Fotolia.pl
Problemy z zajściem w ciążę

Chce urodzić dziecko swojej zmarłej córki. Kto nie zgadza się na wydanie zamrożonych jajeczek?

59-letnia Brytyjka toczy w sądzie spór o zamrożone jajeczka swojej zmarłej córki. Chce urodzić swoją wnuczkę i twierdzi, że taka była ostatnia wola jej córki.

Córka 59-latki chorowała na raka jelita grubego. Marzyła o tym, by mieć dzieci. W trakcie terapii onkologicznej, gdy jeszcze miała nadzieję, że wyzdrowieje, zdecydowała się zamrozić swoje jajeczka, by móc je wykorzystać w przyszłości. Niestety, przegrała z chorobą. Zmarła mając zaledwie 23 lata.

Czytaj też: 10 rzeczy, które warto wiedzieć o in vitro
 

Matka chce urodzić dziecko swojej zmarłej córki

Jej matka tłumaczyła sądowi, przed którym rozpoczął się ten bezprecedensowy proces, że 23-latka pragnęła, by jajeczka zostały zapłodnione przez anonimowego dawcę i wszczepione do macicy matki. Chciała, by matka urodziła jej dziecko. 59-latka wraz z mężem znaleźli już klinikę w USA, która za 60 tys. funtów podjęła się zapłodnienia in vitro.
 

HFEA nie wyraża zgody na przekazanie  jajeczek

Jednak brytyjska rządowa instytucja The Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA), odmówiła przekazania jajeczek zmarłej dziewczyny jej matce. HFEA tłumaczy swoją decyzję tym, że 23-latka wypełniła co prawda przed śmiercią formularz, w którym wyraziła zgodę na przechowywanie jajeczek po jej śmierci, tak by mogły być użyte w przyszłości, ale nie zdążyła wypełnić drugiego - precyzującego jak te jajeczka mają być wykorzystane.

Polecane: Jak osoby chore na raka mogą zachować płodność?

Źródło: Sky News

Ustawa o in vitro przyjęta, ale czy uzyska podpis prezydenta? - film

ciąża, paznokcie, brzuch, kobieta
© detailblick - Fotolia.com
Starania o dziecko
Zamrażanie jajeczek – nowy sposób na przedłużenie płodności?
Do niedawna zamrażanie jajeczek było szansą na posiadanie dzieci dla kobiet borykających się z chorobą nowotworową. Dziś coraz więcej trzydziestolatek decyduje się na ten krok, żeby przedłużyć płodność. Czy to skuteczne, ile kosztuje?

Kobiety coraz później decydują się na powiększenie rodziny – medycyna daje wiele możliwości zajścia w ciążę nawet w okolicy 50. roku życia. Wiele pań nie chce decydować się na dziecko, nie mając ustabilizowanej sytuacji życiowej i finansowej. Jednym ze sposobów na posiadanie potomstwa w późniejszym wieku jest skorzystanie ze swoich zamrożonych w młodości jajeczek. Na czym polega zamrażanie jajeczek? Kobieta rodzi się z nawet kilkuset tysiącami komórek jajowych, ale tylko kilkaset z nich dojrzeje i stworzy szansę poczęcia dziecka. W wieku dwudziestu lat, jeśli kobieta jest zdrowa, może zajść w ciążę niemal w każdym cyklu, bo w każdym cyklu dojrzewa komórka jajowa gotowa do zapłodnienia . Jednak im więcej mija lat, tym częściej zdarzają się cykle bezowulacyjne. Dlatego najlepiej pobrać komórkę jak najwcześniej. Przeczytaj odpowiedzi na najczęstsze pytania o późną ciążę   Komórki, po pobraniu od pacjentki, pozbawiane są wody, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia ścianek jajeczka przez kryształki, następnie zamrażane w ciekłym azocie o temperaturze niemal -200 stopni Celsjusza. Ile kosztuje mrożenie i przechowywanie komórek jajowych? Zdaniem ekspertów z amerykańskiej agencji US National Institutes of Health (NIH) trzydziestolatki, które w najbliższym czasie nie mają szans na zajście w ciążę, powinny rozważyć zamrożenie swoich komórek jajowych. Jest to metoda, która daje większe szanse powodzenia i jest relatywnie tańsza niż ewentualne leczenie, która kobieta zapewne musiałaby przejść. Koszt procedury pobierania i zamrażania jajeczek nie jest mały, cała procedura kosztuje kilka tysięcy złotych (i dodatkowe kilkaset za każdy rok przechowywania). Mimo wszystko jest to ok. połowę mniej niż koszt, który musiałaby ponieść para, gdyby zdecydowała się na metodę in vitro.  Przeczytaj też przewodnik po in vitro Czy z...

Metoda in vitro, zapłodnienie in vitro
© ktsdesign - Fotolia.com
Problemy z zajściem w ciążę
Adopcja komórek jajowych - kto z tego korzysta?
Kto może zostać anonimową dawczynią komórek jajowych? Kto korzysta z tej formy pomocy? Jak wygląda w Polsce adopcja komórek jajowych? Wyjaśnia dr n. med. Łukasz Sroka, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki InviMed w Poznaniu.

Coraz więcej Polek decyduje się na dziecko po 40. roku życia. Co na to medycyna? Każda kobieta rodzi się z określoną pulą jajeczek. Im jest starsza, tym liczba jajeczek maleje . Badania pokazały, że statystyczna kobieta po 30. roku życia ma "w rezerwie" około 12% jajeczek zdolnych do zapłodnienia, a po 40. roku życia już tylko 3%. Zwiększa się średnia wieku przyszłych mam, ale też coraz więcej z nich ma problem z naturalnym poczęciem dziecka (szacunkowo jest to około 20% par w Polsce). Na szczęście mogą one skorzystać różnych metod, które mogą im pomóc zajściu w ciążę. Do takich metod zaliczamy: stymulacje hormonalne, inseminację, zapłodnienie in vitro , zamrażania komórek jajowych , skorzystanie z komórek anonimowych dawczyń. Dzięki nim kobiety np. po 40. roku życia lub w trakcie leczenia onkologicznego mogą urodzić dziecko. Zobacz także:   Jak osoby chore na raka mogą zachować płodność? Anonimowa dawczyni komórek jajowych - kto może nią zostać? Anonimową dawczynią komórek jajowych może zostać kobieta poniżej 32. roku życia. Musi ona przejść szereg badań potwierdzających dobry stan zdrowia oraz urodzić przynajmniej jedno zdrowe dziecko. Często anonimowymi dawczyniami zostają pacjentki klinik leczenia niepłodności , które decydują się na procedurę zapłodnienia in vitro . Zwykle pobiera się od nich wiele komórek jajowych. Część z nich może przekazać kobietom, które są niepłodne.  Z jakich procedur mogą skorzystać pary, u których jeden z partnerów jest niepłodny? Mogą skorzystać materiału anonimowego dawcy. Jeśli niepłodny jest mężczyzna , może on skorzystać z nasienia anonimowego dawcy. Jeśli niepłodna jest kobieta, może skorzystać z komórek jajowych anonimowej dawczyni. Zabiegi in vitro z komórkami anonimowych dawczyń dają dziś szansę na macierzyństwo tym kobietom, które z...

Starania o dziecko
Ile komórek jest w jajniku? Zrób badanie AMH
Sprawdź, na czym polega badanie AMH i o czym może świadczyć jego wynik – odpowiada lek. med. Ewa Paszkiewicz, ginekolożka z Kliniki Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności INVICTA.

Mam 38 lat. Od roku staramy się z mężem o dziecko. Niestety, bez skutku. Ostatnio zgłosiłam się do kliniki leczenia niepłodności, gdzie zaproponowano mi badanie AMH. Czemu służy i na czym polega takie badanie?  Aldona AMH to hormon produkowany przez komórki otaczające jajeczka, które znajdują się w pęcherzykach w jajniku. Badanie AMH pozwala określić szanse na naturalne zajście w ciążę. Liczba komórek jajowych a niepłodność Kobieta rodzi się z określoną liczną komórek jajowych zwanych rezerwą jajnikową. Średnio jest to 400 tysięcy komórek. Niestety, z kolejnymi cyklami rezerwy maleją – po 30. roku życia płodność zaczyna spadać. By mieć pewność, jakimi rezerwami dysponuje kobieta, kieruje się ją właśnie na badanie AMH. Stężenie tego hormonu pomaga określić, ile komórek jajowych jest w jajnikach. Jeśli jest niskie, to liczba jajeczek jest niewielka, to oznacza, że trzeba jak najszybciej podjąć leczenie niepłodności. Wynik badania AMH wpływa też na wybór terapii i sposób stymulacji w programach in vitro. Badanie AMH Badanie AMH polega na pobraniu krwi bez względu na dzień cyklu miesiączkowego (na jego poziom we krwi nie ma wpływu ani terapia hormonalna ani antykoncepcyjna). ZOBACZ TEŻ:  niepłodność a bezpłodność – czym się różnią  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj