Edipresse
Problemy z zajściem w ciążę

Czemu nie zachodzisz w ciążę – 5 możliwych przyczyn

Bez skutku staracie się o dziecko? Boicie się, że nigdy nie zostaniecie rodzicami? Zanim zaczniecie się martwić, idźcie do lekarza. Specjaliści potrafią skutecznie walczyć z niepłodnością.

Na płodność wpływają nie tylko poważne choroby i dysfunkcje anatomiczne organizmu, ale i styl życia. Przemęczenie, przewlekły stres lub bardzo skąpa i restrykcyjna dieta mogą utrudnić zajście w ciążę. Czasem powodem braku ciąży są schorzenia kobiece, które wystarczy wyleczyć, by wszystko wróciło do normy. Oto możliwe przyczyny braku ciąży:

1. Wiek kobiety a ciąża

Dla kobiety optymalny wiek na poczęcie dziecka to 20-34 lata (najlepiej 20-25 lat). Wtedy cykl owulacyjny jest niezakłócony. To ważne, bo kobiecy układ rozrodczy stanowi bardzo złożony system mechanizmów, który musi funkcjonować prawidłowo, by doszło do poczęcia. Każda z nas przychodzi na świat z określoną liczbą komórek jajowych. W jajniku jest ich mniej więcej 200 tysięcy.

Podczas cyklu menstruacyjnego uaktywnia się ok. tysiąc komórek jajowych (dojrzewa jedna). Tak więc z każdym miesiącem komórek jajowych ubywa, poza tym, jak wszystkie inne komórki organizmu, także one się starzeją. Im więcej mamy lat, tym trudniej dochodzi do poczęcia – tylko połowa czterdziestolatek może zajść w ciążę! Równocześnie z wiekiem kobiety rośnie niebezpieczeństwo poronienia lub wystąpienia wad rozwojowych i genetycznych u dziecka.

2. Wirusy lub bakterie - czy mają wpływ na brak ciąży?

One też mogą być odpowiedzialne za brak ciąży. Ciąża czasem sprawia, że ujawniają się schorzenia, które do tej pory przebiegały bezobjawowo. Może się też zdarzyć, że utrudniają one lub wręcz uniemożliwią zapłodnienie. Lekarze zalecają więc, żeby przed podjęciem świadomych prób poczęcia dziecka przeprowadzić badania ginekologiczne, które ustalą, czy kobieta nie przechodzi aktualnie zakażenia bakteryjnego (chlamydia, kiła, rzeżączka) lub infekcji wirusowej (opryszczka, zapalenie wątroby, HIV).

Nie wszystkie infekcje układu rozrodczego są przenoszone drogą płciową. Każda z nich może natomiast uszkodzić jajowody i tym samym postawić pod znakiem zapytania możliwość zapłodnienia. Z chorób przenoszonych drogą płciową bezpośredni związek z niepłodnością ma chlamydia. Nieleczone zakażenie prowadzi do stanów zapalnych przydatków. Efektem tego może być np. niedrożność jajowodów.
Bywa, że chlamydioza i rzeżączka nie dają żadnych objawów – czasem tylko powodują pieczenie przy oddawaniu moczu, ból podczas stosunku, obfitszą niż zazwyczaj wydzielinę z pochwy (upławy). Stąd też leczenie tych chorób musi objąć obydwoje partnerów, ale jest proste – polega na przyjmowaniu antybiotyków. Nie wolno jednak zwlekać z jego rozpoczęciem.

3. Endometrioza a brak ciąży

Endometrium to błona śluzowa macicy, która ulega złuszczeniu podczas menstruacji. Endometrioza z kolei to schorzenie polegające na tym, że komórki podobne do tych, które występują normalnie w błonie śluzowej macicy, rozwijają się poza nią i mogą powodować brak ciąży. Jak to się dzieje? Do takich zmian może dojść w okolicy miednicy – na przykład w jednym z jajników lub jajowodów, pęcherzu moczowym, w samej macicy, jelicie, otrzewnej lub na ścianie miednicy. Najczęściej jednak endometrioza rozwija się w jajnikach. Powstają tam wówczas torbiele. Choroba powoduje powstanie guzków, zbliznowaceń, stanów zapalnych w okolicy wszczepienia się nieprawidłowych tkanek. Prowadzi to do zaburzenia czynności i niedrożności jajowodów, czego efektem jest brak ciąży i niepłodność.

Jeśli więc twoje miesiączki stały się nagle bardzo bolesne, pojawił się ból podczas stosunku lub bóle w obrębie miednicy, gdy odczuwasz je w czasie oddawania stolca i moczu, miewasz nudności i zawroty głowy, koniecznie odwiedź ginekologa. Może on wykluczyć lub potwierdzić endometriozę poprzez badanie laparoskopowe (lekarz specjalnym urządzeniem bada narząd rodny). Endometrioza może być leczona farmakologicznie, np. środkami hormonalnymi, a gdy zmiany są rozległe, operacyjnie.

Poznaj prawdy i mity o zaburzeniach miesiączki

4. Zbyt mała ilość śluzu szyjkowego a brak ciąży

Kiedy w szyjce macicy nie ma odpowiedniej ilości tej wydzieliny, plemniki nie mogą się poruszać, a więc nie są w stanie dotrzeć do jajeczka i zapłodnić go (stąd brak ciąży). Zbyt mała ilość śluzu szyjkowego może mieć związek ze stanami zapalnym szyjki macicy lub z zabiegami na szyjce macicy (np. wypalania nadżerek). Leczenie polega przede wszystkim na zlikwidowaniu stanu zapalnego. Czasem wskazane jest zastosowanie hormonów pobudzających produkcję śluzu.

5. Problemy z jajnikami 

Zespół policystycznych jajników występuje dość powszechnie. Policystyczny jajnik zawiera niewielkie, wypełnione płynem cysty (każda o średnicy poniżej 5 mm). Przypadłość ta zdarza się mniej więcej co dziesiątej kobiecie. Powoduje rozmaite problemy hormonalne, co niekiedy prowadzi do braku ciąży i niepłodności.
Typowe oznaki tego schorzenia to np. nadmierne owłosienie twarzy i ciała, trądzik, otyłość, nieregularne miesiączkowanie lub brak okresów. Na szczęście policystyczne jajniki można leczyć. Przyjmowanie odpowiednich farmaceutyków przywróci owulację i tym samym płodność. Czasem także konieczny jest zabieg laparoskopowy, który na ogół sprawia, że jajeczkowanie znów staje się regularne.

Niepłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną. Trudności z poczęciem dziecka ma około 20% ludzi w wieku rozrodczym. Przyczyny tego są różne:

• Po stronie mężczyzny. Przyczyną braku ciąży może być mniejsza ilość lub ruchliwość plemników, stany zapalne układu moczowo-płciowego, zaburzenia hormonalne, niedrożności nasieniowodów.

• Po stronie kobiety. Brak ciąży może mieć związek ze zdrowiem kobiety (zaburzenia hormonalne, powikłania po stanach zapalnych narządu rodnego – np. niedrożne jajowody, endometrioza, zaburzenia immunologiczne, gdy powstają przeciwciała niszczące plemniki, między innymi tak zwana wrogość śluzu).
Bywa i tak, że przyczyny niepłodności, o których mowa wyżej, występują u obojga partnerów.

 

Poznaj 12 badań, które musisz zrobić przed ciążą

 

Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film

Edipresse
Problemy z zajściem w ciążę
Diagnozowanie niepłodności
Czy wiesz, kiedy można mówić o niepłodności i co najczęściej powoduje niepłodność męską i niepłodność kobiecą? Sprawdź, jak diagnozuje się niepłodność.

Przez tysiąclecia niepłodność była powodem upadków dynastii, oddalania niezdolnych do spłodzenia potomka żon i niemal zawsze przyczyną ostracyzmu społecznego oraz olbrzymiego stresu psychicznego. Jak poważny jest to problem dzisiaj, świadczą statystyki: niepłodność dotyka bowiem 15–20% populacji w wieku rozrodczym, co w przypadku naszego kraju może oznaczać nawet 1,5 mln par. Kiedy można mówić o niepłodności? Definicja niepłodności jest dość prosta: to brak ciąży po roku regularnego współżycia seksualnego i wbrew temu, co twierdzi wielu, bez wątpienia jest chorobą. Dlatego  roczny okres oczekiwania na ciążę uprawnia do zgłoszenia się do lekarza ginekologa po pomoc. W pewnych sytuacjach, takich jak zaburzenia miesiączkowania , gdy wiek kobiety powyżej 35 lat czy  występuje uzasadnione podejrzenie patologii macicy lub niepłodności męskiej, okres ten należy skrócić. Diagnostyka niepłodności powinna zawsze obejmować obydwoje partnerów . Do najczęstszych przyczyn niepłodności należą: czynnik męski (np. za mało plemników w nasieniu), zaburzenia jajeczkowania, uszkodzenie lub niedrożność jajowodów , zaawansowany wiek kobiety, nieprawidłowości macicy ( polipy endometrialne , zrosty wewnątrzmaciczne, wrodzone wady budowy), choroby ogólnoustrojowe (np. niewydolność nerek, choroby autoimmunologiczne itp), czynnik szyjkowy lub immunologiczny, czynnik niewyjaśniony. Dowiedz się , czy endometrioza wyklucza zajście w ciążę Jak diagnozuje się niepłodność męską? Tanie oraz nieinwazyjne badanie nasienia wciąż pozostaje podstawą oceny płodności mężczyzny. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, istnieje możliwość wykonania ponadstandardowych testów nasienia, badań hormonalnych lub genetycznych. Niestety tylko niektóre zaburzenia hormonalne poddają się skutecznemu leczeniu farmakologicznemu. W...

Kobieta i mężczyzna
Fotolia
Starania o dziecko
Starania o drugie dziecko
Staracie się o drugie dziecko od pół roku i nic? To zdarza się nawet co piątej parze, choć kłopotów z zajściem w drugą ciążę nie bierze pod uwagę prawie nikt. Jeżeli raz się udało, to wydaje się, że nie powinno być powodów do niepokoju. A jednak...

Kiedy zacząć się martwić? Jeśli przez rok regularnego współżycia, bez żadnych metod antykoncepcji, nie dojdzie do zapłodnienia, można mówić o prawdopodobieństwie niepłodności. Jeśli już raz byłaś w ciąży, to tzw. niepłodność wtórna. Wtedy najlepiej, byś razem z partnerem zgłosiła się do lekarza. Być może przyczyną niepłodności jest choroba, którą można wyleczyć, albo przejściowe zaburzenie pracy organizmu. Czytaj też: Co to jest coaching płodności? Jakie znaczenie ma wiek? Spore. Już po 30. roku życia płodność u kobiet zaczyna spadać. U 40-latki jest o niemal 50 proc. niższa niż u kobiety 20-letniej. Optymalny wiek na poczęcie dziecka to 20–34 lata. Wtedy cykl owulacyjny jest niezakłócony. To ważne, bo kobiecy układ rozrodczy to skomplikowany mechanizm, który musi działać prawidłowo, by doszło do poczęcia. Każda dziewczynka rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych. W jajniku jest ich około 200 tysięcy. Podczas cyklu menstruacyjnego uaktywnia się nawet tysiąc jajeczek, ale dojrzewa jedno. Z każdym miesiącem komórek jajowych ubywa. Poza tym także one się starzeją. Im kobieta starsza, tym trudniej dochodzi do poczęcia i tym większe ryzyko poronienia lub wystąpienia wad u dziecka. Dlaczego się nie udaje, czyli przyczyny problemów z zajściem w ciążę Czy kłopoty z pierwszym porodem mogą utrudnić ciążę? Tak, szczególnie jeśli poród przebiegał z powikłaniami, np. gdy po cesarskim cięciu pojawiły się nieprawidłowe zrosty i blizny lub w czasie porodu doszło do uszkodzenia szyjki macicy. Niektóre kobiety mają niekiedy poporodowe stany zapalne. Niepłodność wtórną mogą też spowodować zabiegi chirurgiczne, np. usuwanie torbieli jajników, mięśniaków macicy lub jej łyżeczkowanie. Dlaczego infekcje mogą być przyczyną kłopotów? Stany zapalne w drogach rodnych...

Endometrioza - co to oznacza
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Endometrioza - podstępna i trudna do szybkiego wykrycia choroba
Jest bolesna i utrudnia zajście w ciąże. Nie lekceważ jej objawów i jak najszybciej rozpocznij z nią walkę.

Bolesne, często na granicy wytrzymałości miesiączki, to jeden z najczęstszych sygnałów, że możesz ją mieć. Nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Nie można jej bagatelizować, zwłaszcza jeżeli chcesz urodzić dziecko - endometrioza może to bardzo utrudniać. Przeczytaj, na czym polega. Spis treści:  Na czym polega endometrioza Przyczyny powstawania schorzenia Objawy choroby Kto choruje na endometriozę Stopnie choroby Diagnozowanie schorzenia Leczenie choroby Endometrioza a ciąża Odpowiednia dieta w endometriozie Endometrioza - co to jest Endometrioza to rozrost błony śluzowej macicy (z łac. endometrium ) poza jej obręb i obecność w miejscach, w których nie powinno jej być. Najczęściej są to: jama otrzewna jajniki jajowody pochwa drogi moczowe przewód pokarmowy. Schorzenie może również występować w powłokach brzusznych kobiet po cięciu cesarskim i w bliźnie po nacięciu krocza po porodzie. Co miesiąc śluzówka błony macicy złuszcza się, a jej tkanki usuwane na zewnątrz w postaci krwawienia miesiączkowego. Jednak u kobiet z endometriozą proces ten nie przebiega w taki sposób. Mimo przemieszczenia się endometrium poza obręb jamy macicy, błona nadal zachowuje się tak, jakby nadal była w jej wnętrzu.  Stąd w okresie przedmiesiączkowym dochodzi do obrzmienia i bolesności ognisk choroby, co jest spowodowane gromadzeniem się krwi. Komórki we wszczepach, podobnie jak komórki endometrium, narastają, a potem złuszczają się w trakcie menstruacji. Złuszczaniu towarzyszy niewielkie krwawienie. Ponieważ jednak krew z owych wszczepów nie ma naturalnego ujścia, tworzą się blizny, zrosty, guzki,  torbiele (np. czekoladowe na jajniku) i stany zapalne. To powoduje dodatkowy ból z powodu ucisku otaczających tkanek.   Endometrioza to jedna z przyczyn...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz