starania o dziecko, prawdziwe historie
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę

Prawdziwe historie: chciałam poczuć choć jedno uderzenie twojego serduszka

Od wielkiej euforii po strach, smutek, załamanie. Dla niektórych par droga do rodzicielstwa wiąże się z uczuciami, o których trudno rozmawiać, trudno je nazwać. Bywa, że łatwiej jest o nich napisać. Tak było z Katarzyną, autorką tej historii.

Nie, nie, nie. Nie chcę dopuścić do siebie tej myśli... Nie potrafię nawet tego napisać, a co dopiero powiedzieć... To jest jak koszmar, jak zły sen, lecz on nie mija, nie chce się skończyć, a ja nadal próbuję, nadal się waham. Może to tylko pomyłka. Dlaczego? Dlaczego musiało się to przytrafić właśnie mi? Pierwsze badanie prenatalne, na które szłam szczęśliwa, myśląc o Tobie. A co zobaczyłam na ekranie? To było gorsze niż horror. Jelita, serduszko na zewnątrz organizmu? Jakaś pomyłka... Najgorsza wiadomość dla matki!
Przeczytaj: 15 pytań o USG w ciąży

Nadzieja umiera ostatnia

Kolejna łza za łzą, nieprzespana noc spędzona w toalecie. Wielkim darem było dla mnie to, że mogłam choć przez 4 miesiące cieszyć się Twoją obecnością. Cieszyć się z tego, że po długich staraniach o ciążę, zostanę mamą. I choć dla Ciebie byłam matką tylko cztery miesiące, w moim sercu pozostaniesz na zawsze moim dzieckiem. Umarłeś... Mimo moich starań i walki.
Nie rozumiem tego wszystkiego, co się wydarzyło. Może kiedyś czas, Bóg, a może rodzina wytłumaczy mi dlaczego tak musi być. Przecież pokochałam Cię od pierwszej chwili, w której dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Te dwie kreski na teście ciążowym, a znaczą tak wiele. Pojawia się tyle radości i przede wszystkim nadzieja. Która teraz umarła. Odeszła wraz z Twoim odejściem. Ale wierzę, że będzie lepiej. Jestem katoliczką, praktykującą, wiem, że wiara czyni cuda. Czyżby teraz mnie zawiodła? Nie! Może to próba. Może kolejna walka, ale nie przerwę jej, nie poddam się, będę walczyć do końca. Nigdy o Tobie nie zapomnę, będę starać się dalej, aby zapełnić pustkę, choć nie lubię tego określenia.
Sprawdź: Jakie badania zrobić po poronieniu?

Dziecko z przeszłością

Dziś rano przeszła mi przez myśl adopcja. Ale czy teraz poradzę sobie z wychowaniem dziecka z przeszłością. Też bym je kochała, bo to nie o to chodzi, bo to normalne dzieci pozostawione na pastwę okrutnego losu przez nieodpowiedzialnych rodziców. Bo czym te dzieciaki zasłużyły sobie na taki los? Ale co powiedziałby na to mąż? Hmmm... Mam dużo myśli w głowie.
Chciałabym krzyknąć na cały głos, że mam tego dość, poryczeć się jak głupia, ale czy to coś da? Czy to ukoi mój psychiczny ból? Wątpię... Ale może warto spróbować, może warto podzielić się z kimś swoim żalem i zbliżającą się pustką, brakiem jakiejkolwiek siły do podejmowania działania i tej okropnej bezsilności. Bezsilności łączącej się z wyrzutami sumienia, których nie powinnam mieć, bo to nie moja wina... Może warto krzyczeć, by inni ludzie się opamiętali i zaczęli mi współczuć, a nie obgadywać i abym nie stała się kolejną durnowatą plotką w mieście?

Myśli w głowie

A przecież walczę każdego dnia, każdej minuty i każdej sekundy myślę o tym abyś wyzdrowiał. Abyś prawidłowo rozwijał się w moim ciele! Bierz co chcesz, ile chcesz, oddałabym dla Ciebie wszystko tylko żyj! Proszę... bardzo Cię kocham... Chciałabym, żeby to wszystko już się skończyło. Cały ten koszmar. Aby wyszło na dobre dla Ciebie. Chciałabym Cię wziąć na kolana i mocno przytulić do piersi, abym mogła poczuć choć jedno uderzenie Twojego serduszka.
Nie mam ochoty na nic, mąż wyciąga mnie na spacer, przytula, ale to i tak nic nie zmienia. Wiem, że przeżywa to, co się stało na swój sposób,. Jemu też jest trudno i wiem, że chce mi pomóc. Ale nikt nie ma daru cofania czasu, a szkoda.
Przeczytaj: Jakie są najczęstsze przyczyny poronień?

Instynkt macierzyński

Kolejne starania o dziecko. Czuję się dziwnie. Z jednej strony tak, jakbym za szybko zapominała, jakbym zdradziła dziecko, poprzednią ciążę i za szybko chciała się pocieszyć... Sama nie wiem jak to nazwać. Zaś z drugiej strony, tak bardzo pragnę zostać matką. Ten instynkt macierzyński jest nie do pokonania. Może i dobrze. Boję się tej myśli, boję się, że kolejny raz będzie tak samo.. Z jednej strony się cieszę, bardzo cieszę. Najchętniej wykrzyczałabym całemu światu, jaka jestem szczęśliwa, że wiem, iż jestem w ciąży. Tyle prób, tyle starania, tyle wysiłku, badań i w końcu się udało. Jestem w ciąży! Rozpiera mnie radość, ale to dziwne połączenie z niepewnością. Będzie dobrze, będzie robrze. Tylko tak sobie powtarzam, żeby nie zwariować.

Badania w ciąży

Jestem po pierwszym badaniu prenatalnym. Jeszcze się nie rozebrałam, a już ryczałam jak głupia. Lekarz się wystraszył, minę miał jak nie wiem. Widziałam, że mój mąż też miał łzy w oczach, jak tylko lekarz powiedział, że wszystko jest w porządku. Nie mogłam przestać płakać, ale to ze szczęścia. To takie niesamowite uczucie. Moja dusza, ciało wypełniło się radością i przede wszystkim nowym życiem. Chciałam tańczyć, śmiać się, krzyczeć z radości, wyjść na korytarz i pokazać światu, że jestem najszczęśliwszą osobą pod słońcem. Dziecko to niezwykły malarz ludzkich uczuć!

Praca nadesłana przez Katarzynę Dudkowską na konkurs: Udało się! Jesteśmy rodzicami!

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

24757508.jpg
Edipresse
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: Od szoku do szczęścia
Moje życie nagle legło w gruzach, ale jestem szczęśliwa. Z tygodnia na tydzień udowadniam sobie, że nadaję się na matkę. Przeczytaj historię Iwony.

27 kwietnia 2014 W dniu urodzin w ramach prezentu zrobiłam test. Nie miałam odwagi patrzeć. Dwie kreski wyczytałam w Jego oczach. Szok, przerażenie  i milion myśli. Nowa praca, walka o awans, mieszkamy razem dopiero od 3 miesięcy. Znamy się od roku. To nie możliwe... Płacz i zgrzytanie zębów. Życie legło w gruzach. Gdyby wśród moich dobrych znajomych zrobić ankietę, czego bym nie chciała najbardziej na świecie, odpowiedzieliby jednogłośnie: dziecka! Uspokaja mnie myśl, że zdarzają się pomyłki , złe testy, wczesne poronienia. Koniec świata. A czerwone od płaczu oczy trzeba zamalować do pracy.   7 maja 2014 HCG potwierdza ciążę. USG również. Lekarz mówi: tu prawdopodobnie rozwinie się płód. I pokazuje coś na monitorze, czyli tak jakby tam jeszcze nic nie było. Znowu płacz, obwinianie całego świata. On przypomina, że nie mamy już po 20 lat, tylko 10 więcej i dzieci to nie taka tragedia . Chyba się cieszy, co mnie jeszcze bardziej irytuje. Mam ochotę cofnąć czas.    20 maja 2014 Boję się dotykać brzucha. Jakby nie należał do mnie. Boje się, że dotknę go i nagle mnie zaczaruje. Widzę oczami wyobraźni rozstępy, dodatkowe 20 kg, obwisłe piersi. Boję się, że nie pokocham tego dziecka. Śmierdzą mi perfumy w sklepie i na ludziach.    25 maja 2014 Udowadniam sobie, że nie nadaję się na matkę. Na argument, że jestem za młoda, On się tylko śmieje. Kolejne USG . Serduszko bije jak szalone 148 uderzeń na minutę, a płód wygląda jak chomik . Nie płakałam ze wzruszenia. Ale też i nie płakałam z nieszczęśliwości. Po USG poszliśmy na lody.    1 czerwca 2014 Karta ciąży założona. Formalnie i państwowo jestem w ciąży. To brzmi jakbym nie mówiła tego o sobie. Stwierdzenie "jestem w ciąży" jeszcze nie funkcjonuje w moim słowniku. Postanowiliśmy powiadomić przyszłych  dziadków....

płacz, smutek, smutna kobieta
Adobe Stock
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: Jak tu nie wierzyć w cuda?!
Gdy lekarz powiedział, że serduszko mojego dziecka nie bije, czułam się tak, jakby ktoś wbił mi nóż w serce. Straciłam nadzieję, ale cuda przecież się zdarzają. Przeczytaj historię Joanny.

Mam na imię Joanna, mój mąż to Artur. Jesteśmy rodzicami dwójki kochanych dzieciaczków: Daniela (4 lata) i Lenki (prawie 2 latka), ale spodziewamy się kolejnego dziecka. I właśnie o tej ciąży chciałabym napisać, bo dla mnie jest ona prawdziwym cudem.  Jak grom z jasnego nieba Po narodzinach córki nie planowaliśmy więcej dzieci , ale los sprawił inaczej. Na początku czerwca tego roku niespodziewanie okazało się, że jestem w ciąży. Ta wiadomość była jak grom z jasnego nieba. Szok, strach i nie wiadomo, co jeszcze. Powoli jednak zaczęłam się przyzwyczajać do tej myśli, a nawet cieszyć.  Najstraszniejsze słowa, jakie słyszałam w życiu Poszłam na wizytę do lekarza. Nagle usłyszałam: „Przykro mi, ale ciąża się zatrzymała . Serduszko nie bije”. To były najstraszniejsze słowa, jakie usłyszałam w życiu. Poczułam się tak, jakby ktoś wbił mi nóż w serce. Nie mogłam się z tym pogodzić. Nie wierzyłam w to… Ogromna pustka W urodziny męża, 17 lipca, miałam zabieg łyżeczkowania macicy. Nie zapomnę tego do końca życia, ale trzeba żyć dalej. Czeka na mnie w domu dwójka cudownych dzieciaków. Dla nich muszę być silna, ale nie jest to łatwe. Gdy nikt nie widział, płakałam po kątach . Czułam ogromną pustkę. Jak tu nie wierzyć w cuda?! Wychodząc ze szpitala dostałam odpowiednie zalecenia, wyjaśnienia i zapewnienia, że jeszcze kiedyś zostanę mamą. Po dwóch miesiącach poszłam do lekarza, bo nie miałam miesiączki. Opowiedziałam mu o wydarzeniach sprzed kilku miesięcy. Dokładnie mnie zbadał, zrobił badanie USG. To, co zobaczyłam i usłyszałam, doprowadziło mnie do łez. „Jest pani w ciąży” – powiedział lekarz. Bicie serduszka mojego dziecka to najpiękniejsza muzyka dla moich uszu. Z radości chciałam skakać do nieba, zadzwonić do wszystkich na świecie. Krzyczeć, by każdy usłyszał o moim cudzie. ...

mama ma wolne
Fotolia
Mama
Wymarzony wieczór mamy – mówią mamy z Facebooka
Zapytałyśmy nasze fejsbukowiczki, jak wygląda wieczór ich marzeń. Dostałyśmy wspaniałe, szczere opowieści. Wbrew pozorom młode mamy wcale nie marzą o spa albo całonocnej imprezie. O czym natomiast marzą? Sprawdźcie koniecznie.

Joanna Wybraniec Pinocy: Wymarzony wieczór? Hmm, byłby wtedy, kiedy wiedziałabym, że wszystko w naszym życiu toczy się po mojej myśli, kiedy miałabym pewność, że każdy z nas jest zdrowy i niczego nam nie brakuje. A także wtedy, kiedy byłabym pewna, że następny dzień będzie szczęśliwy i bez zmartwień. Wymarzony wieczór to też taki, kiedy córeczka słodko śpi, a my z mężem przeglądamy zdjęcia od chwili poznania się po narodziny Ani i wspominamy piękne chwilę i planujemy następne. Jest to czas kiedy możemy spokojnie porozmawiać pośmiać się, obejrzeć film, albo po prostu poprzytulać się... Agata Gałka: A ja bym chciała, aby czas się zatrzymał, kiedy mój synek zaśnie, abym mogła się nim w końcu nacieszyć. Abym mogła na niego patrzeć, tak długo, jak chcę. Abym nie musiał mieć takiego poczucia: „zaśnij szybko, no odbij już maleńki, muszę jeszcze Amusię wykąpać i położyć spać, no śpij śpij”. Abym mogła tą moją starszą córę potrzymać w wannie tak długo, aż stópki się jej pomarszczą, abym mogła jej czytać tak dużo bajek aż zaśnie. Abym mogła tak jak kiedyś gładzić ją po jej długich blond włoskach i słuchać jak pochrapuje ze zmęczenia. Abym nie musiała szybko wyskakiwać z jej łóżka, bo młodszy synek się przebudził. Chciałabym się nimi nacieszyć, tak po prostu, zatrzymać się i móc wszystkimi zmysłami ich zapamiętać, właśnie teraz, kiedy jedno jest ode mnie tak zależne, a drugie staje się coraz mniej zależne. Chciałabym aby mój wieczór nie był jednocześnie przygotowaniem do dnia następnego, ale aby był dla nas, dla mnie i dla taty moich dzieci. Chciałabym słuchać co do mnie mówi, a nie „hmkać" jemu, że niby uważam a tak naprawdę obmyślam listę zadań na jutro... Chciałabym dostać taki jeden wieczór, tylko jeden, by nacieszyć się moją rodziną tak, jak tego pragnę najbardziej na świecie,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj