Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

Materiały Prasowe
Problemy z zajściem w ciążę

Ile kosztuje in vitro w Polsce? Co składa się na całkowity koszt procedury?

Ile płacą pary za zapłodnienie in vitro bez rządowego dofinansowania? Choć samo zapłodnienie in vitro kosztuje 6-7 tys. złotych, to ceny całej procedury, leków i badań są dużo wyższe. Zobacz, co składa się na wysoki koszt zapłodnienia pozaustrojowego.

Rządowy program refundacji in vitro dobiegł końca w 2016 roku i, niestety, nie ma kontynuacji. Rząd skupia się na narodowym programie leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Na szczęście pomysłem refundacji in vitro zainteresowały się władze lokalne - wiele miast wprowadziło samorządowe programy dofinansowania in vitro dla par. Na refundacje in vitro (lub przynajmniej pokrycie części kosztów) już teraz mogą liczyć mieszkańcy Częstochowy, Warszawy, Poznania czy Gdańska. Do nich prawdopodobnie niebawem dołączą kolejne miasta. 
Na całkowitą cenę zapłodnienia metodą in vitro składają się koszty, które trzeba ponieść na kilku etapach prowadzących do samej procedury, na które składa się:

 • badania przed kwalifikacją do zabiegu 
 • przygotowanie do zabiegu 
 • zabieg zapłodnienia in vitro

Ile kosztuje in vitro w Polsce?

Jeśli władze samorządowe nie dofinansowują in vitro, pary, które cierpią na niepłodność, niestety, muszą radzić sobie same. Jeśli nie udaje się zajść w ciążę naturalnymi sposobami, najlepiej zaufać nauce i medycynie. Jakie są zatem realne ceny in vitro w polskich klinikach? Wszystkie placówki zajmujące się metodą in vitro są prywatne, więc koszty są zależne od kliniki. Samo zapłodnienie IVF ICSI/IMSI kosztuje 6–7 tysięcy złotych, ale należy do tego doliczyć koszty dodatkowe: wszystkich wizyt kontrolnych oraz diagnostyki kobiety i mężczyzny jeszcze przed zabiegiem, w tym np. badanie nasienia. Koszty te wzrastają wtedy często nawet do 17–20 tysięcy złotych. Ceny zależne są również od kliniki - jedne są nieco tańsze od innych, wiele z nich uzależnia swe ceny także od miejsca - niestety, najdroższe kliniki to te, które znajdują się w Warszawie. Tak naprawdę cena in vitro dla konkretnej pary zależy od jej stanu zdrowia i kłopotów, które są przyczyną niemożności naturalnego zajścia w ciążę. My podajemy jedynie orientacyjne koszty.

Cena procedury in vitro

Największy koszt procedury in vitro stanowią: punkcja jajników, zapłodnienie oraz transfer zarodków. Dawniej dużym obciążeniem finansowym były także leki. Obecnie preparaty umożliwiające stymulację hormonalną podlegają refundacji. Kryteria kwalifikacji są podobne, jak w przypadku rządowego programu leczenia niepłodności, ale program i refundacja leków działają niezależnie. Oznacza to, że pacjentka nie musi uczestniczyć w rządowych programie, a może mimo to mieć refundowane preparaty do stymulacji hormonalnej. Lekarz dobiera leki indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek oraz historię choroby pacjentów. Dodatkowe koszty, z jakimi należy się liczyć, to koszty wizyt u lekarza prowadzącego leczenie (na pewno będzie ich kilka).

 • punkcja jajników (pobranie komórek jajowych przy znieczuleniu ogólnym) – ok. 2 300 zł
 • zapłodnienie in vitro, hodowla zarodków – ok. 2 300 zł
 • mrożenie (witryfikacja) zarodków – ok. 300 zł
 • transfer zarodków – ok. 1400 zł
 • wizyta kontrolna, konsultacja u specjalisty, USG – od 200 do 400 zł
 • leki (bez refundacji mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ceny zaczynają się od 400 zł, ale to kwota jednorazowa, trzeba ją pomnożyć przez ilość dawek)

Ze względu na indywidualną historię choroby każdej z par, trudno przed podjęciem leczenia określić kwotę, jaka będzie konieczna na podjęcie procedur medycznych. Uśredniając cenniki różnych klinik zajmujących się leczeniem niepłodności, możemy przyjąć, że koszt całej procedury zapłodnienia metodą in vitro w Polsce to ok. 17–20 tys. zł. Dla przeciętnej rodziny to wysoka cena, jaką trzeba zapłacić za bycie rodzicem. Jednak pragnienie posiadania dziecka mieści się poza wszelkimi cennikami. Nic więc dziwnego, że na metodę in vitro decydują się nawet te pary, które nie mają dostępu do samorządowych programów dofinansowania in vitro.

Koszty przed kwalifikacją do in vitro 

Zanim zostanie podjęta decyzja o możliwości zastosowania metody in vitro (tzw. kwalifikacja do in vitro), konieczne są badania. Na podstawie tych trzech badań można bowiem wstępnie ocenić szanse na powodzenie metody sztucznego zapłodnienia. Przed kwalifikacją pacjentka wykonuje badania AMH i FSH, a pacjent badanie nasienia (seminogram). Może się jednak zdarzyć, że ze względu na indywidualną historię choroby lekarz zleci także dodatkowe badania laboratoryjne.

 • AMH – ok. 150 zł
 • FSH – ok. 30 zł
 • Badanie nasienia – seminogram komputerowy ok. 150 zł​

Przygotowanie do zabiegu (po kwalifikacji)

Jeśli para została zakwalifikowana do in vitro oznacza to, że przeprowadzenie zabiegu daje szansę na posiadanie potomstwa. Jednak na etapie przygotowań do zabiegu pacjentów czeka jeszcze wiele badań laboratoryjnych. 
– Badania na etapie przygotowania do in vitro muszą potwierdzić, że stymulacja hormonalna będzie nie tylko efektywna, ale przede wszystkim bezpieczna dla pacjentki – wyjaśnia ginekolog, dr n. med. Wojciech Kolawa. – Dlatego niezbędne jest m.in. wykonanie badań wirusologicznych, posiewu bakteriologiczno-mykologicznego, wymazów z dróg rodnych, cytologii oraz badania piersi. Bywa, że ze względu na stan zdrowia pacjentki odraczamy stymulację hormonalną. Ciąża jest bowiem obciążeniem dla organizmu kobiety – aby przebiegała prawidłowo i nie była zagrożeniem dla pacjentki i dziecka, przyszła mama musi być zdrowa. Koszt wszystkich potrzebnych na tym etapie badań to ok. 800–1000 zł.

78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Poza tym, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko.

 

Zobacz także
zapłodnienie in vitro

Zapłodnienie in vitro, czyli metoda leczenia niepłodności. Na czym polega i ile kosztuje?

Czyje to dziecko? – przerażający błąd lekarza przy in vitro. Ruszył proces

Dziecko z in vitro z ojcem

PICSI zwiększa szanse na dziecko z in vitro!

babcia, dziecko, wieś

Za pieniądze urodzisz, ale nie adoptujesz. Granice wieku w in vitro.

inseminacja czy in vitro?

Inseminacja czy może in vitro? Zobacz, co radzą wybrać lekarze przy trudnościach z zajściem w ciążę

 

Ustawa o in vitro przyjęta, ale czy uzyska podpis prezydenta? - film

Dziecko z in vitro z ojcem
materiały prasowe
Problemy z zajściem w ciążę
PICSI zwiększa szanse na dziecko z in vitro!
Selekcja dojrzałego i zdolnego do zapłodnienia plemnika to kluczowy etap in vitro PICSI – obecnie najbardziej zaawansowanej metody leczenia niepłodności, która zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania ciąży. Jak przebiega wybór plemnika do zapłodnienia pozaustrojowego techniką PICSI?

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px 'Times New Roman'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px 'Times New Roman'; min-height: 15.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 12.0px 'Times New Roman'} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 12.0px 'Times New Roman'; min-height: 15.0px} span.s1 {text-decoration: underline ; color: #0079cd} Dobry plemnik, czyli jaki? Niskie parametry nasienia, problemy z owulacją, endometrioza, niedrożność jajowodów, brak ciąży po zastosowaniu mniej złożonych metod walki z niepłodnością... - wskazania do in vitro są różne, ale gdy leczenie jest już w toku, jego sukces w dużym stopniu zależy od obecności w ejakulacie plemników wysokiej jakości. Tylko one są bowiem w stanie zapłodnić komórkę jajową i dać początek nowemu życiu.  Plemnik, którego z pomocą mikroskopu szukają specjaliści leczący niepłodność musi być żywy, ruchliwy i prawidłowo zbudowany.  Powinien on być także dojrzały biologicznie, tylko wtedy jest zdolny do zapłodnienia komórki jajowej.  Skąd wiadomo, że dany plemnik pomyślnie przeszedł etapy swojego rozwoju, czyli proces spermatogenezy i spermiogenezy? Sama obserwacja nasienia pod mikroskopem nie dostarcza nam informacji na ten temat. Na szczęście kliniki dysponują także innymi metodami diagnostycznymi, które dają znacznie szerszy obraz sytuacji. Jednym z nich jest test HBA. Test HBA, czyli plemnik „spotyka” hialuronian Podstawowym celem testu jest określenie zdolności wiązania plemnika z hialuronianem, który naturalnie występuje w komórce jajowej, a konkretnie w macierzy międzykomórkowej wzgórka jajonośnego  i jest obficie wydzielany przez komórki ziarniste wzgórka. Interakcja plemnika z hialuronianem znajdującym się w komórce jajowej jest kluczowym etapem w procesie zapłodnienia.  Plemniki niedojrzałe lub z...

pieniądze, koszt, cena, in vitro
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Dodatkowe koszty refundowanego in vitro
Pary, które chcą skorzystać z refundacji in vitro muszą być przygotowane na to, że badania kwalifikujące do programu trzeba opłacić z własnej kieszeni. Sprawdź, ile kosztuje diagnostyka konieczna do zabiegu in vitro.

aktualizacja – lipiec 2016 Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne).  78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku. ------- Już ponad 8000 par z całej Polski wzięło udział w rządowym programie in vitro , a co najmniej 700 z nich oczekuje dziecka. Jednak możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego wciąż nie są dla wszystkich równe. Co refunduje państwo? W ramach Programu, każda para ma prawo skorzystać z trzech prób procedury wspomaganego rozrodu. Z 247 mln zł przeznaczonych na finansowanie programu, Ministerstwo Zdrowia refunduje większość elementów wchodzących w skład takiego leczenia. Począwszy od kosztów konsultacji, badań USG narządów rozrodczych , laboratoryjnych i hormonalnych, kończąc na zabiegach takich jak: punkcja, biopsja i transfer zarodków.  Dodatkowe koszty badań przed in vitro Jednak już na wstępie, para zgłaszająca się do współpracującej kliniki musi liczyć się z kosztami samej kwalifikacji do programu. Dokonuje jej lekarz z danego ośrodka  w ramach...

in vitro dofinansowane dla pracowników starbucksa
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Popularna sieć kawiarni dofinansowuje pracownikom in vitro!
„Pracownicy, którzy mają problemy z zajściem w ciążę dostaną pomoc finansową od firmy, by móc rozpocząć procedurę in vitro. Nawet jeśli nie są etatowymi pracownikami” – zapewniają kierownicy popularnej sieci kawiarni Starbucks.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 17.0px Georgia; color: #202023} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 17.0px Georgia; color: #202023; min-height: 20.0px} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; color: #000000} Często mówi się, że pracodawcy nie są przychylnie nastawieni do osób, które otwarcie planują starania o dziecko i mówią o tym już podczas rozmów kwalifikacyjnych. W Stanach Zjednoczonych powoli wchodzi nowy trend – jedna z największych sieci kawiarni, czyli Starbucks, pokrywa koszt zapłodnienia in vitro u swoich pracowników. Są to osoby, które mają problemy z poczęciem dziecka, a nie stać ich na leczenie niepłodności. Pomoc pracodawcy dostępna jest nawet dla pracowników, którzy nie pracują w firmie na etacie! Narazie niestety inicjatywa działa tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Praca w kawiarni szansą na dziecko Takie dofinansowanie jest realne w przypadku dużych firm zajmujących się technologiami czy bankowością, ale kto by pomyślał, że sieć kawiarni będzie chciała zapewnić możliwość posiadania dzieci wszystkim swoim pracownikom , nawet baristkom, które nie pracują w pełnym wymiarze godzin? Teraz kawiarnie przeżywają prawdziwe oblężenie pracowników, ponieważ wiele kobiet bezskutecznie starających się o dziecko , aplikuje tam do pracy z nadzieją, że ich szanse na dziecko się zwiększą. W dokumentalnym programie, który wyświetliła telewizja CBS, wystąpiło kilka pracowniczek Starbucksa, m.in Shannon Iagulli. (screen cbs.com, fragment filmu, na zdjęciu: Shannon Iagulli) – Dorastasz i przechodzisz przez życie, zakochując się, ślubując sobie miłość na ołtarzu, potem zakładasz rodzinę i chcesz mieć dzieci. Cóż, u nas tak się nie stało, a ja nie mogłam tego zrozumieć....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj