Fotolia.pl
Problemy z zajściem w ciążę

Emocje i stres wpływają na pary walczące z niepłodnością

Kiedy para od dłuższego czasu bezskutecznie stara się o dziecko, pojawia się wiele pytań, lęków, a nawet wzajemnych oskarżeń. Jak kobieta i mężczyzna mają okazać sobie zrozumienie, kiedy tak bardzo się różnią od siebie? A dodatkowy stres nie pomaga w staraniach o dziecko.

Ważne jest, by pamiętać, że diagnostyka i leczenie niepłodności dotyczy pary, nie kobiety czy mężczyzny, dlatego tak ważne jest by dwoje ludzi okazywało sobie w tym czasie szczególne zrozumienie i otaczało się wzajemną troską. Problem w tym, że emocje mężczyzny często różnią się od emocji kobiety. Trudno wtedy o wzajemne zrozumienie.

Dążenie do upragnionego celu staje się dodatkowym stresem

Kiedy codzienność zamienia się w nieustanne próby zajścia w ciążę, spontaniczność i czułość spychane są na bok, a seks zostaje podporządkowany cyklowi owulacyjnemu. Tymczasem stres i napięcie, które towarzyszą staraniom o dziecko, mają wpływ na obniżenie płodności.
– Niestety wciąż mamy w Polsce niewielką świadomość tematu niepłodności - wyjaśnia dr n. med. Wojciech Kolawa, specjalista ginekolog-położnik zajmujący się leczeniem niepłodności w Centrum Medycznym Macierzyństwo. - Pary, które do mnie trafiają należą zazwyczaj do jednej z dwóch grup. Pierwsza grupa, to pary, które miały zaplanowane kariery, dom, wakacje, teraz zaplanowały dziecko i okazało się, że mimo wcześniejszych planów dzidziuś nie urodzi się np. we wrześniu, bo po kilku próbach, kobieta nadal nie zaszła w ciążę. Takie pary, jeśli nie ma poważnych wskazań do leczenia, są zazwyczaj przeze mnie uspokajane i proszę je o cierpliwość.
Z medycznego punktu widzenia mówimy bowiem o niepłodności jeśli para stara się o dziecko co najmniej od 12 miesięcy, regularnie w tym czasie współżyjąc (3-4 razy w tygodniu).
– Drugą, liczną grupę pacjentów stanowią pary, które niestety trafiają do kliniki dość późno, często dopiero po kilku latach bezskutecznych starań o ciążę. Pary te są zazwyczaj bardzo zmęczone wyczekiwaniem i kolejnymi rozczarowaniami –  wyjaśnia dr Wojciech Kolawa,ginekolog-położnik.
 

Niepłodność dotyka w takim samym stopniu obojga partnerów

Obecne statystyki pokazują, że niepłodność w równym stopniu dotyczy partnerki i partnera. 40% diagnoz dotyczy kobiet, 40% wskazuje na męski czynnik niepłodności, natomiast pozostałe 20% to tzw. niepłodność idiopatyczna, czyli taka, w której nie udaje się wskazać przyczyny, a badania nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Tymczasem gdy pojawia się problem z zajściem w ciążę, zazwyczaj to kobieta jako pierwsza poddaje się diagnozie. Być może dzieje się tak, ponieważ kobiety kontrolnie odwiedzają ginekologa i wykonują rutynowe badania. Kiedy starania o dziecko przedłużają się, dla wielu z nich naturalną reakcją jest więc zwrócenie się do swojego ginekologa po poradę – na tym etapie mogą zostać wykonane badania hormonalne lub USG dopochwowe.
Czytaj też: Niepłodność to problem obojga partnerów
 

Kobieta pierwsza bierze podejrzenia o niepłodność na klatę

Do kliniki leczenia niepłodności z reguły trafiają pary, tylko czasami na pierwszą wizytę kobieta przychodzi sama.
- Mężczyzna pojawia się sam w klinice w zasadzie tylko wtedy, gdy ma mocne podejrzenia, że problem niepłodności może leżeć po jego stronie, np. na skutek urazu jąder lub operacji urologicznych – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Kolawa, specjalista ginekolog-położnik z Centrum Medycznego Macierzyństwo.
Zdaniem dr Kolawy różnice w podejściu do badania może tłumaczyć też fakt, że zdrowy mężczyzna, który nie ma problemów z erekcją i wytryskiem zazwyczaj nawet nie podejrzewa tego, co niewidoczne gołym okiem, czyli problemów z jakością nasienia.
- Natomiast u kobiety nieregularne miesiączki albo trądzik, który powrócił kilka lat po okresie dojrzewania, zazwyczaj wzbudzają czujność – zauważa ginekolog-położnik. - Dodatkowym motywatorem do działania jest instynkt macierzyński – wiele kobiet ocenia macierzyństwo jako element własnej realizacji – ja jako kobieta i ja jako matka. 

Polecamy: Jak przekonać mężczyznę do badania nasienia?

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Niepłodność jest wtedy, gdy para stara się o dziecko i po roku nie jest w ciąży
Problemy z zajściem w ciążę
Niepłodność to problem obojga partnerów
O niepłodności mówimy wtedy, gdy po roku starań o dziecko - regularnego współżycia bez zabezpieczeń - para nie może zajść w ciążę. W Polsce niepłodność dotyka blisko 20 proc. par. Nie jest to jednak problem wyłącznie kobiety.

Niepłodność, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to niezdolność do zajścia w ciążę lub spłodzenia dziecka w ciągu kolejnych 12 miesięcy regularnego współżycia seksualnego partnerów – cztery–pięć razy w tygodniu i bez zastosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji. Niepłodność – choroba cywilizacyjna Statystyki mówią, że 25 proc. płodnych kobiet zachodzi w ciążę w dowolnie wybranym cyklu. Niestety, wiele par ma problemy z poczęciem dziecka i jest to stan długotrwały – dlatego WHO wpisała niepłodność na listę chorób cywilizacyjnych. W Polsce niepłodność dotyczy około jednej piątej par, ale niewiele z nich udaje się po pomoc do specjalistów. Dziecko? Tak, ale po trzydziestce Polska dołączyła do krajów, w których wyraźnie widać tendencję do przesuwania się granicy wieku, kiedy decydujemy się na potomstwo. Wiele osób myśli o pierwszym dziecku nawet w czwartej dekadzie życia, a wtedy jest dużo większe prawdopodobieństwo napotkania problemów z płodnością. Dodatkową komplikacją jest fakt, iż ani diagnostyka, ani leczenie hormonalne nie są w naszym kraju objęte refundacją (sprawdź, komu należy się refundacja in vitro ), co znacznie ogranicza możliwość radzenia sobie naszego społeczeństwa z niepowodzeniami w staraniach o potomstwo. Niepłodność immunologiczna - czym jest? Niepłodność – czyj to problem? Ograniczenia systemowe to oczywiście ważny czynnik stający na drodze posiadania potomstwa w przypadku problemów z płodnością, ale równie ważną, a może nawet ważniejszą barierę stanowi mentalność Polaków. W naszym społeczeństwie brak jeszcze świadomości tego, że mężczyzna może być odpowiedzialny za niepłodność pary i to aż w 40-60 proc. przypadków. Najczęściej, kiedy para przez dłuższy czas starań o dziecko nie osiąga sukcesu, ze specjalistą kontaktuje się najpierw lub...

Niepłodność: im szybciej podejmie się leczenie, tym lepiej
Edipresse
Problemy z zajściem w ciążę
Mąż mnie wini, że nie mogę mieć dzieci
Co robić, gdy zamiast upragnionej ciąży pojawia się złość i nieporozumienia między partnerami? Radzi dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, psycholożka.

Trudno się dziwić parze, że po wielu miesiącach starań o dziecko, powoli traci nadzieję na ciążę. Że po roku prób zaczyna się kłócić, unika tematu niepłodności (więcej: problemy z poczęciem ), a przy okazji jakiejkolwiek bliskości. Padają też oskarżenia, że to druga strona jest winna. Kobieta czuje się karana, a mężczyzna obawia się badań potwierdzających niepłodność. Jak rozwiązać taką sytuację, spytaliśmy dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, psycholożkę. Szukanie pomocy Zwykle dzieje się tak, że wraz z podjęciem decyzji o posiadaniu dziecka pojawia się oczekiwanie, że do ciąży dojdzie bardzo szybko. Stąd takie rozczarowanie. Jeśli trudności z zajściem w ciążę trwają dłużej niż rok, warto wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje (sprawdź: niepłodność – objawy i przyczyny ). Być może jest to sytuacja przejściowa. Na pocieszenie powiem, że wiele par ma problemy z płodnością, więc lekarze z dużym doświadczeniem potrafią te zaburzenia diagnozować i leczyć. Również psycholodzy mają sporą wiedzę na ten temat – warto skorzystać z ich pomocy i wsparcia. Reakcja na diagnozę: niepłodność Zwykle pierwszą reakcją na wiadomość, że trudności z zajściem w ciążę są czymś więcej niż przypadkiem, jest zdziwienie i niedowierzanie. Potem oboje partnerzy (lub tylko jeden) mogą zaprzeczać niepłodności , co uniemożliwia lub opóźnia leczenie (czytaj: niepłodność to problem obojga partnerów ) . A gdy zostanie podjęte, pojawia się: gniew i złość wobec lekarza, wymaganych badań itd. napięcie między partnerami – negatywne emocje wobec tego, po którego stronie leży przyczyna niepłodności, choć odczuwane, nie zawsze są otwarcie ujawniane chęć izolacji – niepłodny partner może zamykać się w sobie, ukrywać swoje uczucia, nie mówić o trudnościach, a także unikać kontaktów ze znajomymi,...

Fotolia.pl
Problemy z zajściem w ciążę
Dla kogo dofinansowanie in vitro w Polsce w 2015 roku
Przez ponad półtora roku od rozpoczęcia Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego w Polsce 10 tys. 500 par skorzystało z leczenia. Wraz z nowym rokiem kliniki otrzymają nowe środki na leczenie niepłodności. Sprawdź, czy i wy macie szansę na refundację in vitro.

aktualizacja – lipiec 2016 Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne).  78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku. ------- Mija półtora roku od rozpoczęcia rządowego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Dzięki niemu nawet pary, które do wcześniej nie mogły sobie pozwolić na leczenie niepłodności ze względów finansowych, otrzymały szansę posiadania potomstwa. Ponad 10 500 par rozpoczęło już leczenie. Wraz z nowym rokiem kliniki otrzymają nowe środki na leczenie niepłodności . Sprawdź, czy i Wy macie szansę na refundację in vitro. Czytaj też: Przewodnik po in vitro.   Kto kwalifikuje się do programu? Do programu kwalifikują się trzy grupy pacjentów. Pierwszą z nich są pary, które nie mają żadnych szans na zajście w ciążę w sposób naturalny (u kobiet takim czynnikiem jest m.in. trwałe uszkodzenie jajowodów). Drugą grupą są pary posiadające dokumentację medyczną świadcząca o tym, że co najmniej od 12 miesięcy starają się o dziecko . Trzecią grupę stanowią...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz