kobieta chora na endometriozę
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę

Endometrioza może cię oszukać – ostrzega dr Marian Malinowski, ginekolog

Najbardziej szkodliwy mit o endometriozie to ten, że endometrioza zawsze objawia się bólem. Otóż nie zawsze – i to, wbrew pozorom, wcale nie jest dla nas dobre. 

– Endometrioza jest chorobą o wielu twarzach. Najczęściej kojarzy się z bólem: bolesnymi miesiączkami, bolesnym współżyciem, a nawet bolesną defekacją – tłumaczy lek. Marian Malinowski, ginekolog i położnik. – Bywa jednak i tak, że endometrioza nie daje żadnych objawów. 

Ginekolog tłumaczy, że niestety objawy najczęściej nie odpowiadają stopniowi zaawansowania endometriozy. Nie ma reguły, że im groźniej, tym boleśniej. Początkowe stadia choroby mogą być bardzo dokuczliwe, a z kolei zaawansowane stadia – mogą być zupełnie bezobjawowe. Ta bezobjawowość może być bardzo groźna, bo daje kobietom poczucie, że wcześniejsza diagnoza lekarska była błędna albo że choroba "przeszła sama" i operacja nie jest już potrzebna. To nieprawda – endometrioza sama nie przejdzie, a nieleczona, będzie się pogłębiać. 

Skąd się bierze endometrioza?

Zła wiadomość jest taka, że lekarze do końca nie wiedzą, jaka jest przyczyna tej choroby. Istnieją różne teoria, żadna z nich jednak nie tłumaczy wszystkich aspektów endometriozy. 

– Endometrioza oznacza obecność ognisk komórek błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Komórki te zachowują się zgodnie z cyklem płciowym, czyli dzielą się i rosną, a następnie złuszczają się. W jamie macicy taka aktywność komórek kończy się krwawieniem miesięcznym. Poza macicą powoduje ona zrosty i związane z tym dolegliwości bólowe spowodowane ograniczoną ruchomością narządu rodnego. Jeśli ognisko endometrialne jest umiejscowione na jajniku tworzy się specyficzna torbiel czekoladowa nazywana tak, ze względu na charakter jej zawartości – tłumaczy lek. Marian Malinowski. 

Torbiele czekoladowe uszkadzają jajniki

– Robią to na dwa sposoby – wyjaśnia ginekolog. – Po pierwsze samą swą obecnością niszczą ich zrąb. Po drugie endometrioza zmienia środowisko biochemiczne w miednicy mniejszej i ogranicza jakość komórki jajowej, a co za tym idzie: szanse na jej zapłodnienie. Obecnie endometrioza jest jedną z głównych przyczyn niepłodności.

To jednak mit, że endometrioza jest problemem tylko ginekologicznym. Bywa, że dotyka układu moczowego (endometrioza pęcherza moczowego) albo pokarmowego (ogniska komórek mogą umiejscowić się na jelicie). 

Na endometriozę najlepsza jest laparoskopia

Najlepszym sposobem na potwierdzenie albo wykluczenie endometriozy jest diagnostyka operacyjna, a mówiąc konkretniej: laparoskopia. To stosunkowo prosty zabieg: poprzez niewielkie nacięcie lekarz wprowadza do jamy brzusznej kamerkę, dzięki której może dokładnie obejrzeć na monitorze wnętrza brzucha.

Diagnostyka operacyjna jest złotym standardem rozpoznania endometriozy i jako jedyna pozwala na pełną ocenę jej zaawansowania, a także usunięcie jej ognisk i powikłań (zrosty, torbiele). Pozostałe metody diagnostyczne są pośrednie i ich skuteczność w dużym stopniu zależy od lekarza – tłumaczy lek. Marian Malinowski. Wyjaśnia: – Z metod pośrednich najbardziej przydatną jest ultrasonografia, która we wprawnych rekach nie tylko ujawni torbiele jajników, ale także m.in. obszary podejrzane o zrosty. Z kolei diagnostyka biochemiczna opiera się w zasadzie na ocenie markera nowotworowego Ca-125, ale jego interpretacja wymaga wykluczenia przez lekarza guzów jajnika. W praktyce łączy się wszystkie te metody, np. wykorzystując ultrasonografię do kwalifikacji do operacji, a markery nowotworowe do oceny potencjalnej złośliwości zmiany na jajniku.

Endometrioza to choroba na całe życie 

Ekspert wyjaśnia, że wbrew pobożnym życzeniom wielu pacjentek, nie istnieje przyczynowe leczenie endometriozy. Nawet po udanej operacji objawy endometriozy najpewniej po pewnym czasie powrócą. 

– Aktualny stan wiedzy medycznej pozwala jedynie na operacyjne, najlepiej laparoskopowe, usuwanie jej objawów (ognisk endometriozy, torbieli czekoladowych). Leki hormonalne często są nieskuteczne i niosą za sobą niepożądane efekty uboczne (np. wystąpienie objawów paramenopauzalnych). Najlepiej tolerowane przez kobiety z endometriozą jest stosowanie antykoncepcji, przy czym należy pamiętać, że obecnie leczenie farmakologiczne jedynie ogranicza postęp choroby i zmniejsza dolegliwości bólowe: miesiączki będą mniej bolesne, ale torbiele endometrialne pozostaną takie, jak były – tłumaczy ginekolog.

Na szczęście nawet jeśli chora na endometriozę będzie musiała przez resztę życia zmagać się z tą chorobą, to jednak, dzięki specjalistycznemu leczeniu może zupełnie normalnie funkcjonować. To jeszcze jeden mit, że endometrioza oznacza, że kobieta nie może mieć dzieci. Niepłodność wywołaną endometriozą można, i trzeba, leczyć. 
 

ginekolog Marian Malinowski
mat.prasowe

Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Przychodnia Babka Medica, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl


 

Czytaj także: 

Za problemy z zajściem w ciążę odpowiadają nie tylko kobiety

Endometrioza - objawy
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Endometrioza objawy - są one bardzo często mylone z miesiączką
Masz bolesne miesiączki, ból krzyża i podczas stosunku? A może trudności z zajściem w ciążę? Nie bagatelizuj tych objawów – to może być endometrioza.

Bardzo trudny do zniesienia ból brzucha i złe samopoczucie to częsta dolegliwość miesiączkujących kobiet. Ale nie zawsze ich powodem jest comiesięczne krwawienie. Mniej więcej u jednej na 10 kobiet jest to sygnał poważnej choroby - endometriozy. Zobacz, jakie ma objawy i nie lekceważ ich.  Co to jest endometrioza Endometrioza polega na rozroście błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej obręb i obecności w miejscach, w których nie powinno jej być. Najczęściej są to jajniki, jajowody, drogi moczowe, jelita, pochwa. Mimo przemieszczenia się endometrium poza obręb jamy macicy, błona nadal zachowuje się tak, jakby nadal była w jej wnętrzu.  Stąd w okresie przedmiesiączkowym dochodzi do obrzmienia i bolesności ognisk choroby, co jest spowodowane gromadzeniem się krwi. Komórki we wszczepach, podobnie jak komórki endometrium, narastają, a potem złuszczają się w trakcie menstruacji. Złuszczaniu towarzyszy niewielkie krwawienie. Ponieważ jednak krew z owych wszczepów nie ma naturalnego ujścia, tworzą się blizny, zrosty, guzki, torbiele i stany zapalne. To powoduje dodatkowy ból z powodu ucisku otaczających tkanek. Endometrioza - objawy Potworny ból, opisywany jako rwący, przeszywający, szarpiący, promieniujący do nóg, pośladków, krzyża, lędźwi, odbytu to wspólny mianownik dla bardzo wielu kobiet cierpiących na endometriozę. Do najczęstszych objawów mogących wskazywać na nią należą: bolesne i obfite miesiączki (w pierwszych dniach okresu zużywa się więcej niż 10 podpasek na dobę i trwa on powyżej 7 dni), plamienie i krwawienie między miesiączkami, problemy z zajściem w ciążę, odczuwanie bólu podczas kontaktów intymnych (dyspareunia), silny zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), bolesne oddawanie moczu oraz stolca, ból brzucha w czasie owulacji, przewlekłe bóle w obrębie miednicy (trwające co...

Endometrioza - co to oznacza
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Endometrioza - podstępna i trudna do szybkiego wykrycia choroba
Jest bolesna i utrudnia zajście w ciąże. Nie lekceważ jej objawów i jak najszybciej rozpocznij z nią walkę.

Bolesne, często na granicy wytrzymałości miesiączki, to jeden z najczęstszych sygnałów, że możesz ją mieć. Nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Nie można jej bagatelizować, zwłaszcza jeżeli chcesz urodzić dziecko - endometrioza może to bardzo utrudniać. Przeczytaj, na czym polega. Spis treści:  Na czym polega endometrioza Przyczyny powstawania schorzenia Objawy choroby Kto choruje na endometriozę Stopnie choroby Diagnozowanie schorzenia Leczenie choroby Endometrioza a ciąża Odpowiednia dieta w endometriozie Endometrioza - co to jest Endometrioza to rozrost błony śluzowej macicy (z łac. endometrium ) poza jej obręb i obecność w miejscach, w których nie powinno jej być. Najczęściej są to: jama otrzewna jajniki jajowody pochwa drogi moczowe przewód pokarmowy. Schorzenie może również występować w powłokach brzusznych kobiet po cięciu cesarskim i w bliźnie po nacięciu krocza po porodzie. Co miesiąc śluzówka błony macicy złuszcza się, a jej tkanki usuwane na zewnątrz w postaci krwawienia miesiączkowego. Jednak u kobiet z endometriozą proces ten nie przebiega w taki sposób. Mimo przemieszczenia się endometrium poza obręb jamy macicy, błona nadal zachowuje się tak, jakby nadal była w jej wnętrzu.  Stąd w okresie przedmiesiączkowym dochodzi do obrzmienia i bolesności ognisk choroby, co jest spowodowane gromadzeniem się krwi. Komórki we wszczepach, podobnie jak komórki endometrium, narastają, a potem złuszczają się w trakcie menstruacji. Złuszczaniu towarzyszy niewielkie krwawienie. Ponieważ jednak krew z owych wszczepów nie ma naturalnego ujścia, tworzą się blizny, zrosty, guzki,  torbiele (np. czekoladowe na jajniku) i stany zapalne. To powoduje dodatkowy ból z powodu ucisku otaczających tkanek.   Endometrioza to jedna z przyczyn...

kobieta, ból brzucha
Fotolia
Starania o dziecko
Ból podbrzusza – czy to endometrioza?
Comiesięczny ból w podbrzuszu to norma, jednak gdy ból jest naprawdę silny, warto przyjrzeć się jego przyczynie. Być może to endometrioza. Co to jest, jakie badania trzeba zrobić, by potwierdzić to schorzenie – odpowiada dr Renata Jaczyńska z Instytutu Matki i Dziecka.

Od ponad roku cierpię na silne bóle w podbrzuszu w czasie każdej miesiączki. Lekarze podejrzewają endometriozę. Czy to coś poważnego? Basia z Warszawy Przyczyną powstawania endometriozy w miednicy mniejszej jest krew miesiączkowa, która z fragmentami błony śluzowej macicy przedostaje się jajowodami do jamy brzusznej. Błona śluzowa znajdująca się w obrębie jajników czy w otrzewnej podlega też cyklicznemu działaniu hormonów, co powoduje gromadzenie się wydzieliny miesiączkowej. Efekt? W miednicy mniejszej powstają zrosty i torbiele, które mogą być przyczyną silnego bólu. Endometrioza – przyczyny i rozpoznanie Endometrioza to jedna z przyczyn niepłodności, może doprowadzić do zniszczenia tkanki jajników, uszkodzenia jajowodów, co powoduje ich niedrożność. Gdy w trzeciej i czwartej dekadzie życia miesiączki stają się: bolesne obfite przedłużone, warto poddać się laparoskopii diagnostycznej, w czasie której pobiera się materiał do badania histopatologicznego – na tej podstawie można rozpoznać chorobę. Leczenie endometriozy Wybór metody leczenia endometriozy zależy od wieku pacjentki i chęci posiadania dziecka. Torbiele endometrialne – częsty „efekt” endometerozy – wymagają: leczenia chirurgicznego – w czasie operacji nawet kilkumilimetrowe ogniska endometriozy w miednicy mniejszej są widoczne: niektóre z nich usuwa się, a inne koaguluje (wypalanie za pomocą elektrody) leczenia farmakologicznego. ZOBACZ TEŻ: dlaczego boli mnie brzuch przed miesiączką?  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj