Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
para, związek
Problemy z zajściem w ciążę

Zachowaj płodność – program dla pacjentów onkologicznych w INVICTA

Chemio- czy radioterapia niejednokrotnie ratuje życie ludzi chorych na nowotwór. Jednocześnie skutkiem tego rodzaju leczenia może być utrata lub znaczne obniżenie płodności.
Aby pomóc młodym pacjentom onkologicznym, INVICTA w Gdańsku i Warszawie przygotowała specjalny program „Zachowaj płodność”.

Osoby przed i w wieku prokreacyjnym chorujące na nowotwór często powracają do zdrowia, agresywna terapia jednak może trwale uszkodzić ich funkcje rozrodcze. Rozwiązaniem pozwalającym na zabezpieczenie płodności jest mrożenie gamet i zarodków w specjalistycznym Banku. Pacjent, po wygranej z chorobą, może wykorzystać zdeponowany materiał i dzięki technikom wspomaganego rozrodu mieć dzieci.

U kobiet optymalną opcją jest również mrożenie tkanki jajnikowej. Metoda ta - po przeszczepie (retransplantacji) wyleczonej już pacjentce - umożliwia zarówno odzyskanie płodności (bez zastosowania technik wspomaganego rozrodu), jak i powrót normalnych funkcji hormonalnych.

Czytaj też: Zamrażanie komórek jajowych sposobem na przedłużenie płodności?

W ramach programu „Zachowaj płodność” pacjenci onkologiczni do 25. roku życia skorzystać mogą z konsultacji w Klinice Leczenia Niepłodności i wykonać wybraną procedurę za symboliczną złotówkę. W zależności od sytuacji zdecydować się mogą na:
  • Mrożenie i przechowywanie przez rok tkanki jajnikowej
  • Mrożenie – depozyt z biopsji jądra i przechowywanie materiału przez rok
  • Mrożenie i przechowywanie przez rok komórek jajowych
  • Mrożenie i przechowywanie przez rok nasienia
Wyniki najnowszych badań naukowych dowodzą, że perspektywa możliwości założenia rodziny w przyszłości pozytywnie wpływa na proces leczenia u pacjentów onkologicznych.

- Lekarze onkolodzy - czemu nie można się dziwić - koncentrują się przede wszystkim na wyleczeniu pacjenta, nie zaś na jego przyszłości już po wygranej z chorobą. Często też nie mają świadomości wszystkich możliwości, jakie obecnie oferuje medycyna w zakresie ochrony płodności. – podkreśla prof. Krzysztof Łukaszuk, Kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA. – Dlatego postanowiliśmy pomóc osobom zmagającym się z rakiem i zapewnić im możliwość posiadania potomstwa w przyszłości.

Aby skorzystać z programu „Zachowaj płodność” i zdeponować materiał, należy zgłosić się osobiście do Banku Komórek Jajowych, Nasienia i Zarodków INVICTA w Gdańsku lub Warszawie z dokumentacją medyczną. Pacjenci niepełnoletni powinni zgłosić się z prawnym opiekunem.

 

Za problemy z zajściem w ciążę odpowiadają nie tylko kobiety

Lekarz podczas badania ginekologicznego
© Monkey Business - Fotolia.com
Starania o dziecko
Jak osoby chore na raka mogą zachować płodność?
Osoby chore na nowotwory mogą mieć własne potomstwo, jeśli przed podjęciem leczenia zamrożą swoje komórki rozrodcze. W jaki sposób się to robi, wyjaśnia dr n. med. Sławomir Sobkiewicz, kierownik Kliniki Niepłodności Salve Medica w Łodzi.

Czy osoby chore na nowotwory mogą mieć dzieci? dr n. med. Sławomir Sobkiewicz: U 99% chorych chemioterapia i radioterapia niszczy plemniki czy komórki jajowe. Nie oznacza to jednak, że takie osoby nie będą mogły mieć własnych dzieci. Muszę tylko przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego wiedzieć, że jest sposób na zachowanie płodności . Jak pokazały badania, co setna osoba chorująca na nowotwór jest w wieku rozrodczym, a możliwość posiadania potomstwa jest jednym z najbardziej motywujących czynników walki z chorobą. Jaki sposób zachowania płodności w przypadku chorych na raka ma Pan na myśli? Czy wszyscy mogą skorzystać z tej metody? Sławomir Sobkiewicz: Witryfikację gamet, czyli zamrożenie i przechowywanie komórek jajowych czy plemników. Należy je jednak pobrać przed rozpoczęciem leczenia. W praktyce komórki jajowe pobiera się u kobiet powyżej 18. roku życia (choć biologicznie jest to możliwe od 16. roku życia), natomiast plemniki pobiera się od mężczyzn powyżej 16. roku życia (choć można by również od 14. roku życia). Górną granicą - w obu przypadkach - jest 40. rok życia. Warto wiedzieć, że w przypadku osób małoletnich (przed uzyskaniem przez nie pełnoletności) wymagana jest zgoda zarówno ich opiekunów prawnych, jak i ich samych. Warto przeczytać:  5 pytań o przedłużenie płodności   Jak wygląda zabieg pobrania komórek rozrodczych? Czy jest on skomplikowany? Sławomir Sobkiewicz: Pobranie i zamrożenie nasienia nie jest skomplikowane. Mężczyzna musi najpierw zrobić badanie na choroby przenoszone drogą płciową oraz przez krew. Następnie musi oddać jednorazowo lub kilkakrotnie nasienie . W przypadku kobiety jest to trochę bardziej skomplikowane. Musi być najpierw stymulowana lekami przez około 12-14 dni, a następnie przez pochwę pobiera się igłą płyn z jajników , w którym są komórki jajowe . Zamraża się...

in vitro, zapłodnienie, sztuczne zapłodnienie
Fotolia
Aktualności
Kontrowersyjna akcja kliniki leczenia niepłodności
Łódzka klinika leczenia niepłodności rozpoczęła akcję "Podziel się jajeczkiem". Celem akcji jest nakłonienie kobiet do oddawania komórek jajowym parom, które nie mogą mieć własnego potomstwa. Za oddanie komórki dawczynie otrzymują wynagrodzenie. Akcja wzbudza kontrowersje.

Pomysłodawcy akcji "Podziel się jajeczkiem" z łódzkiej kliniki leczenia niepłodności mówią o podzieleniu się jajeczkiem, czyli oddaniu komórki jajkowej kobietom, które nie mogą zajść w ciążę . Świadomie nawiązują do akcji typu "podziel się szpikiem", której celem jest ratowanie życia. Jednak oddanie komórki jajowej może powodować określone konsekwencje, z których nie zawsze dawczynie komórek zdają sobie sprawę. Banki komórek jajowych w Polsce W Polsce brakuje uregulowań prawnych dotyczących dawstwa komórek jajowych i banków nasienia. Banki nasienia i banki komórek jajowych są jednak tworzone przy niektórych klinikach leczenia niepłodności. Dawstwo nasienia i komórek jajowych opiera się na dyrektywach Komisji Europejskiej. Kto może być dawcą komórek jajowych W łódzkiej klinice Salve Medica dawczynią komórek jajowyc h może być każda kobieta, która jest zdrowa, ma mniej niż 35 lat, nie ma nałogów, rodzinne nie występuje u niej cukrzyca, nadciśnienie, choroby genetyczne, ma ujemne wyniki badań w kierunku HIV, HBS, HCV, WR. Przechodzi też szereg badań krwi. Klinika preferuje też dawstwo rodzinne. Za oddanie komórki ma otrzymać 4 tys. zł, co ma być rekompensatą za poświęcony czas i ewentualne ryzyko powikłań. Oddawanie komórek jajowych jest też możliwe w niektórych innych klinikach niepłodności. W klinice Invicta program dawstwa komórek jajowych jest adresowany do kobiet, które zamierzają poddać się zapłodnieniu pozaustrojowemu in vitro . W wyniku stymulacji hormonalnej, jakiej są poddawanie, zwykle pobiera się znacznie więcej komórek jajowych, nie wszystkie z nich są następne zapładniane. Pozostałe komórki jajowe można oddać innym parom. Za oddanie komórek klinika nie płaci, za to pary, które zdecydują się na oddanie komórek płacą później mniej za dalsze procedury in vitro lub zyskują możliwość bezpłatnego...

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Pracodawca płaci za mrożenie kobiecych jajeczek. Czy moda zza oceanu dotrze do Polski?
Coraz częściej współczesne kobiety odkładają plany związane z macierzyństwem w czasie. Naprzeciw tym trendom wyszły firmy: Apple i Facebook, które postanowiły dopłacać swoim pracownicom do zabiegu mrożenia komórek jajowych. Czy taka moda zawita również do Polski?

Temat mrożenia komórek jajowych niespodziewanie przeniknął do opinii publicznej za sprawą dwóch  światowych gigantów, którzy zaoferowali swoim pracownicom sfinansowanie tego zabiegu.   Apple i Facebook płacą pracownicom za mrożenie jajeczek   Kobiety pracujące w firmach Apple i Facebook mogą otrzymać nawet 20 tys. dolarów za to, że zdecydują się zamrozić swoje komórki jajowe . Technologiczne giganty chcą w ten sposób pomóc kobietom, które stają przed życiowym dylematem – kariera, czy macierzyństwo. W Facebooku program działa od ubiegłego roku, w Apple akcja rozpoczęła się w styczniu 2015 roku. Obydwa koncerny są pierwszymi firmami, które proponują swoim pracownicom takie nietypowe rozwiązanie. Tłumaczą, że dzięki temu kobiety, które stają przed dylematem – rozwój zawodowy czy rodzina , będą mogły nie tylko odłożyć na później myślenie o macierzyństwie, ale również podjąć konkretne działania w tym kierunku. O jak dużych kwotach mówimy? Zamrażanie jajeczek jest dość drogie - koszt jednej rundy to 7 tys. do nawet 12 tys. dol., do czego dochodzi przechowywanie i leki, czyli kolejne 4 tys. dol. rocznie. A lekarze zalecają mrożenie co najmniej 20 jajeczek, co oznacza dwie rundy. Tak więc dla pracodawcy jest to z pewnością spory wydatek. Facebook i Apple pokrywają koszty do 20 tys. dol., co nie wystarczy wprawdzie na obie rundy, ale to i tak hojny gest. Zwolennicy zamrażania komórek jajowych uważają, że to właśnie poświęcanie się wychowywaniu dzieci sprawia, że rosną dysproporcje nie tylko w zawodowych sukcesach kobiet i mężczyzn, ale również w wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymują za swoją pracę. Czy zamrażanie jajeczek to zmieni?  Czy Polscy pracodawcy podchwycą pomysł? Czytaj też: 5 pytań o przedłużenie płodności.   Joanna Krupa zamroziła komórki jajowe  na oczach kamer W...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj