
Coraz więcej par ma kłopot z poczęciem dziecka. W wielu przypadkach przyczyną problemów jest niepłodność mężczyzny (sprawdź, czym różni się bezpłodność od niepłodności). Specjaliści z kliniki InviMed wyjaśniają, co może negatywnie wpłynąć na jakość nasienia i płodność mężczyzny.


Magazyn The Scientist opublikował wyniki badań przeprowadzonych na 30 ochotnikach, którzy siedzieli na podgrzewanych siedzeniach przez 90 minut. To sytuacja analogiczna do prowadzenia samochodu, korzystając z podgrzewanych siedzeń. Okazuje się, że wzrost temperatury w okolicach krocza powoduje spadek liczby i ruchliwości plemników, a więc pogorszenie jakości spermy. Sprawdź, co to jest niepłodność immunologiczna Jakie warunki są najlepsze dla jakości nasienia? Warunki optymalne dla produkcji spermy to temperatura niższa od średniej ciepłoty ciała o 1-2ºC. Tymczasem po 1,5 godziny siedzenia na podgrzewanym fotelu temperatura krocza podnosi się powyżej 37ºC. Co to jest coaching płodności? Praca siedząca szkodzi płodności Panowie chcący mieć dzieci powinni zrezygnować z ogrzewania się "od spodu" - sugerują badacze. Co więcej, wcześniejsze badania pokazały, że już sama praca siedząca i wiele godzin spędzonych za kierownicą (nawet na niepodgrzewanym fotelu) jest niekorzystna dla męskiej płodności. Co jest dobre dla płodności? Jeśli mężczyzna planuje zostać ojcem, jest kilka sposobów, aby poprawić jakość nasienia. Jedną z nich jest dobra dieta - bogata w chudy nabiał i mięso, pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce. Najlepiej zrezygnować z obcisłej bielizny i spodni, bo podnoszą one temperaturę. Oczywiście jakość spermy obniżają też używki. Warto zadbać też o sport i ruch na świeżym powietrzu.

Trudno się dziwić parze, że po wielu miesiącach starań o dziecko, powoli traci nadzieję na ciążę. Że po roku prób zaczyna się kłócić, unika tematu niepłodności (więcej: problemy z poczęciem ), a przy okazji jakiejkolwiek bliskości. Padają też oskarżenia, że to druga strona jest winna. Kobieta czuje się karana, a mężczyzna obawia się badań potwierdzających niepłodność. Jak rozwiązać taką sytuację, spytaliśmy dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, psycholożkę. Szukanie pomocy Zwykle dzieje się tak, że wraz z podjęciem decyzji o posiadaniu dziecka pojawia się oczekiwanie, że do ciąży dojdzie bardzo szybko. Stąd takie rozczarowanie. Jeśli trudności z zajściem w ciążę trwają dłużej niż rok, warto wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje (sprawdź: niepłodność – objawy i przyczyny ). Być może jest to sytuacja przejściowa. Na pocieszenie powiem, że wiele par ma problemy z płodnością, więc lekarze z dużym doświadczeniem potrafią te zaburzenia diagnozować i leczyć. Również psycholodzy mają sporą wiedzę na ten temat – warto skorzystać z ich pomocy i wsparcia. Reakcja na diagnozę: niepłodność Zwykle pierwszą reakcją na wiadomość, że trudności z zajściem w ciążę są czymś więcej niż przypadkiem, jest zdziwienie i niedowierzanie. Potem oboje partnerzy (lub tylko jeden) mogą zaprzeczać niepłodności , co uniemożliwia lub opóźnia leczenie (czytaj: niepłodność to problem obojga partnerów ) . A gdy zostanie podjęte, pojawia się: gniew i złość wobec lekarza, wymaganych badań itd. napięcie między partnerami – negatywne emocje wobec tego, po którego stronie leży przyczyna niepłodności, choć odczuwane, nie zawsze są otwarcie ujawniane chęć izolacji – niepłodny partner może zamykać się w sobie, ukrywać swoje uczucia, nie mówić o trudnościach, a także unikać kontaktów ze znajomymi,...