muzyka
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę

Mozart i Metallica wspomagają in vitro

W katowickim ośrodku leczenia niepłodności "Gyncentrum" stosują niekonwencjonalne metody wspomagania in vitro. Znajdującym się w pożywce embrionom puszczana jest na przemian muzyka klasyczna, rock i pop, co ma zwiększyć szanse na zapłodnienie in vitro aż o 4,8 proc.

Katowicki ośrodek jest pierwszym w Polsce, który wykorzystał muzykę w procesie in vitro. Wzorował się na dokonaniach hiszpańskich biologów, którzy w zeszłym roku udowodnili, że muzyka, a raczej wibracje dźwiękowe, mają pozytywny wpływ na zapłodnienie. Wykazali, że szansa na zapłodnienie komórki jajowej zwiększa się aż o 4,8 proc. jeśli ta znajduje się w  pożywce drgającej pod wpływem muzyki.

Muzyka a in vitro – jak to działa

W inkubatorze, w którym znajdują się zapłodnione komórki jajowe i rozwijające się embriony, umieszcza się specjalne głośniki. Przez 24 godziny na dobę puszczane są z nich utwory klasyczne, np. Beethovena, Mozarta i Bacha, jak i rockowe czy popowe, np. Metallica, Madonna i Britney Spears. Dlaczego akurat taki repertuar? No cóż, za tym wyborem nie kryje się żadna tajemnica, w tym wypadku nie jest ważny gatunek muzyczny, tylko drganie wywołane  falami dźwiękowymi.
– Mikro dźwięki powodują drgania kropel pożywki, w której znajdują się komórki. Ten ruch sprawia, że z większym sukcesem dochodzi do połączenia komórki jajowej i plemnika, a tym samym do zapłodnienia i rozwoju zarodka – mówi dr n. biol. Wojciech Sierka z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.
Wszystkich, którzy wzdrygnęli się na samą myśl o decybelach, uspokajamy – emitowana muzyka ma natężenie zaledwie 60 db, czyli tyle, ile zwykła rozmowa. To już wystarczy, by kropla pożywnego płynu, w którym znajdują się zarodki, zaczęła drgać.

Drgania rozpraszają...

Muzyka nie tylko łączy, ale też "dzieli". Drgania embrionów wywołane falami dźwiękowymi sprawiają, że wokół nich nie zalegały szkodliwe substancje.
– Muzyka jest tutaj naturalnym mieszadłem dla pożywki. Dzięki niej ulegają rozproszeniu m.in. produkty metabolizmu, których kondensacja mogłaby być nieodpowiednia dla rosnącego zarodka, a tym samym wpłynąć na sukces zapłodnienia. Eliminujemy w ten sposób m.in. ryzyko zaburzenia wzrostu embrionu – przekonuje dr n. biol. Wojciech Sierka.

...i odtwarzają naturalne warunki

To nie wszystkie zalety fal dźwiękowych, w których "kąpane" są embriony. Naukowcy przekonują, że pomagają one odtworzyć warunki, które komórka jajowa ma w organizmie kobiety. Dzięki perystaltyce jajowodu i ruchom rzęsek komórka przemieszcza się do macicy, natomiast w warunkach laboratoryjnych zwykle jest nieruchoma. Dźwięk płynący z głośników natomiast wprawia ją w ruch.
– Jeśli będący we wczesnym stadium rozwoju zarodek pozostaje nieruchomy (zobacz na filmie, jak rozwija się zarodek w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro), pojawia się ryzyko uwalniania toksycznych wolnych rodników lub kationów amonowych, które zaczynają otaczać embrion, skazując na niepowodzenie proces zapłodnienia. Wprawiając go w drgania, symulujemy więc środowisko z jakim spotkałby się on w ciele kobiety – przekonuje dr Sierka.

ZOBACZ TEŻ: jakie dodatkowe koszty trzeba ponieść, decydując się na refundowane in vitro


 

Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film

Dziecko z in vitro z ojcem
materiały prasowe
Problemy z zajściem w ciążę
PICSI zwiększa szanse na dziecko z in vitro!
Selekcja dojrzałego i zdolnego do zapłodnienia plemnika to kluczowy etap in vitro PICSI – obecnie najbardziej zaawansowanej metody leczenia niepłodności, która zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania ciąży. Jak przebiega wybór plemnika do zapłodnienia pozaustrojowego techniką PICSI?

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px 'Times New Roman'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px 'Times New Roman'; min-height: 15.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 12.0px 'Times New Roman'} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 12.0px 'Times New Roman'; min-height: 15.0px} span.s1 {text-decoration: underline ; color: #0079cd} Dobry plemnik, czyli jaki? Niskie parametry nasienia, problemy z owulacją, endometrioza, niedrożność jajowodów, brak ciąży po zastosowaniu mniej złożonych metod walki z niepłodnością... - wskazania do in vitro są różne, ale gdy leczenie jest już w toku, jego sukces w dużym stopniu zależy od obecności w ejakulacie plemników wysokiej jakości. Tylko one są bowiem w stanie zapłodnić komórkę jajową i dać początek nowemu życiu.  Plemnik, którego z pomocą mikroskopu szukają specjaliści leczący niepłodność musi być żywy, ruchliwy i prawidłowo zbudowany.  Powinien on być także dojrzały biologicznie, tylko wtedy jest zdolny do zapłodnienia komórki jajowej.  Skąd wiadomo, że dany plemnik pomyślnie przeszedł etapy swojego rozwoju, czyli proces spermatogenezy i spermiogenezy? Sama obserwacja nasienia pod mikroskopem nie dostarcza nam informacji na ten temat. Na szczęście kliniki dysponują także innymi metodami diagnostycznymi, które dają znacznie szerszy obraz sytuacji. Jednym z nich jest test HBA. Test HBA, czyli plemnik „spotyka” hialuronian Podstawowym celem testu jest określenie zdolności wiązania plemnika z hialuronianem, który naturalnie występuje w komórce jajowej, a konkretnie w macierzy międzykomórkowej wzgórka jajonośnego  i jest obficie wydzielany przez komórki ziarniste wzgórka. Interakcja plemnika z hialuronianem znajdującym się w komórce jajowej jest kluczowym etapem w procesie zapłodnienia.  Plemniki niedojrzałe lub z...

komórka jajowa
AdobeStock
Starania o dziecko
Komórka jajowa – najważniejsze informacje i ciekawostki
Kiedy komórka jajowa połączy się z plemnikiem, powstaje życie i… To tyle, co przeciętnie wiemy na temat komórki jajowej i jej udziału w zapłodnieniu od strony biologicznej. Co jeszcze warto wiedzieć o jej budowie, funkcji, czasie życia i udziale w procesie zapłodnienia.

Czy wiesz, ile komórek jajowych wytwarzają kobiece jajniki przez całe życie? Kiedy się to kończy i czy można temu zapobiec? Czy tylko plemnik jest aktywną stroną w zapłodnieniu? Czy można zadbać o jakość naszych komórek jajowych i co im szkodzi? Na wszystkie te pytania odpowiada dr Wojciech Sierka, embriolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.   Spis treści :  Komórka jajowa – czym jest i ile żyje? Jak wygląda komórka jajowa? Jak jest zbudowana komórka jajowa? 13 faktów naukowych o komórce jajowej  Komórka jajowa – czym jest i ile żyje? Komórka jajowa dojrzewa w jajnikach i jest uwalniana w procesie owulacji. Czas życia komórki jajowej to około 24 godziny. Jej podstawową funkcją jest udział w procesie zapłodnienia. Jeżeli do tego nie dojdzie – niezapłodniona komórka umiera i jest wydalana z organizmu kobiety. Z kolei, gdy dojdzie do zapłodnienia – komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, gdzie dochodzi do rozwoju zarodka, a następnie płodu. Jak wygląda komórka jajowa? Oocyt, czyli żeńska komórka jajowa, w porównaniu z innymi komórkami organizmu człowieka to prawdziwy gigant. W rzeczywistości oocyt jest wielkości ziarenka piasku i może być obserwowany gołym okiem. - Kulista komórka jajowa człowieka ma około 0,12 mm średnicy, a więc jest 4-krotnie większa od komórki skóry, 26 razy większa od czerwonej krwinki, a nawet 20 razy większa niż plemnik – mówi dr Wojciech Sierka, embriolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. Jak jest zbudowana komórka jajowa? Komórka jajowa jest otoczona przez tzw. wieniec promienisty, utworzony z komórek wytwarzających macierz cytoplazmatyczną (zawierający glikozaminoglikany). Od wieńca promienistego...

zarodki, in vitro, inseminacja, sztuczne zapłodnienie, laboratorium in vitro, monitoring zarodków
Gyncentrum
Problemy z zajściem w ciążę
Monitoring zarodków jak w reality show
W jednej z katowickich klinik można podglądać rozwijające się zarodki jak w reality show. Wykorzystywany jest do tego... mający 114 lat patent na animację poklatkową.

Nawet 300 zdjęć na dobę mają robione zarodki , rozwijające się w specjalnym inkubatorze w katowickiej Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Wszystko po to, aby zwiększyć szanse na ciążę z in vitro. Zarodkom przez całą dobę, co kilka minut robione jest zdjęcie. Cała ich seria układa się w poklatkową animację, którą na swoim iPadzie obserwuje biolog. W ten sposób specjaliści są w stanie nieustannie śledzić każdy etap rozwoju zarodka , a co za tym idzie w momencie jego transferu do łona matki, wybrać ten, który będzie miał największe szanse rozwoju.  Wybór zarodków do zapłodnienia in vitro - Podglądając zarodki przez 24 godziny możemy prześledzić ich wzrost, wychwytując nawet najdrobniejsze anomalie mogące mieć wpływ na powodzenie ciąży - wyjaśnia dr n. biol. Wojciech Sierka, kierownik laboratorium katowickiej Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. - Co bardzo ważne nie musimy wyjmować zarodków z inkubatorów. Przebywają one cały czas w warunkach, zbliżonych do tych, jakie panują w łonie matki, nie są narażane przez to na działania czynników zewnętrznych, na przykład zmian temperatury - dodaje. Z innowacyjnego rozwiązania, korzysta dziś nieco ponad 10 proc. największych klinik leczenia niepłodności na świecie, m.in. ośrodki w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii, a także kilka ośrodków w Polsce. Przyszłość metody jest jednak bardzo obiecująca - podkreślają naukowcy.  Większe szanse na ciążę Jak pokazują badania opublikowane podczas tegorocznego kongresu European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE) właściwa ocena jakości zarodka zwiększa znacząco powodzenie ciąży będącej efektem in vitro . Naukowcy z Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania zestawili ze sobą 2 grupy kobiet, z czego u jednych rozwijały się zarodki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj