02B54300.jpg
Problemy z zajściem w ciążę

Niepłodność - jeszcze nie wszystko stracone

Specjaliści szacują, że co piąta para w Polsce nie może w naturalny sposób doczekać się upragnionego dziecka. Co jest tego przyczyną i jakimi metodami można pokonać niepłodność? Sprawdziliśmy to dla was.

O niepłodności mówimy wówczas, gdy mimo wielu prób (3-4 stosunki w tygodniu) kobieta przez rok nie zachodzi w ciążę.  Bezpłodność to stan, w którym zapłodnienie jest niemożliwe (np. u kobiet po usunięciu macicy czy u mężczyzn, których organizm nie produkuje plemników). W przypadku bezpłodności medycyna jest bezradna, zaś niepłodność Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza do chorób, które można i należy leczyć. A polscy lekarze są w europejskiej czołówce, jeżeli chodzi o skuteczność terapii niepłodności.


Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet

Lekarze szacują, że około 40 procent zaburzeń płodności dotyczy kobiet. Zwykle przyczyną niepłodności są:

• Brak jajeczkowania, czyli owulacji, np. gdy kobieta ma zespół jajników policystycznych.
• Niedrożne jajowody, np. wskutek endometriozy, zapalenia jajników albo operacji ginekologicznej, po której utworzyły się zrosty.
• Mięśniaki w macicy.
• Częste zapalenia szyjki macicy.
• Alergia na nasienie partnera.
• Zbyt duża presja otoczenia, zwłaszcza najbliższej rodziny, która wciąż dopytuje, kiedy para będzie mieć dzidziusia.
• Blokada psychiczna, np. gdy pierwsza ciąża zakończyła się poronieniem.

Najczęstsze przyczyny niepłodności u mężczyzn

W 30 proc. problem z zapłodnieniem wynika z zaburzeń w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego mężczyzny. Najczęstszą przyczyną niepłodności męskiej jest zbyt mała ilość plemników w nasieniu, a także słaba ich żywotność, wywołana przez:

• Niezstąpienie jąder do moszny.
• Żylaki powrózka nasiennego, utrudniające swobodne spływanie nasienia z jąder.
• Częste zakażenia układu moczowo-płciowego.
• Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, przewlekły stres.
• Noszenie obcisłej bielizny lub spodni (przegrzanie jąder sprawia, że wytwarzają one mniej plemników).
• Depresję
• Wdychanie szkodliwych chemikaliów podczas pracy.


Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film

inseminacja - metoda wspomagająca naturalne zajście w ciążę
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Inseminacja – jedna z metod leczenia niepłodności. Zobacz, na czym polega!
To bardzo naturalny sposób na rozwiązanie problemu z zajściem w ciąże, na dodatek niewymagający wielu przygotowań i dużych pieniędzy. Sprawdź, na czym polega!

Jest wiele przyczyn, dla których pary bezskutecznie starają się o dziecko. Niektóre z nich można rozwiązać prostymi metodami. Należy do nich zabieg inseminacji, który wielu parom pomógł szczęśliwie zostać rodzicami. Inseminacja nie jest skomplikowaną metodą, dodatkowo jest bezbolesna i bardzo przypomina naturalne zajście w ciąże. Jej ważną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do np. in vitro jest łatwo dostępna i nie jest kosztowna. Przekonaj się!   Na czym polega inseminacja Inseminacja - wskazania Inseminacja - przeciwwskazania Jak przygotować się do zabiegu? Jak przebiega inseminacja? Czy po inseminacji trzeba przyjmować leki? Jaka jest skuteczność zabiegu? Ile kosztuje inseminacja? Na czym polega inseminacja Inseminacja to prosty zabieg medyczny polegający na doprowadzeniu do zapłodnienia poprzez wprowadzenie do dróg rodnych kobiety przygotowanych wcześniej plemników . Wykonuje się ją: w okresie okołoowulacyjnym, u par leczących niepłodność, samotnych kobiet pragnących mieć dziecko. Wykorzystuje się do niej nasienie partnera (AIH, ang. Artificial Insemination by Husband) bądź dawcy (AID, ang. Artifical Insemination by Donor). Wyróżniamy trzy rodzaje inseminacji: inseminację domaciczną (IUI, intrauterine insemination) – najbardziej popularna forma, inseminację doszyjkową (ICI, intracervical insemination), inseminację dojajowodową (ITI, intratubal insemination). Towarzystwa naukowe zalecają wykonanie 4-6 zabiegów inseminacji (przy większej liczbie zabiegów szansa uzyskania ciąży maleje), w następujących po sobie cyklach miesięcznych lub po jednym cyklu przerwy. Inseminacja - wskazania Zabieg może być zastosowany w przypadku par mających problem z poczęciem dziecka, kiedy przyczyna niepłodności leży zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Wskazaniem do...

Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Niepłodność się leczy. Zobacz kiedy i w jaki sposób
Co czwarta para w Polsce ma problem z zajściem w ciąże. Iskierką nadziei są dla nich nowoczesne metody leczenia, które sprawiają, że coraz więcej z przeszkód na drodze do macierzyństwa można złagodzić, albo całkowicie wyeliminować. Zobacz, w jaki sposób.

    Niepłodność nie zawsze jest wynikiem choroby Wbrew pozorom trudność z zajściem w ciążę i niepłodność nie zawsze musi być uwarunkowana genetycznie lub być wynikiem choroby. Blisko jedna trzecia kobiet cierpiących na niepłodność nie może zajść w ciążę z powodu zaburzeń hormonalnych i zaburzeń jajeczkowania oraz przebytych stanów zapalnych miednicy mniejszej. Do zaburzeń hormonalnych zalicza się między innymi zaburzenia owulacji dotyczące nieprawidłowości przy wzroście i pękaniu pęcherzyka. Jak również problemy z uwalnianiem komórki w czasie owulacji. Także zaburzenia pracy narządów można zaliczyć do przyczyn niepłodności wynikającej z problemów hormonalnych . Nieleczona niedoczynność tarczycy też może doprowadzić do niepłodności. Stany zapalne miednicy, niedrożność jajowodów, wady szyjki macicy oraz tzw. wrogość śluzu szyjkowego to kolejne, pozahormonalne przyczyny niepłodności. W zależności od schorzenia lekarz może wprowadzić odpowiednią metodę leczenia, która czasem eliminuje problem z zajściem w ciążę poprzez wykluczenie towarzyszącego problemu. Leczenie doraźne skutków niepłod Leczenie doraźnej przyczyny występowania niepłodności żeńskiej może być wystarczającą kuracją konieczną do eliminacji przeszkód w zapłodnieniu. - Takie przypadki, jak stany zapalne, zaburzenia hormonalne czy zakażenia mogą być leczone bezpośrednio przekładając się na zwiększenie szansy posiadania dziecka - mówi dr Grzegorz Polak z kliniki leczenia niepłodności Ab ovo. - Niektóre przypadki nie wymagają nawet leczenia. Znaczna nadwaga czy niedowaga mogą również wywoływać przejściowe problemy z płodnością poprzez wywoływanie zaburzeń jajeczkowania. Po powrocie do właściwej wagi w większości przypadków cykl się stabilizuje i eliminuje problemy z płodnością – dodaje ginekolog. Zakażenia i...

para, małżeństwo, ciąża, brzuch
© Igor Mojzes - Fotolia.com
Problemy z zajściem w ciążę
Czym jest niepłodność immunologiczna?
Przyczyn niepłodności jest wiele, jedną z nich jest układ immunologiczny produkujący przeciwciała. Sprawdź, co to jest niepłodność immunologiczna i jak ją leczyć.

Niepłodność coraz częściej dotyka par starających się o dziecko. Przyczyn niepłodności jest wiele, jedną z nich może być własny układ immunologiczny kobiety. Sprawdź też: Jaka jest różnica między bezpłodnością i niepłodnością Niepłodność immunologiczna – co to znaczy? Niepłodność immunologiczna oznacza rodzaj niepłodności, za którą odpowiedzialny jest układ immunologiczny. W przypadku kobiety oznacza to, że organizm wytwarza przeciwciała, które zwalczają nasienie mężczyzny. Wtedy zapłodnienie nie może się odbyć naturalnie, a jeśli nawet tak się stanie, organizm kobiety będzie zwalczał zarodek, bo zawiera on połowę materiału genetycznego mężczyzny. Prowadzi to do poronień na wczesnym etapie ciąży. Czy organizm mężczyzny też może wytwarzać przeciwciała? Tak, organizm mężczyzny tez może wytwarzać przeciwciała, zwalczające materiał genetyczny zawarty w nasieniu. Istnieją różne rodzaje przeciwciał, mogą one powodować unieruchomienie plemników, niszczyć tkankę jądra plemników, powodować ich „zlepianie się”, uniemożliwiać połączenie z komórką jajową. Poziom przeciwciał zmienia się w czasie, dlatego nie zawsze diagnostyka jest łatwa. Zobacz też:   Najczęstsze przyczyny niepłodności mężczyzn Diagnostyka immunologiczna wskazana jest, gdy: występuje niepłodność, czyli mimo regularnego współżycia przez 12 miesięcy, bez stosowania metod zabezpieczających, nie dochodzi do zapłodnienia, występują poronienia nawykowe - występowanie kolejno trzech lub więcej strat ciąży (przed 20 tygodniem ciąży) z tym samym partnerem. występują częste zakażenia, zapalenia, często nawracający stan podgorączkowy i gorączka, zapalenia węzłów chłonnych o nieznanej przyczynie . Testy diagnozujące niepłodność immunologiczną Najczęściej stosuje się test Simsa - Huhnera (test po...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz