Kiedy para zgłasza się do kliniki leczenia niepłodności, w pierwszej kolejności lekarze starają się ustalić przyczynę braku ciąży, a dopiero potem opracowują indywidualny program leczenia niepłodności (np. zapłodnienie in vitro). Coraz częściej (już prawie w połowie przypadków niepłodności) czynnikiem odpowiedzialnym za kłopoty z zajściem w ciążę jest niezdolność do zapłodnienia leżąca po stronie mężczyzny, np. zbyt mała liczba plemników w nasieniu. Potwierdza to lek. med. Krzysztof Żychowicz, specjalista urolog-chirurg, konsultant ds. andrologii w Klinice InviMed we Wrocławiu i zachęca mężczyzn do tego, by się badali.

Niepłodność męska ma różne przyczyny. By je poznać i skutecznie leczyć, trzeba zgłosić się do lekarza, najlepiej androloga. Tylko on będzie w stanie ocenić, co jest przyczyną kłopotów z płodnością, podpowie, co może poprawić jakość plemników , dobierze odpowiednie leczenie niepłodności .

Staracie się o dzieci, ale lekarz stwierdził, że twój mąż ma obniżoną liczbę plemników. Czy niska liczba plemników świadczy definitywnie o męskiej niepłodności? Jeżeli badanie nasienia wykazało, że mąż ma niską liczbę plemników, nie oznacza to, bezpłodności i że straciliście szansę na poczęcie dziecka, ale może to nieco dłużej potrwać. Czy tryb życia może pomóc? Mąż powinien zadbać o: zdrowy tryb życia nie palić papierosów nie pić alkoholu prawidłowo się odżywiać. Możliwe, że będzie musiał odwiedzić lekarza androloga. Również kobiet powinna w tym samym czasie zadbać o swoje zdrowie, pójść do lekarza, by sprawdził, czy również płodność nie jest w tym wypadku zaburzona. Zobacz też: Jak się kochać, żeby zajść w ciążę?