Fotolia.pl
Problemy z zajściem w ciążę

Prawdziwe historie: ciąża przyszła z trudem. Jej utrzymanie też było dla nas wyzwaniem

Półtora roku naszych starań o zajście w ciążę a lekarze nie dawali żadnej gwarancji. Dużo wyrzeczeń z mojej strony i ogromne wsparcie ze strony męża i... się udało. Poznaj historię Anny.

Początki nie były łatwe

Początki były trudne. Po roku od ślubu dowiedziałam się o chorobie i koniecznej operacji ginekologicznej.  To wtedy usłyszeliśmy z mężem że możemy mieć problem z rodzicielstwem. Kolejne półtora roku to pasmo niepowodzeń w staraniach, ciągłe wizyty u lekarzy, tysiące badań i wyrzeczeń i lekko gasnąca nadzieja. Po wykonaniu wszelkich badań lekarze byli bezsilni. Jednak nie poddaliśmy się, zwolniliśmy tempo życia i podchodziliśmy mniej ambicjonalnie i stresująco do kwestii macierzyństwa. Na tym etapie nie byliśmy zdecydowani na procedurę inseminacji bądź in-vitro. Postanowiliśmy zaufać sobie i Bogu i w efekcie doczekaliśmy się cudu poczęcia.

Polecamy: Czy wiesz, jak dieta wpływa na płodność - wywiad z ekspertem

 
Ciąża to pierwszy sukces. Jej utrzymanie było kolejnym wyzwaniem

Początki ciąży również nie należały do łatwych. Pojawiały się plamienia, krwawienia, a co najgorsze szpital odmawiał hospitalizacji. Uznawali, że trzeci miesiąc to praktycznie nie ciąża i nie przyjmują w takim stadium na patologię. Na szczęście z czasem wszystko ustąpiło i gdy usłyszałam radosną wieść od lekarza, że główne niebezpieczeństwo się oddaliło zmieniłam wiele swoich przyzwyczajeń. Najpierw konieczne stało się ze względu na stres i obciążenie zrezygnowanie z pracy i pójście na zwolnienie lekarskie. Zmieniłam dietę na bogatą w ryby, warzywa i owoce, zrezygnowałam z picia czarnej herbaty na rzecz kawy zbożowej oraz zaczęłam stosować suplementy witaminowe gwarantujące prawidłowy rozwój dziecka. Większość prac domowych, zakupów (głównie ekologicznych) oraz obiady przygotowywał mój mąż i powiem, że mu fantastycznie to wychodziło. Cieszę się, że dopiero teraz wyszedł jego kunszt kulinarny.

Polecamy: Akupunkturą kobiety lecza niepłodność

 

 

Z ciążą obchodziłam się ostrożnie „jak z jajkiem”

Starałam się jeść inaczej niż do tej pory a mianowicie często za to w mniejszej ilości, rezygnując z dodatku soli a wprowadzając więcej ziół. Unikałam stresu, gdy nachodziły mnie takie momenty to włączałam sobie i mojemu malcowi w brzuszku muzykę relaksacyjną albo oglądałam jakiś film. Dużo czytałam i leżałam. A mąż dzielnie to wszystko znosił spełniając moje najróżniejsze zachcianki.  Zaczęłam się też inaczej ubierać.  Porzuciłam spodnie dżinsowe oraz uciskowe skarpetki zastępując bieliznę ze sztucznych tkanin na lekkie przewiewne bawełniane czy lniane. No i zrezygnowałam (ze względu na zwiększone ryzyko zakażeń dróg rodnych) z długich nasiadówek w wannie na rzecz prysznicu w letniej wodzie. Owoc naszej miłości, który przyszedł na świat wynagrodził nam wszystko łącznie z długim czasem oczekiwania. I w ten sposób od trzech miesięcy nasze życie nabrało innego wymiaru i stało się bardziej pełne oraz kolorowe.

Praca nadesłana przez Annę Dajtrowską-Nowak na konkurs: Udało się! Jesteśmy rodzicami!

 

 

Redaktorki Mamotoja.pl o byciu mamą [CHWILA WZRUSZEŃ NA DZIEŃ MATKI]

test ciążowy, ciąża, kobieta w ciąży
© Alliance - Fotolia.com
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: Trudne początki ciąży, ale szczęśliwe zakończenie
Mam na imię Patrycja. Obecnie mam 22 lata. Kiedy na świat przyszedł Igorek, mój syn, miałam 21 lat. To już pewnego rodzaju tradycja rodzinna - moja babcia, miała tyle samo lat, gdy rodziła moją mamę, mama miała tyle samo lat, gdy rodziła mnie.

Moja ciąża nie była planowana . Z moim partnerem, teraz już mężem, jesteśmy od sześciu lat, w tym małżeństwem od roku i trzech miesięcy. Różnie między nami bywa, jak w każdym związku.  Nasze zabezpieczenie to było tzw. kalendarzyk małżeński . Miesiączkowałam regularnie, obliczałam sobie dni płodne i niepłodne. Udawało nam się przez 5 lat. Choć z perspektywy czasu myślę, że byłam nieodpowiedzialna.  W lutym 2013 roku pomyliłam się w obliczeniu dni . Gdy się zorientowałam, czułam że zaszłam w ciążę. To może wydawać się głupie, ale tak było. Z mężem mieszkaliśmy oddzielnie – ja u moich rodziców, on u swoich.  Jestem w ciąży Przyszedł dzień, w którym powinnam dostać okres . Wieczorem, wracając z pracy, podjechałam do apteki i kupiłam test. Nie mogłam dłużej czekać, byłam tak niecierpliwa, jak dziecko, które czeka na prezenty pod choinką. Zrobiłam test ciążowy i... nie wiem, czy jestem w ciąży. Na teście ta druga kreska potwierdzająca ciąże była mało widoczna.  Zrobiłam drugi test, znów niejednoznaczny. Pokazałam go mojemu mężowi, ale on również nie był pewny. Postanowiłam pójść do lekarza , by upewnić się w 100%. To nie był najlepszy okres dla mnie. Mój chłopak nie chciał mieć dziecka, często się kłóciliśmy. Twierdził, że nie poradzimy sobie. Namawiał mnie, abym wzięła jakieś tabletki poronne. To było straszne.  Inaczej na tę sprawę patrzyłam, chciałam tego dziecka, choć go nie planowałam. Wiedziałam, że mogę liczyć na pomoc rodziców. Lekarz potwierdził ciążę. Byłam naprawdę szczęśliwa. Gdy wyszłam w gabinetu i pokazałam zdjęcie USG mojemu chłopakowi, załamał się. Poszliśmy do samochodu, zaczęliśmy się kłócić. Krzyczał na mnie, żebym wróciła do lekarza, że sobie nie poradzimy, pytał, jak to sobie wyobrażam.  Jego słowa bardzo mnie raniły ....

Test ciążowy, dwie kreseczki, ciąża
© nestonik - Fotolia.com
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: czy ktoś mi dorysował drugą kreseczkę?
Zostanę mamą? Na teście ciążowym są dwie kreseczki. Może ktoś dla żartu domalował drugą? - przeczytaj historię Patrycji.

Kto mi dorysował drugą kreseczkę? To było 28 grudnia 2013 r. - tego dnia dowiedziałam się, że zostanę mamą . Od kilku dni czułam się jakoś dziwnie, miałam podwyższoną temperaturę, spóźniała mi się miesiączka. Mąż podejrzewał, że jestem w ciąży, a ja łudziłam się, że może jednak nie.  Początkowo na teście pojawiła się tylko jedna kreseczka - odetchnęłam z ulgą. Odłożyłam test ciążowy na półkę i wróciłam do swoich zajęć. Gdy po kilkudziesięciu minutach wróciłam do łazienki, na teście były już dwie kreseczki . Krzyknęłam do męża: "Kochanie, czy ty przypadkiem nie dorysowałeś tej drugiej kreski na teście, a może podmieniłeś go?". Oczywiście zaprzeczył. Tak się dowiedziałam, że zostanę mamusią. Dobrze, że zostawiłam test i nie wyrzuciłam go od razu do kosza. Dzięki temu nie piłam alkoholu podczas imprezy u znajomych.  Jak to się stało? Kilka dni po Nowym Roku poszliśmy z mężem do ginekologa , żeby mieć 100% pewności. Lekarz zrobił mi badania i potwierdził ciążę - to był już 6. tydzień; założył mi kartę ciąży .  Po wizycie u lekarza zadzwoniliśmy do naszych rodziców, żeby oznajmić im tę radosną informację. Moja mama popłakała się z radości, a teściowa zapytała: "Ale jak to się stało? Nie spodziewałam się, że tak szybko". W każdym razie nie miała wyjścia i musiała zaakceptować fakt, że zostanie babcią .  Początki ciąży były dość nieprzyjemne Częste wymioty odbierały mi radość z oczekiwania na dziecko. Prawie nic nie mogłam jeść, gdy wchodziłam do kuchni lub otwierałam lodówkę robiło mi się niedobrze. Trwało to do 4.-5. miesiąca ciąży , potem zniknęło, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Myślałam, że najgorsze mam za sobą. Myliłam się. Nie wymiotowałam, ale miałam straszne bóle kręgosłupa i żeber . Mój malutki chłopczyk...

edipresse.204050RKERGB75.jpg
Edipresse
Noworodek
Pierwsze dni z noworodkiem - rady dla mamy
Z jednej strony jesteś w  euforii („Hurrra! Wreszcie w domu!”)  z drugiej myślisz „O rany, jak ja sobie poradzę?!”  Podpowiadamy, jak przetrwać pierwsze chwile z noworodkiem.

Cudownie być z noworodkiem w domu, ale co z zarwanymi nocami, płaczem i lękiem o zdrowie maleństwa? Z pomocą zaprzyjaźnionych mam oraz położnej , Anny Kieżyńskiej , podpowiadamy jak sobie z tym wszystkim radzić.   1. Nie bój się dziecka  Młode mamy najczęściej boją się „przełamania”   dziecka i dotykania ciemiączka . Niepotrzebnie. – Nie zrobisz noworodkowi krzywdy delikatnie biorąc go na ręce (pamiętaj o podtrzymywaniu główki), ubierając (zmieniając pieluszkę nie podnoś mu pupy  trzymając go za nóżki) czy myjąc główkę (ciemiączko pokryte jest bardzo mocną i elastyczną skórą) – uspokaja położna. 2. Zaufaj sobie Mnóstwa rzeczy nauczyłaś się w szkole rodzenia, z książek  i w szpitalu. Nawet jeśli nie robisz ich (jeszcze!)  doskonale, na pewno sobie poradzisz. – Nie wpadaj w panikę, jeśli czujesz w głowie pustkę. To normalne.  Usiądź z maluszkiem w ramionach, pooddychaj spokojnie, na pewno sobie przypomnisz – radzi Alicja, mama Szymka.  Ma rację. Poza tym, nawet jeśli nie zdołasz sobie niczego przypomnieć, zawsze  możesz zajrzeć do podręcznika, notatek albo na babyonline.pl. 3. Nie staraj się być mamą doskonałą Takich mam po prostu nie ma. Przeczytaj: Idealne matki nie istnieją! 4. Ułatw sobie życie Zanim zabierzesz się za kąpanie czy przewijanie dziecka, zgromadź wszystko , co ci będzie potrzebne. Dzięki temu nie będziesz szukać  rozpaczliwie pieluszek, mydełka, kremu do pupy itd. Zanim zanim zaczniesz karmić, przygotuj sobie coś do picia (będziesz czuła pragnienie). Wycisz telefon. Nie będziesz się denerwować, że obudzi dziecko albo że dzwoni, gdy jesteś zajęta. 5. Daj sobie trochę czasu Już niedługo przestaną cię boleć piersi (karmienie stanie się przyjemnością, a ty nie będziesz musiała wyparzać smoczków i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj