
Wielomiesięczne starania o dziecko, zmaganie się z niepłodnością, uciążliwe zabiegi medyczne i presja otoczenia sprawiają, że para przyszłych rodziców żyje w ciągłym napięciu. To tylko pogarsza sytuację, bo trudności z zajściem w ciążę mogą być również spowodowane blokadą psychiczną. Jest ona nie tylko wynikiem stresu, kryzysu emocjonalnego czy niewłaściwych relacji partnerskich, lecz także trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa lub strachem przed utratą pracy.
Przeczytaj: Późne rodzicielstwo - moda czy konieczność?
Przyczyny niepłodności
Z medycznego punktu widzenia przyczyną niepłodności mogą być zaburzenia owulacji, brak równowagi hormonalnej po przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych lub mała ilość plemników w nasieniu. Kolosalne znaczenie ma również dyskomfort psychiczny i stres.
– Poziom lęku, napięcia i depresji u kobiet, które przez dłuższy czas bezskutecznie starają się o dziecko, jest porównywany przez badaczy do tego, co przeżywają kobiety chorujące na nowotwory złośliwe i ciężkie choroby serca. Stres jest gigantyczny. Do tego dochodzi całe niezrozumienie przez otoczenie, czasem trudności w związku, w pracy, problemy finansowe i wszystkie dodatkowe ciężary psychologiczne związane z leczeniem niepłodności – wyjaśnia Dorota Gawlikowska, psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed.
Leczenie niepłodności i stres
Wiele par, które zmagają się z problemem niepłodności, nie dostaje od swojej rodziny i znajomych takiego wsparcia i zrozumienia, jakiego oczekuje. Zamiast tego, ze strony otoczenia jest silna presja. W tym czasie relacje pomiędzy partnerami poddane są jednej z najtrudniejszych prób. Całkowicie zmieniają się priorytety, nietrudno więc o konflikt i niezrozumienie. Dlatego potrzeba szczerych rozmów, wsparcia i ustalenia planu na dalsze wspólne życie. Często pomaga psychoterapia.
Przeczytaj: Psychoterapia w leczeniu niepłodności
– Źródeł konfliktów i problemów jest bardzo dużo. Często zaczyna się to od poczucia winy, zwłaszcza tej strony, która czuje się odpowiedzialna za niepłodność, bo np. u niej stwierdzono konkretną chorobę. Następnie trzeba przejść przez etap uzgadniania wspólnego stanowiska wobec ewentualnego leczenia czy wyjścia z niepłodności. Tutaj są trzy ścieżki – adopcja, świadoma bezdzietność lub leczenie niepłodności – mówi Dorota Gawlikowska.
Starania o dziecko - próba dla związku
Leczenie niepłodności i oczekiwanie na dziecko z czasem zaczynają przesłaniać partnerom całe życie. Niepłodność często prowadzi do frustracji, depresji, a nawet do rozpadu związku.
– Może to doprowadzić do długotrwałego kryzysu w związku, ale też z mojego doświadczenia wynika, że u bardzo wielu par prowadzi do jeszcze większej dojrzałości związku i do udzielania sobie wsparcia na poziomie, który wcześniej dla obojga partnerów wydawał się nawet nieosiągalny – podkreśla Dorota Gawlikowska.
Sobacz: Co powinny jeść pary starające się o dziecko
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że niepłodność w takim samym stopniu dotyka kobiet, jak i mężczyzn – po 40% diagnoz. W przypadku 20%. osób bezskutecznie starających się o dziecko przyczyna nie jest do końca zdiagnozowana.
Źródło: Newseria


Niepłodność męska diagnozowana jest wśród wielu par, które starają się o dziecko . Taka informacja może być szokiem dla mężczyzny, głownie dlatego, że kłopotów z płodnością nie da się rozpoznać bez specjalistycznych badań (nie ma żadnych charakterystycznych objawów, które sprawiałyby, że można podejrzewać u siebie niepłodność ). Jak wspierać mężczyznę, u którego zdiagnozowano niepłodność ? Jak zachęcić partnera do leczenia niepłodności i wykonywania kolejnych specjalistycznych badań, które będą konieczne (np. biopsja jądra )? Na te pytania odpowiedziała nam Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog i psychoterapeuta z kliniki InviMed .

Coraz więcej par w Polsce dotyka niepłodność – dziś jest ich już około 2,5 miliona. Na szczęście rośnie liczba tych, które decydują się na podjęcie leczenia, zwiększającego szansę na dziecko. W trakcie leczenia niepłodności pary przeżywają różne emocje : od oczekiwania i ekscytacji, poprzez obawę o powodzenie terapii, aż po rezygnację. Jak w opanowaniu tych emocji może pomóc psycholog – tłumaczy Anna Gabryś z kliniki InviMed we Wrocławiu, na co dzień wpierająca pary w trakcie leczenia niepłodności. Na czym najczęściej polega opieka psychologa nad parą w trakcie diagnostyki lub leczenia niepłodności? Głównie na wspieraniu pary w jej emocjach i decyzjach, a także na przypominaniu przyszłym rodzicom o tym, że choć starania o dziecko są teraz ich głównym celem, to nie powinni zaniedbywać też innych swoich aktywności i istotnych dla nich sfer życia. W trakcie leczenia niepłodności pary doświadczają bardzo różnych emocji, od podekscytowania i radości oraz nadziei, że zostaną rodzicami, po strach, złość i rozczarowanie, kiedy ich starania nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Tak skrajne emocje towarzyszące pacjentom znacznie utrudniają planowanie przyszłości i prowadzenie na co dzień normalnego życia. Psycholog może wspierać pary na każdym etapie leczenia, począwszy od diagnozy, po kolejne zaplanowane badania (np. badanie nasienia ) i zabiegi, aż do zakończenia leczenia. Jednym z najbardziej pozytywnych uczuć, na którym można pracować z pacjentami, jest nadzieja . To ogromny dar pomagający parom radzić sobie z emocjami, a także wspierać się nawzajem. Przeczytaj: Negatywny test ciążowy - 5 sposobów, by przez to przejść Czy to lekarz powinien skierować pacjentkę do psychologa? I czy na wizytę powinna ona przyjść sama czy z partnerem? Zawsze jest to indywidualna decyzja pacjentki. Oczywiście, lekarz może czasem zaproponować takie...