kobieta w stresie, stres, niepłodność, kłopoty z ciążą, in vitro, napięcie
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę

Czy stres może być przyczyną niepłodności?

Masz trudności z zajściem w ciążę? Ty i partner jesteście zestresowani rodziną, która ciągle pyta o potomka? W takiej sytuacji wielu parom pomaga wizyta u psychoterapeuty.

Stres szkodzi płodności. Złe samopoczucie, frustracja i napięcia są przyczyną problemów wielu starających się o dziecko par. Zła forma psychiczna i stres mogą powodować przejściową niepłodność i u kobiety, i u mężczyzny.
Powodem stresu bywają już same bezskuteczne próby zajścia w ciążę. Dlatego zdarza się i tak, że po latach starań decyzja o „zawieszeniu broni” skutkuje... ciążą. Lekarstwem może okazać się też nauka radzenia sobie ze stresem (np. joga), miesięczny urlop we dwoje albo psychoterapia.

Jak to się dzieje, że stres opóźnia poczęcie dziecka?

Upraszczając, można wytłumaczyć to tak: stres to tak naprawdę proces biologiczny. W jego wyniku zachodzi wiele reakcji fizycznych i chemicznych, które wpływają nie tylko na naszą psychikę, ale też na ciało (w przypadku niepłodności na pracę narządów rodnych).

Co przeżywają pary bez skutku starające się o dziecko?

Niektórzy potrafią reagować na te trudności ze spokojem, opanowaniem, inni przeżywają głęboką frustrację, rozczarowanie. Jak silne jest to przeżycie, świadczą wyniki badań – niemal połowa kobiet poddających się leczeniu metodą in vitro określa bezpłodność jako najgorsze doświadczenie w życiu. Towarzyszący temu stres porównują do utraty ukochanej osoby! Choć problemy psychologiczne mają prawie wszystkie niepłodne pary, to kłopoty te nie są, wbrew obiegowej opinii, główną przyczyną trudności z poczęciem. Specjaliści oceniają, że uniemożliwiają one zajście w ciążę 4–16% par.

Sprawdź, komu przysługuje refundacja in vitro

Jak małżeństwa reagują zwykle w takiej sytuacji?

Często koncentrują się na tym, by począć dziecko. Zaniedbują znajomych, przyjaciół (unikają zwłaszcza tych, którzy mają już dzieci), a nawet siebie nawzajem. Nie mają czasu na przyjemności. Współżycie odarte jest z miłości, bliskości, bo głównym jego celem jest zapłodnienie. A to właśnie dość często jest źródłem stresu, który szkodzi płodności i znacznie utrudnia zajście w ciążę. Zdarza się i tak, że kobieta ponagla męża, by wyszedł z pracy, bo ma owulację. I sama zmusza się do współżycia, choć jest zmęczona. To błędne koło!

Co dzieje się w głowie niepłodnej kobiety?

Często panie leczone z powodu niepłodności czują się gorsze i trudniej im zaakceptować siebie w roli kobiety. Zadręczają się wyrzutami sumienia, że zawiodły partnera. Bywają rozdrażnione, skrupulatnie wyliczają, kiedy przypada okres płodny. Według niektórych psychologów często czują się nieakceptowane, co nasila frustrację i poczucie winy. Im dłużej trwa oczekiwanie na dziecko, tym bardziej narastają silne, negatywne emocje, głównie depresja. Potrzebują wsparcia najbliższych, przede wszystkim męża.

Czy wiesz, jak rozpoznać cykl bezowulacyjny?

Czy tak samo na brak ciąży reaguje mężczyzna?

Na ogół radzi sobie w nieco inny sposób. Panom jest trudniej, bo niepłodność utożsamiają z tym, że nie sprawdzają się w łóżku. Czują, że zawiedli na tej linii, a to sprawa intymna i bolesna. Mężczyzna może się także skarżyć na brak spontaniczności w życiu seksualnym, może również podejrzewać, że ukochana bardziej niż jego pragnie dziecka. W tej sytuacji najważniejsze to unikać poczucia winy oraz wzajemnego oskarżania.

Jak nie poddać się frustracji, zniechęceniu?

Trzeba przyznać się do problemu przed innymi. Ukrywanie choroby (nawet przejściowa niepłodność jest przecież chorobą) sprawia, że napięcie się kumuluje. Nie można go rozładować w kontakcie z bliską osobą, bo ją okłamujemy. Wsparcia psychicznego (jest bardzo potrzebne w trakcie leczenia niepłodności) mogą udzielać rodzice, rodzeństwo, teściowie, przyjaciele. Czasem jednak jest to trudne, bo nie potrafią podejmować rozmów na tak trudne i bolesne tematy. A przecież mówienie o uczuciach, kłopotach, kiedy jest nam smutno, działa na naszą duszę i zdrowie jak balsam!

Kiedy i komu pomaga psychoterapia?

Jak wskazują wyniki badań, tylko około 40% par marzących o dziecku deklaruje potrzebę kontaktu z psychologiem. W ocenie specjalistów jednak pomocy psychologicznej wymaga aż 90% małżeństw, ponieważ niepłodność wpływa nie tylko na ich biologiczne, ale również na psychologiczne i społeczne funkcjonowanie. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że osoby, które bezskutecznie starają się o dziecko, powinny być otoczone nie tylko opieką medyczną, ale także psychologiczną. Naprawdę warto znaleźć dobrego psychologa.

Ile powinna trwać terapia, by przyniosła skutek?

To sprawa indywidualna. Warto jednak z góry ustalić jej ramy czasowe – dzięki temu bardziej się angażujemy i koncentrujemy na terapii. Wielu doświadczonych specjalistów zaleca także małżeństwom przerwy w trakcie leczenia, np. co 3–6 miesięcy. To pomaga nabrać dystansu i spokojnie zastanowić się nad innymi jego formami, np. zapłodnieniem pozaustrojowym.

Gdzie szukać terapeuty?

Najlepiej w swoim mieście. Niekoniecznie musi on współpracować z ośrodkiem, w którym leczy się dane małżeństwo, bo czasem wybrana placówka jest po prostu za daleko. To utrudnia kontakt. Bywa i tak, że w tym ośrodku jest niewielu psychologów, którzy byliby w stanie zapewnić pomoc każdej parze, która cierpi na niepłodność wywołaną stresem.

Psychologiczna terapia wspierająca polega na omówieniu problemów z życzliwą osobą. Niektóre formy psychoterapii przypominają nawet zwierzenia, terapeuta jednak – w odróżnieniu od przyjaciół – wie, że rozmowa taka ma pomóc zrozumieć sytuację. Nie powie, co trzeba zrobić. To zresztą wcale nie jest wskazane! Pomoże jedynie zmienić nastawienie w stosunku do siebie, szukać własnych odpowiedzi. To człowieka wzmacnia psychicznie i bardzo ułatwia życie.

Na czym polega „lecznicza” moc terapii?

Istnieją badania dowodzące, że terapia, niezależnie od swojej formy (zwłaszcza grupowa), znacznie poprawia samoocenę małżonków, pomaga im funkcjonować w rodzinie, czerpać satysfakcję z seksu, a także (!) zwiększa szansę na poczęcie. Liczby mówią za siebie: około 55% par, które poddały się terapii, po roku doczekały się ciąży. Z grupy niekorzystającej z pomocy psychologa w ciążę zaszło jedynie 20% Pod wpływem terapii łatwiej też pokonać depresję.

Za problemy z zajściem w ciążę odpowiadają nie tylko kobiety

Stres zaburza pracę homronów, co może hamować owluację
Problemy z zajściem w ciążę
Nie mogę zajść w ciążę - czy to przez stres?
Nie możesz zajść w ciążę? Masz stresującą pracę? Zbadaj poziom hormonów. Przeczytaj, co jeszcze radzi dr n. med. Ewa Paszkiewicz, ginekolożka z Kliniki Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności Invicta.

Pośpiech w pracy, nieporozumienie z mężem, choroba... Sytuacji stresujących w życiu nie brakuje. Czy stres może być przyczyną niepłodności? Tak, stres może utrudnić zajście w ciążę, bo stres wywołuje wzrost prolaktyny. Nadmierne wydzielanie tego hormonu może hamować jajeczkowanie (sprawdź, co to jest owulacja), co wymaga leczenia endokrynologicznego. Jak stres utrudnia zajście w ciążę? Stres nie tylko zwiększa poziom prolaktyny. Najogólniej mówiąc, jest to proces biologiczny, który zmienia funkcjonowanie naszego organizmu. Ma wpływ na procesy fizyczne i psychiczne. Oczywiście problemy z poczęciem dziecka dostarczają kolejnych stresów i zaczyna się błędne koło. Zobacz film o najczęstszych przyczynach męskiej niepłodności Ze stresem trzeba walczyć Dlatego, jeśli zmiana pracy nie wchodzi w grę (i masz gwarancję, że to stres jest przyczyną niepłodności), warto skonsultować się z psychologiem lub terapeutą, by poznać skuteczne metody radzenia sobie ze stresem. Więcej o tym, jak stres może opóźnić poczęcie.

Edipresse
Problemy z zajściem w ciążę
Diagnozowanie niepłodności
Czy wiesz, kiedy można mówić o niepłodności i co najczęściej powoduje niepłodność męską i niepłodność kobiecą? Sprawdź, jak diagnozuje się niepłodność.

Przez tysiąclecia niepłodność była powodem upadków dynastii, oddalania niezdolnych do spłodzenia potomka żon i niemal zawsze przyczyną ostracyzmu społecznego oraz olbrzymiego stresu psychicznego. Jak poważny jest to problem dzisiaj, świadczą statystyki: niepłodność dotyka bowiem 15–20% populacji w wieku rozrodczym, co w przypadku naszego kraju może oznaczać nawet 1,5 mln par. Kiedy można mówić o niepłodności? Definicja niepłodności jest dość prosta: to brak ciąży po roku regularnego współżycia seksualnego i wbrew temu, co twierdzi wielu, bez wątpienia jest chorobą. Dlatego  roczny okres oczekiwania na ciążę uprawnia do zgłoszenia się do lekarza ginekologa po pomoc. W pewnych sytuacjach, takich jak zaburzenia miesiączkowania , gdy wiek kobiety powyżej 35 lat czy  występuje uzasadnione podejrzenie patologii macicy lub niepłodności męskiej, okres ten należy skrócić. Diagnostyka niepłodności powinna zawsze obejmować obydwoje partnerów . Do najczęstszych przyczyn niepłodności należą: czynnik męski (np. za mało plemników w nasieniu), zaburzenia jajeczkowania, uszkodzenie lub niedrożność jajowodów , zaawansowany wiek kobiety, nieprawidłowości macicy ( polipy endometrialne , zrosty wewnątrzmaciczne, wrodzone wady budowy), choroby ogólnoustrojowe (np. niewydolność nerek, choroby autoimmunologiczne itp), czynnik szyjkowy lub immunologiczny, czynnik niewyjaśniony. Dowiedz się , czy endometrioza wyklucza zajście w ciążę Jak diagnozuje się niepłodność męską? Tanie oraz nieinwazyjne badanie nasienia wciąż pozostaje podstawą oceny płodności mężczyzny. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, istnieje możliwość wykonania ponadstandardowych testów nasienia, badań hormonalnych lub genetycznych. Niestety tylko niektóre zaburzenia hormonalne poddają się skutecznemu leczeniu farmakologicznemu. W...

Niepłodność jest wtedy, gdy para stara się o dziecko i po roku nie jest w ciąży
Problemy z zajściem w ciążę
Niepłodność to problem obojga partnerów
O niepłodności mówimy wtedy, gdy po roku starań o dziecko - regularnego współżycia bez zabezpieczeń - para nie może zajść w ciążę. W Polsce niepłodność dotyka blisko 20 proc. par. Nie jest to jednak problem wyłącznie kobiety.

Niepłodność, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to niezdolność do zajścia w ciążę lub spłodzenia dziecka w ciągu kolejnych 12 miesięcy regularnego współżycia seksualnego partnerów – cztery–pięć razy w tygodniu i bez zastosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji. Niepłodność – choroba cywilizacyjna Statystyki mówią, że 25 proc. płodnych kobiet zachodzi w ciążę w dowolnie wybranym cyklu. Niestety, wiele par ma problemy z poczęciem dziecka i jest to stan długotrwały – dlatego WHO wpisała niepłodność na listę chorób cywilizacyjnych. W Polsce niepłodność dotyczy około jednej piątej par, ale niewiele z nich udaje się po pomoc do specjalistów. Dziecko? Tak, ale po trzydziestce Polska dołączyła do krajów, w których wyraźnie widać tendencję do przesuwania się granicy wieku, kiedy decydujemy się na potomstwo. Wiele osób myśli o pierwszym dziecku nawet w czwartej dekadzie życia, a wtedy jest dużo większe prawdopodobieństwo napotkania problemów z płodnością. Dodatkową komplikacją jest fakt, iż ani diagnostyka, ani leczenie hormonalne nie są w naszym kraju objęte refundacją (sprawdź, komu należy się refundacja in vitro ), co znacznie ogranicza możliwość radzenia sobie naszego społeczeństwa z niepowodzeniami w staraniach o potomstwo. Niepłodność immunologiczna - czym jest? Niepłodność – czyj to problem? Ograniczenia systemowe to oczywiście ważny czynnik stający na drodze posiadania potomstwa w przypadku problemów z płodnością, ale równie ważną, a może nawet ważniejszą barierę stanowi mentalność Polaków. W naszym społeczeństwie brak jeszcze świadomości tego, że mężczyzna może być odpowiedzialny za niepłodność pary i to aż w 40-60 proc. przypadków. Najczęściej, kiedy para przez dłuższy czas starań o dziecko nie osiąga sukcesu, ze specjalistą kontaktuje się najpierw lub...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj