starania o dziecko, brak ciąży, niepłodność, prawdziwe historie, kobieta i mężczyzna u lekarza
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę

Prawdziwe historie: los ciągle rzucał nam kłody pod nogi

Najpierw długo czekali na narodziny pierwszego dziecka. Konieczna była operacja. Gdy tylko pomyśleli o drugim, pojawiły się trudności w pracy. Przeczytaj historię Piotra, który uparcie zmagał się z życiem i... dobrze na tym wyszedł.

Po 2 latach małżeństwa dojrzała w nas myśl, że chcemy zostać rodzicami. Rok prób (notabene przyjemnych) nie przyniósł rezultatów. Zgłosiliśmy się do lekarza, który powiedział, że konieczny będzie drobny zabieg laparoskopowy. Dzięki niemu, już po kilku miesiącach, cieszyliśmy się z ciąży i jednocześnie byliśmy pełni niepokoju o nasze nowe życie. Na pytanie lekarza, czy chcemy wiedzieć, co nam się urodzi zgodnie stwierdziliśmy, że nie. A lekarz odparł: „To wam nie powiem, ale śpijcie spokojnie, bo córeczka rozwija się prawidłowo".
Przeczytaj: Czy to prawda, że kobiecy orgazm ma wpływ na płeć dziecka?

Strach o ciążę

Niepokój nie opuszczał nas aż do dnia rozwiązania. W międzyczasie wystąpiły różne problemy z donoszeniem ciąży. Z tego powodu żona miała zalecenie od lekarzy, by praktycznie nie wstawać z łóżka. Dla tak energicznej osoby było to trudnym wyzwaniem. W dzień porodu nie mogłem opanować nerwów przed salą porodową. Gdy wyszedł lekarz i powiedział, że wszystko jest OK, nie mogłem powstrzymać łez. Płakałem z radości.
Wszystko skończyło się wspaniale i dziś cieszymy się wspaniałą jedenastoletnią już dziewczynką. Spotkaliśmy na swojej drodze wspaniałego lekarza. Rzadko spotyka się osobę tak profesjonalną i pełną empatii. Choć mieszkamy 2 godziny drogi od szpitala, w którym przyjmuje, nie oponowałem, gdy żona upierała się, że nie chce nawet słyszeć o innym lekarzu.
Poznaj: 12 objawów zbliżającego się porodu

Kiedy drugie dziecko?

Po kilku latach stwierdziliśmy, że nasze małe „oczko w głowie” powinno mieć rodzeństwo, żeby nie wyrosło na samolubnego jedynaka. Znowu było kilka miesięcy prób i już traciliśmy nadzieję. A dodatkowo zmiany w naszym zakładzie szły w takim kierunku, że oboje mogliśmy stracić pracę. To powodowało, że myśl o dziecku zaczęliśmy odkładać na później. Wiadomość o ciąży nas zaskoczyła, ale okazało się, że jednocześnie rozwiązała nasze problemy. Żona dzięki temu nie została zwolniona, a ja miałem szczęście i znalazłem lepiej płatną pracę.

Los nas nie oszczędzał

Gdy już myśleliśmy, że wszystko idzie dobrze (z ciążą nie było problemów) to znów los spłatał nam figla. Nasz dom, w którym właśnie skończyłem malować ostatni pokój, został zalany w powodzi i wymagał całkowitego remontu. Mały urodził się w domu wyglądającym jak stare zamczysko ze skutymi ścianami aż po cegły. Dodatkowo te nieustanne odgłosy remontu... Ale dla mnie najbardziej niepokojącą myślą było to, że ma się urodzić chłopak. Przyzwyczajony do córeczki nie wiedziałem, jak to będzie z chłopakiem. Żartowałem nawet sobie: „Jak mogę całować kogoś, kto ma siusiaka?” :)
Przeczytaj: Czy lepiej mieć córeczkę?

Dzieci to nasz największy skarb

Okazało się, że mały jest najcudowniejszą istotą na świecie. Dziś ma 4 lata i mimo narodzin w dość trudnej sytuacji jest najpogodniejszym dzieckiem, jakie znam. Nawet jego opiekunka, która wychowała szóstkę swoich pociech i naszą małą Karolinkę powtarza, że Mateuszek to pierwsze dziecko, które budząc się z popołudniowej drzemki od razu ma uśmiech na buzi. Zawsze uśmiechnięty, z radosną buzią i zawsze chętny do przytulenia. Dziś nie wyobrażam sobie życia bez mojej małej Księżniczki i wesołego Skrzata. Są źródłem nieustającej radości i dumy, a przede wszystkim cieszy nas, że rosną zdrowo i nie sprawiają żadnych kłopotów. Są wręcz nieocenioną pomocą w codziennych obowiązkach.

Poznajcie Karolinkę i Mateusza

dzieci
Arch. domowe Piotr Wołek

fot. Piotr Wołek

Praca nadesłana przez Piotra Wołka na konkurs: Udało się! Jesteśmy rodzicami!

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

co jeść w ciąży 2 trymestr
Fotolia
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: miłość rodzicielska to najlepszy rodzaj miłości
Zostałam mamą, ale przez długi czas myślałam, że nie będę mogła mieć dzieci. Półtora roku przed zajściem w ciążę dowiedziałam się, że moja szyjka macicy musi zostać w znacznej części usunięta z powodu pojawienia się komórek przednowotworowych. Przeczytaj historię Julity.

" Czy będę mogła mieć dzieci? " - to było pierwsze pytanie, jakie zadałam lekarzowi. Powiedział, że problemów z zajściem w ciąże nie będę miała, ale... będę miała problem z donoszeniem ciąży . Po roku od operacji zaczęły się nowe, zaskakujące problemy - z jakiegoś nieznanego powodu nie występowała u mnie owulacja.  Ciąża jak byk W ciążę zaszłam w najmniej spodziewanym przez nas momencie. Lekarz powiedział nam, że tak długo wyczekiwane przez nas jajeczko jest za małe i za słabo rozwinięte, aby mogło dojść do zapłodnienia . A jednak. Spóźniał mi się okres, brzuch i piersi nabrzmiały. Zrobiłam test ciążowy . Jestem w ciąży. Po kilku dniach - podczas badań - ginekolog potwierdził ciążę. Nie potrafiłam w to uwierzyć, ale jego słowa: "Ciąża jak byk" mówiły wszystko. O tym radosnym fakcie zawiadomiliśmy najbliższych, mówiąc: "Gratulacje! Zostaniesz babcią / dziadkiem/ ciocią/ wujkiem itd.". Widzieć ich miny - bezcenne! Ciąża Sama ciąża była dla nas pięknym okresem i wspaniałą motywacją do działania. Mąż znalazł siły na studia (i to w trybie dziennym!), na pracę i na opiekowanie się mną w zagrożonej ciąży. Czułam się niezwykle szczęśliwa. Od pierwszej chwili z całych sił pokochałam nasze maleństwo , czułam się za nie odpowiedzialna. Nie miałam żadnych dolegliwości, typu nudności, wymioty, zawroty głowy, zmiany emocjonalne . Musiałam się tylko oszczędzać, ponieważ w związku z operowaną szyjką macicy został mi założony podtrzymujący ciążę szew okrężny .  Cieszyłam się każdą chwilą, każdym ruchem dziecka, każdym badaniem USG, każdą informacją o zdrowiu maleństwa. Dodatkowo, co było niezwykle zabawne, bardzo dużo się śmiałam nawet z najbardziej błahych rzeczy. Mój brat, a obecnie ojciec chrzestny synka, żartował, że przez te moje napady śmiechu , dzieciątko będzie...

kobieta w ciąży, ciąża, rodzice, miłość, emocje
Joanna Lebiedzińska, archiwum prywatne
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: gdy niemożliwe staje się możliwe
No dobra, to już czas. Zachodzimy w ciążę. Decyzja została podjęta. Rozpoczynamy przygotowania: dieta, witaminy i dbanie o siebie. Dotychczasowe przyzwyczajenia odeszły w niepamięć, a świat stanął na głowie. Realizacja tego jednego celu stała się clue programu. Przeczytaj historię Joanny.

Tysiące myśli, tysiące pytań Okazało się, że nie jest to takie proste, że to nie dzieje się od tak, z dnia na dzień, ani nawet w ciągu trzech czy sześciu miesięcy. Człowiek zaczyna się martwić, zastanawiać nad milionem niepotrzebnych spraw. Czy czasem wybryki młodości , skakanie na trampolinie albo upadki z konia nie mają wpływu, na to, że teraz nie zachodzę w ciążę . Może trzeba iść do lekarza i sprawdzić, czy w ogóle możemy być biologicznymi rodzicami. A może jeszcze trochę poczekać, może coś nie tak robimy?  Tak niewiele dzieli nas od upragnionego celu Mija rok. Na testach ciążowych   nadal jedna kreska . Jedna zamiast dwóch. Tak niewiele dzieli nas od osiągnięcia upragnionego celu, tak niewiele, a zarazem tak dużo, bo nie jesteśmy w stanie nic na to poradzić. I robi się coraz smutniej i bardziej ponuro, ale nie poddajemy się. Najważniejsze jest to, by między nami układało się tak jak powinno. Miłość przetrwa wszystko .  Myślimy, co jeszcze możemy zrobić we własnym zakresie, bez ingerencji lekarza, choć coraz bliżej nas jest myśl, żeby zgłosić się do specjalisty. Internet dokładnie przejrzany.  Wróg numer jeden: stres Teoretycznie większość czynników, które mogliśmy wyeliminować – wyeliminowaliśmy, a te, które powinniśmy dodać – dodaliśmy. Został jeden – wszechobecny stres – to może być nasz główny wróg.  Praca po dwanaście i więcej godzin dziennie. Wielkie korporacje nie są miejscem przyjaznym dla przyszłych mam. Tak więc decydujemy, że muszę zmienić pracę , na milszą i spokojniejszą i bliżej domu, żeby więcej czasu spędzać razem. Oczywiście ze wszystkimi konsekwencjami finansowymi, ale co tam, to nie jest najważniejsze.  Zmieniam pracę i stres znika Łapię oddech, łapię wiatr w żagle i okazuje się, że niemożliwe staje się możliwe, że na teście pojawiły...

Owsiak
Archiwum WOŚP, Łukasz Widziszowski
Aktualności
Na co w 2015 r. gra WOŚP: mówi Jurek Owsiak
Tysiące wolontariuszy i serduszek, miliony złotych na najnowocześniejszy sprzęt, który od lat ratuje życie dzieciom: to bilans 23 lat istnienia WOŚP. A z drugiej strony: pojawiające się zarzuty dotyczące finansowania Fundacji WOŚP. Co na to Jurek Owsiak?

Na co w 2015 roku zagra Orkiestra? WOŚP zawsze gra dla dzieci, tylko zwykle grała dla trochę młodszych. Jednak odziały intensywnej terapii noworodka i oddziały niemowlęce są już świetnie wyposażone w nasz sprzęt. Są tam inkubatory hybrydowe – każde takie urządzenie to mały szpital. Wprowadziliśmy system Infant Flow – najnowsze urządzenia do ratowania oddechu: to malutka rureczka, która leży na nosku noworodka, a urządzenie o wartości samochodu wymusza oddech. Dzięki temu nie jest niezbędny respirator , który co prawda ratuje życie, ale już zawsze dziecko będzie miało problemy z płucami. Takich urządzeń mamy najwięcej na świecie w stosunku do liczby rodzących się dzieci. Niedawno kupowaliśmy inkubatory ratunkowe do SOR (szpitalnych oddziałów ratunkowych). Kupujemy najlepszy sprzęt: nie najtańszy, tylko najnowocześniejszy. W tym roku uznaliśmy, że trzeba pochylić się nad dziećmi, które trafiają do szpitala z już rozpoznaną chorobą. Postawiliśmy na diagnostykę, bo warto wydać pieniądze, żeby jak najszybciej rozpoznać u dziecka np. chłoniaka , problemy ze słuchem, wzrokiem. Gramy dla reumatologii, pulmonologii , chcemy też kupić sprzęt dla kardiochirurgii dziecięcej i onkologii – tam jest potrzebny sprzęt kosmiczny, gwarantujący dobre leczenie. On się zużywa. Czytaj też: Nowotwory u dzieci można wyleczyć Kto decyduje, na co w danym roku gra Orkiestra? Jurek Owsiak, lekarze? Wszyscy razem! Czytelnicy też mogą współdecydować. Każdy może przysłać maila z propozycją. Młode mamy piszą do nas w wielu sprawach. To właśnie dzięki nim powstał program cukrzycowy , dzięki któremu każda kobieta w ciąży, która ma cukrzycę w ciąży , może na czas planowania ciąży i samej ciąży otrzymać bezpłatnie pompę insulinową. Nie ma dnia, żebym nie dostał listu od młodych mam. Niedawno dostałem list od mamy z Krakowa, której 6-letni jest...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj