Niepłodność męska diagnozowana jest wśród wielu par, które starają się o dziecko. Taka informacja może być szokiem dla mężczyzny, głownie dlatego, że kłopotów z płodnością nie da się rozpoznać bez specjalistycznych badań (nie ma żadnych charakterystycznych objawów, które sprawiałyby, że można podejrzewać u siebie niepłodność). Jak wspierać mężczyznę, u którego zdiagnozowano niepłodność? Jak zachęcić partnera do leczenia niepłodności i wykonywania kolejnych specjalistycznych badań, które będą konieczne (np. biopsja jądra)? Na te pytania odpowiedziała nam Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog i psychoterapeuta z kliniki InviMed.

Na pierwszą wizytę w klinice leczenia niepłodności warto wybrać się razem. Po wstępnej rozmowie lekarz zdecyduje, jakie badania diagnostyczne trzeba wykonać i wyjaśni, na czym polega cała procedura zapłodnienia in vitro . W dobrym ośrodku para może liczyć na wsparcie psychologa i wszelką pomoc przy korzystaniu z banku nasienia. Przeczytaj, komu przysługuje refundacja in vitro Zobacz, jak przebiega in vitro z komórką dawczyni.

Badania jakości nasienia potwierdzają to, że współcześni mężczyźni mają mniej plemników niż ich ojcowie i dziadkowie. To cena jaką płacimy za postęp cywilizacyjny. O tym, w jakich przypadkach wykonuje się biopsję jąder (badanie jakości nasienia) opowiedział nam Jacek Kamoda, embiolog z Kliniki InviMed ( www.invimed.pl ). Często dzięki temu zabiegowi udaje się pozyskać nasienie do zapłodnienia in vitro .

Niepłodność męska ma różne przyczyny. By je poznać i skutecznie leczyć, trzeba zgłosić się do lekarza, najlepiej androloga. Tylko on będzie w stanie ocenić, co jest przyczyną kłopotów z płodnością, podpowie, co może poprawić jakość plemników , dobierze odpowiednie leczenie niepłodności .