
Sprawdź 10 sprawdzonych sposobów na relaks
Niepłodność i metody jej leczenia
Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bezpłodności
Niepłodność może być uwarunkowana wieloma czynnikami i leczona na wiele sposobów, w zależności od skali problemu. Kobieta, u której zaobserwowano niepokojące sygnały świadczące o niepłodności powinna poddać się badaniom hormonalnym i monitoringowi owulacji. U mężczyzny wykonuje się badanie nasienia.
Sprawdź, jak zachęcić mężczyznę do badania nasienia
W przypadku kobiet czasami wystarczy jedynie terapia hormonalna lub niewielkie zabiegi. Niekiedy jednak wymagana jest większa ingerencja w postaci leczenia za pomocą technik wspomaganego rozrodu pozaustrojowego, takich jak inseminacja (IUI), klasyczne zapłodnienie in vitro (IVF) lub zastosowania mikroiniekcji plemnika do komórki jajowej (ICSI).
Rodzaje niepłodności
- niepłodność pierwotną, gdy kobieta nigdy nie była w ciąży;
- niepłodność wtórną, gdy kobieta była już w ciąży zakończonej porodem lub poronieniem (naturalnym lub sztucznym) i nie może ponownie zajść w ciążę;
- niemożność donoszenia ciąży - sytuacja, w której nie ma kłopotów z zajściem w ciążę, natomiast kończą się one poronieniem lub porodem przedwczesnym.
Problemów związanych z niepłodnością oraz przyczyn niepłodności jest wiele. Małżeństwa decydują się coraz częściej na potomstwo w późniejszym wieku, co sprawia, że lekarze muszą ingerować w płodność kobiety i mężczyzny. Również u kobiet wykonujących niektóre zawody, np. u sportsmenek czy zawodowych tancerek, pod wpływem intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi do zaburzeń hormonalnych powodujących występowanie cykli bezowulacyjnych. Najczęstszymi przyczynami niepłodności żeńskiej jest niedrożność jajowodów (30-35%) oraz zaburzenia hormonalne (25%). Ponadto czynnikami ryzyka niepłodności są również choroby układu krążenia, przewlekłe zapalenie nerek, cukrzyca, niedokrwistość, zaburzenia odżywiania, przewlekły alkoholizm, choroby tarczycy, a także czynniki środowiskowe jak palenie papierosów.
Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt psychologiczny. Znaczący wpływ na ograniczenie płodności u kobiety może mieć jej stan psychiczny, wywołany np. presją otoczenia.
Zobacz, jak może pomóc coaching płodności
Jeśli długotrwałe leczenie tradycyjnymi metodami nie kończy się sukcesem tzn. urodzeniem dziecka, to u niepłodnych kobiet pojawia się frustracja o charakterze społecznym, psychicznym. Uczucie osamotnienia i wstyd przed dzieleniem się własnymi problemami z innymi powodują alienację z aktywnego życia społecznego i zawodowego.