1,7 mln polskich mężczyzn. Problem jest jednak dla wielu mężczyzn wstydliwy, często więc unikają wizyty u lekarza, poszukując rozwiązania na własną rękę.

Co kryją w sobie afrodyzjaki dla mężczyzn?

Żeń-szeń, miłorząb japoński (Ginko biloba), buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris) to najczęściej pojawiające się zioła w produktach dostępnych bez recepty mających wspomagać erekcję. Te i inne składniki wzięli pod mikroskopy naukowcy z centrum medycznego Wake Forest Baptist. Brakuje dowodów naukowych stwierdzających zasadność ich stosowania u mężczyzn z zaburzeniami erekcji, pokazują wyniki badań opublikowanych w "Journal of Sexual Medicine". I choć brak skuteczności rozczarowuje, to konsekwencje stosowania afrodyzjaków przez mężczyzn mogą okazać się poważniejsze niż tylko straty finansowe.

Czy afrodyzjaki są bezpieczne?

  • Przyjmowanie żeń-szenia, najczęstszego składnika produktów na potencję bez recepty, łączy się z ryzykiem wystąpienia bólów głowy, wysypki, bezsenności, rozstroju żołądka, zaparć, obniżenia poziom cukru we krwi u cukrzyków.
  • Miłorząb japoński może wchodzić w interakcje z aspiryną i powodować bóle głowy, krwotoki, a także drgawki. 
  • U osób przyjmujących buzdyganek naziemny stwierdzono natomiast działanie toksyczne dla wątroby i nerek.

Co więcej, w 2013 roku kontrola m.in. suplementów diety używanych przez chorych z zaburzeniami potencji prowadzona przez GIS pokazała, że w części z nich znajdowały się aktywne substancje farmaceutyczne, które nie zostały dopuszczone do obrotu jako składnik (lub substancja czynna) leków, ani tym bardziej do suplementów diety! Nieświadome przyjmowanie aktywnych substancji farmaceutycznych stosowanych w leczeniu zaburzeń erekcji może okazać się śmiertelnie niebezpieczne.

- Leków na zaburzenia erekcji pod żadnym pozorem nie można łączyć z nitratami (lekami przyjmowanymi w chorobie naczyń wieńcowych ze względu na możliwy efekt hipotensyjny grożący poważnymi konsekwencjami. Należy być także ostrożnym w stosowaniu tych medykamentów u chorych z niewydolnością nerek, wątroby czy niewydolnością krążenia. Należy pamiętać, że do tej pory nie ma na rynku skutecznego leku na zaburzenia erekcji dostępnego bez recepty. Wszystkim mężczyznom borykającym się z tym problemem zalecam wizytę u specjalisty. Trudności z osiągnięciem wzwodu mogą być symptomem innych poważnych schorzeń związanych np. z układem krążenia, które zdiagnozować może tylko lekarz – ostrzega prof. Andrzej Borkowski, specjalista urologii.

Zobacz też: Czy leki na zaburzenia erekcji mogą szkodzić płodności?
 

Szybkie ciasto dla dzieci bez ciasta. Najszybsze i w dodatku przepyszne!

Mężczyzna cały w całusach ze szminki
fotolia
Starania o dziecko
3 mity i 2 fakty dotyczące męskości
Czy częste wytryski poprawiają jakość spermy? Czy wielkość ma znaczenie? Weryfikujemy popularne fakty i mity związane z męskością.

Częste wytryski mają wpływ na jakość spermy Fakt. Regularny seks pomaga utrzymać plemniki w dobrej kondycji. Wystarczy abstynencja dłuższa niż 3 dni, żeby plemniki zaczęły się starzeć, zniekształcać i tracić ruchliwość. Dodatkowo, by jakość spermy poprawia aktywność fizyczna, a także dieta bogata w cynk , selen, witaminy E i C oraz kwas foliowy. Wielkość penisa ma znaczenie Mit. Między satysfakcją z życia seksualnego kobiety a wielkością penisa istnieje w rzeczywistości niewielka zależność. Pochwa (dzięki swojej elastyczności) dopiero po wprowadzeniu do niej członka, rozszerza się i dostosowuje do potrzeb. Co więcej, najwrażliwsze punkty kobiecego narządu znajdują się do 4 cm od wejścia do pochwy. Dużo ważniejszą rolę odgrywają w usatysfakcjonowaniu kobiety niż umiejętności mężczyzny, a także jego czułość i zadbanie o odpowiednią atmosferę.  Zaburzenia erekcji = spadek męskości Mit. Zaburzenia erekcji obecnie dotyczą coraz większej liczby mężczyzn. Często nie są problemem samym w sobie, tylko symptomem poważnej choroby np. cukrzycy, niewydolności nerek, chorób  układu krążenia czy stwardnienia rozsianego. W żadnym wypadku nie powinno się ignorować problemu ani się go wstydzić. W przypadku nawracających epizodów zaburzeń erekcji należy zgłosić się do urologa, który (po wykonaniu niezbędnych badań) postawi diagnozę oraz zaleci odpowiednią terapię.   Testosteron to hormon męskości Fakt. W ciele mężczyzny znajduje się 10-20 razy więcej testosteronu niż u kobiety. Norma testosteronu dla mężczyzn wynosi od 3 do 11 ng/ml. Testosteron odpowiada u mężczyzn za owłosienie, muskulaturę, a także pewne cechy emocjonalne, jak odwaga, zdecydowanie, potrzeba dominacji i współzawodnictwa. Wspomaga też popęd seksualny i produkcję plemników. Zbyt niski poziom tego hormonu może prowadzić do spadku libido i płodności, przyrostu...

Podwyższone TSH
Fotolia
Mama
Podwyższone TSH: o czym świadczy?
Podwyższone TSH może wskazywać na niedoczynność tarczycy, choć do pełnej diagnozy potrzeba więcej badań tarczycy. Wysoki poziom TSH świadczy tez o innych schorzeniach. Jakich?

Choroby tarczycy częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Szacuje się, że 1/5 Polaków zmaga się z zaburzeniami pracy tego gruczołu. Dla sprawdzenia aktualnego stanu metabolicznego tarczycy, lekarz zleca oznaczenie stężenia TSH - hormonu tyreotropowego, wytwarzanego przez przysadkę mózgową, który reguluje stężenie hormonów tarczycy. W zależności od wyniku badania, można zdiagnozować rodzaj zaburzeń. Podwyższone TSH: co oznacza? Za wysokie stężenie TSH w surowicy najczęściej wskazuje na pierwotną niedoczynność tarczycy , gdy jednocześnie obniżone są stężenia T4 i T3. Wynik TSH powyżej normy może również czasami oznaczać: wtórną nadczynności tarczycy (bardzo rzadko): stężenia T4 podwyższone; obecność guza wytwarzającego TSH (rzadko); oporność na hormony tarczycy (rzadko); marskość wątroby nowotwory złośliwe. Podwyższone TSH może również być wynikiem stosowania leków lub jodu i związków jodowych cieniujących używanych w badaniach RTG. Górne normy TSH  Górne, prawidłowe stężenie TSH jest różne u poszczególnych grup wiekowych i wynosi: dla dorosłych: 5,50 mU/L; dla kobiet w ciąży: 2,5 mU/L; dla dzieci: 1 – 24 miesiąca: 6,15 mU/L; 2 – 12 lat:4,16 mU/L; 12 – 20 lat: 4,17 mU/L. Objawy niedoczynności tarczycy Jeśli zauważysz u siebie poniższe objawy, poproś lekarza o skontrolowanie stanu twojej tarczycy, w tym badanie TSH, żeby sprawdzić, czy nie masz niedoczynności tarczycy : sucha skóra zmęczenie zwiększenie masy ciała przewlekłe zaparcia objawy depresji zaburzenia cyklu miesiączkowego. Pamiętaj, że sam wysoki wynik TSH to za mało, żeby zdiagnozować niedoczynność tarczycy lub inne schorzenie. Lekarz zleci ci również inne badania tarczycy. Zobacz też: Choroby tarczycy a płodność i antykoncepcja Jak zdiagnozować problemy z...

galaktozemia choroba genetyczna
Adobe Stock
Zdrowie
Twoje dziecko ma galaktozemię? To musisz wiedzieć!
Poznaj przyczyny i rodzaje galaktozemii. Dowiedz się, jakie daje objawy, jak się ją diagnozuje i leczy oraz jakie skutki może mieć ta choroba.

Galaktozemia jest rzadką chorobą genetyczną, którą obecnie wykrywa się podczas badań przesiewowych noworodków. Polega ona na zaburzeniu metabolizmu węglowodanów , a konkretnie jednego z nich – galaktozy. Cukier ten tworzy związki z białkami, tłuszczami i innymi cukrami, wchodzi np. w skład laktozy. Spis treści: Objawy galaktozemii Przyczyny choroby Rozpoznanie galaktozemii Leczenie – dieta w galaktozemii Objawy galaktozemii Pojawiają się one wskutek gromadzenia się w organizmie substancji zwanej galaktozo-1-fosforanem, która jest toksyczna dla mózgu, nerek i wątroby. Kumulacja rozpoczyna się w momencie, gdy niemowlę otrzymywać zaczyna produkty mleczne. Stwierdzić ją można już w 3. dobie życia dziecka . Wtedy też zaczynają pojawiać się pierwsze objawy uszkodzenia wątroby: brak łaknienia, biegunka i wymioty, nadmierna senność lub nadpobudliwość, brak przyrostu masy ciała. Dalsze spożywanie mleka nasila objawy i toksyczny wpływ galaktozo-1-fosforanu, prowadząc do ciężkiego stanu dziecka . Powikłaniem choroby mogą być: niewydolność nerek i wątroby, uogólnione zakażenie (posocznica), uszkodzenie soczewek oczu, obrzęk mózgu, a nawet zgon dziecka. Przyczyny choroby Galaktozemia jest chorobą genetyczną. Polega ona na tym, że organizm nie wytwarza enzymów trawiennych niezbędnych do trawienia cukrów. Wskutek tego cukier zwany galaktozą nie jest u chorego przetwarzany w glukozę, jak ma to miejsce w organizmie osoby zdrowej. Galaktozemia może też być spowodowana złożonymi zaburzeniami metabolicznymi. Wyróżnia się trzy typy galaktozemii: klasyczną , która rozwija się w wyniku deficytu GALT, czyli urydylotransferazy galaktozo-1-fosforanowej. Jej skutkiem jest gromadzenie się w organizmie wspomnianego wcześniej galaktozo-1-fosforanu. spowodowaną niedoborem GALE (4-epimerazy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj