Edipresse
Problemy z zajściem w ciążę

Niepłodność - rodzaje i metody leczenia

Żyjemy w pośpiechu i stresie, z roku na rok wzrasta liczba schorzeń cywilizacyjnych. Jednym z nich jest również niepłodność. Sprawdź, jakie są jej rodzaje i metody leczenia.
Rozwój cywilizacji sprawia, że świat, w którym żyjemy ulega nieustannym zmianom, którym zawdzięczamy wiele korzyści. Szybki postęp umożliwił nam lepsze, wygodniejsze i bardziej komfortowe życie. Niestety za te zdobycze ludzkości przychodzi nam płacić bardzo wysoką cenę, coraz częściej wystawiamy na ryzyko to co dla nas najcenniejsze - zdrowie. Żyjemy w pośpiechu i w stresie. Ponadto z roku na rok wzrasta ilość przypadków występowania tzw. schorzeń cywilizacyjnych. Jednym z takich niepożądanych efektów rozwoju cywilizacji jest także niepłodność.

Sprawdź 10 sprawdzonych sposobów na relaks

Niepłodność i metody jej leczenia

Niepłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za problem cywilizacyjny. W ciągu ostatnich lat zaobserwowano w wielu rozwiniętych krajach gwałtowny jej wzrost. Według statystyk światowych, problem niepłodności dotyczy 8-18% par. Jest on jednak zależny od wieku, bowiem okres największej płodności kobiety przypada między 20. a 25. rokiem życia, po czym dochodzi do znacznego jej obniżenia po 35. roku życia i niepłodności fizjologicznej po menopauzie. W Polsce, co szóste małżeństwo zmaga się z tym problemem. O niepłodności można mówić w przypadku, jeżeli kobieta po roku regularnego współżycia seksualnego, przy braku stosowania środków antykoncepcyjnych, nie może zajść w ciążę. Po tym okresie para powinna skonsultować się ze specjalistą zajmującym się problemami niepłodności, który ustali przyczyny oraz zaleci odpowiednią farmakoterapię.

Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bezpłodności

Niepłodność może być uwarunkowana wieloma czynnikami i leczona na wiele sposobów, w zależności od skali problemu. Kobieta, u której zaobserwowano niepokojące sygnały świadczące o niepłodności powinna poddać się badaniom hormonalnym i monitoringowi owulacji. U mężczyzny wykonuje się badanie nasienia.

Sprawdź, jak zachęcić mężczyznę do badania nasienia

W przypadku kobiet czasami wystarczy jedynie terapia hormonalna lub niewielkie zabiegi. Niekiedy jednak wymagana jest większa ingerencja w postaci leczenia za pomocą technik wspomaganego rozrodu pozaustrojowego, takich jak inseminacja (IUI), klasyczne zapłodnienie in vitro (IVF) lub zastosowania mikroiniekcji plemnika do komórki jajowej (ICSI).

Rodzaje niepłodności

Istnieje wiele podziałów niepłodności. Rozróżniamy m. in.:
  • niepłodność pierwotną, gdy kobieta nigdy nie była w ciąży;
  • niepłodność wtórną, gdy kobieta była już w ciąży zakończonej porodem lub poronieniem (naturalnym lub sztucznym) i nie może ponownie zajść w ciążę;
  • niemożność donoszenia ciąży - sytuacja, w której nie ma kłopotów z zajściem w ciążę, natomiast kończą się one poronieniem lub porodem przedwczesnym.
Problem niepłodności może dotyczyć jedynie mężczyzny (niepłodność męska) lub tylko kobiety (niepłodność żeńska), ale często zdarza się sytuacja, w której oboje partnerzy mają zaburzenia płodności (niepłodność małżeńska). W około 10% przypadków dostępnymi metodami diagnostycznymi nie udaje się ustalić przyczyny niepłodności - mówimy wówczas o niepłodności idiopatycznej.

Problemów związanych z niepłodnością oraz przyczyn niepłodności jest wiele. Małżeństwa decydują się coraz częściej na potomstwo w późniejszym wieku, co sprawia, że lekarze muszą ingerować w płodność kobiety i mężczyzny. Również u kobiet wykonujących niektóre zawody, np. u sportsmenek czy zawodowych tancerek, pod wpływem intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi do zaburzeń hormonalnych powodujących występowanie cykli bezowulacyjnych. Najczęstszymi przyczynami niepłodności żeńskiej jest niedrożność jajowodów (30-35%) oraz zaburzenia hormonalne (25%). Ponadto czynnikami ryzyka niepłodności są również choroby układu krążenia, przewlekłe zapalenie nerek, cukrzyca, niedokrwistość, zaburzenia odżywiania, przewlekły alkoholizm, choroby tarczycy, a także czynniki środowiskowe jak palenie papierosów.

Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt psychologiczny. Znaczący wpływ na ograniczenie płodności u kobiety może mieć jej stan psychiczny, wywołany np. presją otoczenia.

Zobacz, jak może pomóc coaching płodności

Jeśli długotrwałe leczenie tradycyjnymi metodami nie kończy się sukcesem tzn. urodzeniem dziecka, to u niepłodnych kobiet pojawia się frustracja o charakterze społecznym, psychicznym. Uczucie osamotnienia i wstyd przed dzieleniem się własnymi problemami z innymi powodują alienację z aktywnego życia społecznego i zawodowego.

Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film

Edipresse
Problemy z zajściem w ciążę
Diagnozowanie niepłodności
Czy wiesz, kiedy można mówić o niepłodności i co najczęściej powoduje niepłodność męską i niepłodność kobiecą? Sprawdź, jak diagnozuje się niepłodność.

Przez tysiąclecia niepłodność była powodem upadków dynastii, oddalania niezdolnych do spłodzenia potomka żon i niemal zawsze przyczyną ostracyzmu społecznego oraz olbrzymiego stresu psychicznego. Jak poważny jest to problem dzisiaj, świadczą statystyki: niepłodność dotyka bowiem 15–20% populacji w wieku rozrodczym, co w przypadku naszego kraju może oznaczać nawet 1,5 mln par. Kiedy można mówić o niepłodności? Definicja niepłodności jest dość prosta: to brak ciąży po roku regularnego współżycia seksualnego i wbrew temu, co twierdzi wielu, bez wątpienia jest chorobą. Dlatego  roczny okres oczekiwania na ciążę uprawnia do zgłoszenia się do lekarza ginekologa po pomoc. W pewnych sytuacjach, takich jak zaburzenia miesiączkowania , gdy wiek kobiety powyżej 35 lat czy  występuje uzasadnione podejrzenie patologii macicy lub niepłodności męskiej, okres ten należy skrócić. Diagnostyka niepłodności powinna zawsze obejmować obydwoje partnerów . Do najczęstszych przyczyn niepłodności należą: czynnik męski (np. za mało plemników w nasieniu), zaburzenia jajeczkowania, uszkodzenie lub niedrożność jajowodów , zaawansowany wiek kobiety, nieprawidłowości macicy ( polipy endometrialne , zrosty wewnątrzmaciczne, wrodzone wady budowy), choroby ogólnoustrojowe (np. niewydolność nerek, choroby autoimmunologiczne itp), czynnik szyjkowy lub immunologiczny, czynnik niewyjaśniony. Dowiedz się , czy endometrioza wyklucza zajście w ciążę Jak diagnozuje się niepłodność męską? Tanie oraz nieinwazyjne badanie nasienia wciąż pozostaje podstawą oceny płodności mężczyzny. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, istnieje możliwość wykonania ponadstandardowych testów nasienia, badań hormonalnych lub genetycznych. Niestety tylko niektóre zaburzenia hormonalne poddają się skutecznemu leczeniu farmakologicznemu. W...

pobranie krwi, kobieta, badanie AMH
Fotolia
Starania o dziecko
Szybki test płodności – wynik już po 20 minutach!
Rewolucyjne rozwiązanie w diagnostyce płodności pozwoli znacznie skrócić czas oczekiwania na wyniki badania AMH.

Kiedy starania o ciążę przedłużają się, warto zgłosić się na test płodności . U mężczyzn wykonuje się badanie nasienia, a u kobiet – badanie USG narządów rodnych i badania hormonalne . Dla wielu kobiet czekanie przez 2 tygodnie na wyniki badań hormonu AMH jest bardzo stresujące. Powód? To jego poziom określa stan płodności i decyduje o tym, czy kobieta może zajść w ciążę , czy nie. Dlatego naukowcy postanowili skrócić czas oczekiwania na wyniki do minimum, a dokładnie do 20 minut. Dzięki takiemu rozwiązaniu kobiety starające się o dziecko wcześniej będą mogły poznać diagnozę i rozpocząć ewentualne leczenie niepłodności . Możliwe jest to dzięki zautomatyzowaniu całego procesu analizy i odejściu od tzw. ręcznych testów, wciąż powszechnych w polskich laboratoriach.     - To nowe podejście do testów AMH. Dzięki ich zautomatyzowaniu jesteśmy w stanie niezwykle szybko uzyskać wynik, co więcej badanie jest czułe i bardzo precyzyjnie określa płodność kobiety , poruszając się nawet w niskiej granicy wykrywalności - mówi dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum, która jako pierwsza na Śląsku wprowadziła takie testy. Badanie AMH to podstawa Badanie AMH, czyli poziomu hormonu anty-Mülllerowskiego jest podstawowym badaniem zalecanym przy ocenie kobiecej płodności.  Test określa tzw. rezerwę jajnikową , na podstawie, której specjaliści są w stanie ocenić, czy kobieta ma szansę zajść w ciążę . Badanie AMH jest proste i bezbolesne, wygląda identycznie jak badanie krwi. Pozwala jednak dokładnie poznać możliwości rozrodcze kobiety. Przeczytaj: Progesteron - czy twój wynik mieści się w normie? Kto powinien zrobić test płodności? Testy tego typu specjaliści zalecają zarówno kobietom, które bezskutecznie próbują zajść w ciążę, jak również jako badanie profilaktyczne...

mity o płodności
Fotolia
Starania o dziecko
8 mitów o płodności: w to nie wierz, jeśli chcesz mieć dziecko!
Za drugim razem łatwiej jest zajść w ciążę, syrop na kaszel zwiększa płodność… To tylko niektóre z mitów, w które są w stanie uwierzyć pary starające się o dziecko. Sprawdź, co jeszcze pojawiło się w naszym zestawieniu.

Na forach internetowych możemy znaleźć porady na wszystko - od tego, jaki partner najlepiej nadaje się na męża, po dyskusje na temat tego, jak zajść w ciążę i jakie domowe sposoby pomogą na niepłodność. Oto zestawienie krążących po sieci ciekawych mitów, które dotyczą płodności: Mit 1: Płodność u kobiet trwa obecnie dłużej niż kiedyś Żyjemy w czasach, w których ludzie na świecie żyją dłużej niż nawet jeszcze 100 czy 200 lat temu. Wraz z tym zjawiskiem, wzrosło też przekonanie, że z wiekiem wydłużył się okres, w którym kobieta może zajść w ciążę – bez towarzyszących ciąży problemów, powikłań itp. Mimo tego, że kobiety wyglądają młodziej, to wygląd nie ma wpływu na przedłużenie płodności . Po 45. roku życia szanse na zajście w ciążę wynoszą zaledwie 20-30 %, a wraz z każdym kolejnym rokiem – szanse są coraz mniejsze.   Mit 2: Płodność kobiety najlepsza jest około 30-stki To mit! Płodność u pań stopniowo spada zaraz po przekroczeniu przez kobietę 20. roku życia. Jednak kobiety w dzisiejszych czasach często nie są gotowe na młode macierzyństwo i decydują się na nie dopiero mniej więcej po 30. urodzinach. Pamiętaj jednak, że im wcześniej, tym łatwiej – zajść w ciążę, a potem znieść jej ciążowe bolączki .   Mit 3: Niepłodność to tylko problem kobiet Bzdura! Tylko 40% problemów z płodnością wynika z zaburzeń owulacyjnych, choroby jajowodów lub innych dolegliwości, które dotyczą wyłącznie kobiet. Reszta to wynik zbyt słabej ruchliwości plemników lub ich niewielkiej ilości w spermie.   Mit 4: Wzrost temperatury ciała = idealny moment na poczęcie Nie zawsze wspomniany wzrost świadczy o owulacji – dlatego ta metoda planowania dziecka często zawodzi. Zamiast zwróć uwagę na obserwowanie regularności cyklu oraz długość jego trwania. Największe szanse na zajście w ciążę...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj