żylaki powrózka nasiennnego
AdobeStock
Problemy z zajściem w ciążę

Żylaki powrózka nasiennego - jedna z przyczyn męskiej niepłodności

Pogarszają jakość plemników i wymagają leczenia chirurgicznego. Ale dzięki temu szanse na zapłodnienie mogą znacznie wzrosnąć.

Nie dają żadnych istotnych objawów i nie powodują dużych dolegliwości. Bardzo często rozpoznawane są dopiero wtedy, gdy para chce mieć dziecko, a nie może. Jeżeli od dłuższego czasu bezskutecznie staracie się o dziecko, nie wykluczone, że przyczyną tego są żylaki powrózka nasiennego. Opisujemy co w takiej sytuacji zrobić i jak je leczyć.

Dlaczego tworzą się żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (z łac. varicocele) to poszerzenie, poskręcanie i wydłużenie naczyń żylnych zbierających krew z jądra i tworzących w obrębie moszny tzw. splot wiciowaty. Stanowi on część powrózka nasiennego w jego odcinku mosznowym, nad jądrem. Schorzenie dotyka w dużej mierze młodych mężczyzn i ujawnia się już w okresie dojrzewania płciowego. Ich powstawaniu sprzyjają intensywny, regularny wysiłek oraz siedzący tryb życia.

Przyczyn schorzenia należy szukać w anatomii człowieka i jego pionowej postawie. W wyniku tego w ciele mężczyzny może dojść do uszkodzenia zastawek żył jądrowych, znajdujących się w mosznie. Rozszerzone, poskręcane naczynia nie przepuszczają swobodnie krwi, dochodzi do zastoju żylnego i utrudnionego jej przepływu.

Skutkuje to zaleganiem krwi w naczyniach jądrowych, powiększaniem się żył i ocieplaniem się jąder (temperatura w mosznie powinna być o 2-3 stopnie niższa niż w jamie brzusznej). W wyniku tego powstają małe, miękkie guzki o różnych rozmiarach. Żylaki rzadko występują obustronnie - na ogół dotyczą lewego jądra (wynika to z przebiegu naczyń żylnych).

Powstanie żylaków pogarsza jakość spermy:

 • zmniejsza się liczba plemników;
 • więcej plemników ma nieprawidłową budowę;
 • zmniejsza się ich ruchliwość, a co za tym idzie zdolność do zapłodnienia.

Objawy żylaków powrózka nasiennego

Żylak nie dają konkretnych objawów. Sygnałem, że mężczyzna może je mieć, są:

 • ból w pachwinie (może się nasilać w czasie długiego);
 • ból jąder;
 • uczucie ciężkości w mosznie;
 • ból podczas wzwodu;
 • uczucie bardzo ciepłej moszny;
 • nieznaczne opuchnięcie moszny.


Bardzo często w trakcie badania mężczyzny w kierunku bezpłodności, okazuje się, że dolegają mu żylaki powrózka nasiennego. Szacuje się, że schorzenie odpowiada nawet za 40 procent przypadków męskiej niepłodności.

Rodzaje żylaków

Czasami mężczyzna zgłasza się do lekarza, gdyż przypadkiem wyczuł zgrubienia w mosznie nad jądrem. Ze względu na wielkość żylaków możemy wyróżnić ich kilka stopni:

 • I stopień - nie są wyczuwalne nawet podczas badania, można je zauważyć dopiero w pozycji stojącej, gdy napnie się mięśnie brzucha;
 • II stopień - nie są jeszcze dobrze widoczne, ale można je wyczuć poprzez wymacanie dłonią, w trakcie napinania mięśni brzucha powiększają się;
 • III stopień - żylaki są duże i widoczne, zniekształcają worek mosznowy.

Badanie żylaków powrózka nasiennego

Potrzebna jest wizyta u lekarza urologa, który może ocenić wielkość żylaków na podstawie:

 • badania palpacyjnego (wymacanie dłońmi), w jego trakcie mężczyzna musi wykonać tzw. parcie, czyli nasilić wydech przy jednoczesnym zamknięciu ust;
 • badania USG, podczas którego oceniane są przepływy w naczyniach;
 • zbadania nasienia, co ułatwi wybór leczenia.

Leczenie żylaków

W sytuacji, gdy żylaki powrózka nasiennego nie są bolesne, wystarczy je obserwować czy się nie powiększają. Operacji dokonuje się w sytuacji, gdy towarzyszy im ból, mężczyzna chce założyć rodzinę lub doszło do zahamowania wzrostu wielkości jądra po stronie żylaków (u mężczyzn w okresie dojrzewania płciowego).

Leczenie żylaków powrózka nasiennego polega na:

 • pozaotrzewnowym podwiązaniu żyły jądrowej - chirurg odnajduje powiększone naczynia, a następnie je podwiązuje; zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, w narkozie lub metodą laparoskopową; trwa około pół godziny, a hospitalizacja 1-2 dni; ból po zabiegu łagodzi się lekami przeciwbólowymi i okładami z lodu;
 • zabiegu embolizacji - to mało inwazyjna metoda, przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym; radiolog poprzez wkłucie się do pachwiny uzyskuje dostęp do żyły udowej, w której umieszcza cewnik dochodzący do żyły jądrowej; zostaje podany kontrast i przy pomocy RTG oceniony przepływ w żyłach; następnie przez cewnik wprowadza się do światła żyły specjalne spirale embolizujące (coile), w celu zamknięcia przepływu w naczyniu; zaletą zabiegu jest szybsza rekonwalescencja.


Mężczyźni po zabiegu usunięcia żylaków w ciągu około 2 tygodni wracają do całkowitej sprawności, w tym możliwości uprawiania seksu.

Skuteczność operacji żylaków powrózka nasiennego

Zabieg poprawia jakość plemników - ich ruchliwość, jakość i liczbę u około 40-60 procent operowanych mężczyzn. W celu poprawy jakości plemników po operacji pacjenci są często poddawani leczeniu hormonalnemu. Nawet gdy ilość plemników nie wzrośnie, to ich lepsza jakość zwiększa szanse na powodzenie sztucznego zapłodnienia.
 

Zobacz także
mężczyzna, niepłodność, niepłodnośc męska

Mój mąż ma obniżoną liczbę plemników – czy jest bezpłodny?

7 sposobów na zwiększenie męskiej płodności

oligospermia przyczyną męskiej niepłodności, mała ilość plemników

Oligospermia - jedna z najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności

Czy możesz mieć problem z płodnością? - test

 

Za problemy z zajściem w ciążę odpowiadają nie tylko kobiety

Biopsja jądra, zabieg, operacja, chirurgia, niepłodność, diagnostyka niepłodności
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
4 pytania o biopsję jąder
To zabieg stosowany w diagnostyce niepłodności u mężczyzn. Biopsja jąder pomaga też w wyizolowaniu plemników, które mogą być wykorzystane do zapłodnienia in vitro.

Jakość nasienia mężczyzn obniża się. W latach 50. ubiegłego wieku normą liczby plemników w nasieniu było 120 mln/ml, w tej chwili ta ilość jest znacznie obniżona i jest to zjawisko na skalę globalną. Czasem jedynym sposobem na to, by pozyskać plemniki do zapłodnienia in vitro , jest wykonanie biopsji jąder. 1. Jakie są wskazania do biopsji jąder? Biopsję jąder wykonuje się u tych pacjentów, u których ponad wszelką wątpliwość stwierdzono azoospermię, czyli brak plemników w ejakulacie. 2. Na czym polega biopsja jąder? Zabieg przeprowadza się na dwa sposoby. Może to być przezskórna punkcja cienkoigłowa lub gruboigłowa (nakłucie jądra igłą) lub otwarty zabieg chirurgiczny, podczas którego pobiera się wycinek tkanki (ma wielkość ziarenka ryżu). Pozyskane w ten sposób plemniki mogą być wykorzystane do zapłodnienia in vitro (mikroiniekcji nasienia do komórki jajowej). Zabieg biopsji jąder trwa ok. 30 minut. 3. Czy biopsja jąder boli? Zabieg jest dość bolesny, dlatego biopsję jąder wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Biopsja jąder jest bezpiecznym zabiegiem, powikłania występują bardzo rzadko. Po biopsji jąder mogą pojawić się krwiaki, zapalenie jądra i najądrza. 4. Co można wykryć dzięki biopsji jąder? Dzięki biopsji jąder można stwierdzić, czy przyczyną niepłodności jest niedrożność nasieniowodów , czy też inne choroby. Biopsja jąder pomaga wykryć następujące schorzenia, które powodują niepłodność mężczyzny: • upośledzenie spermatogenezy, czyli produkcji i dojrzewania plemników • zespół Sertoliego • zespół Klinefeltera Zobacz: film o badaniu jakości nasienia  

nogi, pielęgnacja ciała, kobieta, depilacja nóg
Fotolia
Mama
Jak się pozbyć żylaków i wybrać odpowiedni wyrób uciskowy?
Jak powstają żylaki? Jak im zapobiegać? Jakie metody leczenia żylaków są najskuteczniejsze? Na te pytania odpowiada dr n. med. Adam Sowiński – chirurg naczyniowy, flebolog ze Szpitala Zacisze ENEL-MED. Podpowiemy ci również, jak wybrać odpowiedni wyrób uciskowy.

Co przyczynia się do powstawania żylaków?  dr n. med. Adam Sowiński: Przyczyną chorób żylnych jest tzw. refluks żylny , czyli cofanie się krwi. Płynąc od stóp do serca, krew musi pokonać siłę grawitacji. Pomagają jej w tym zastawki żylne - to one warunkują jednokierunkowy przepływ krwi. Gdy zostaną uszkodzone, krew nie jest sprawnie odprowadzana i zalega w żyłach. Dochodzi do przewlekłego nadciśnienia żylnego, w wyniku czego powstają żylaki . Zwykle mają one niebiesko-siny kolor, są poszerzone, wydłużone i przez to widoczne na powierzchni skóry.  Żylaki pięć razy częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, zwykle po 30. roku życia (ale mogą i wcześniej).  Do ich powstawania może przyczynić się ciąża, stojący lub siedzący tryb życia, dźwiganie ciężarów, zaparcia , nadwaga i brak ruchu, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, a także noszenie wysokich obcasów (u kobiet).  Warto przeczytać: Puchną, rosną, bolą… Jak ulżyć stopom w ciąży? Jak zapobiegać powstawaniu żylaków? dr n. med. Adam Sowiński: W profilaktyce przeciwżylakowej najistotniejsze jest stałe obniżanie ciśnienia żylnego . Biorąc pod uwagę wcześniej wymienione czynniki, zaleca się:  aktywność fizyczną (poprawia krążenie żylne) unikanie gorących kąpieli, sauny i solarium (wysoka temperatura wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych ), osobom prowadzącym siedzący lub stojący tryb życia regularne poruszanie nogami (częste wstawanie czy chodzenie, wykonywanie prostych ćwiczeń typu wspinanie się na palce i opadanie na pięty - tego typu ćwiczenia pobudzają mięśnie łydek i tym samym poprawiają krążenie krwi ).  Należy również unikać: zakładania nogi na nogę - utrudnia to swobodny przepływ krwi, obcisłej garderoby (w tym skarpet z gumką, wysokich butów z obcisłą...

teratozoospermia
AdobeStock
Problemy z zajściem w ciążę
Teratozoospermia, czyli wadliwe plemniki, niezdolne do zapłodnienia
Mają nieprawidłową budowę i chociaż brzmi to fatalnie, sytuacja nie jest beznadziejna. Zależy czy twój partner zechce w końcu trochę zdrowiej się prowadzić.

Naukowcy od wielu już lat biją na alarm, że jakość nasienia naszych mężczyzn cały czas się pogarsza. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat pogorszyła się niemal dwukrotnie. Skutkiem tego, za blisko   połowę przypadków trudności z zajściem w ciążę stoją właśnie kiepskie plemniki naszych partnerów. Teratozoospermia jest jedną z przyczyn niepłodności u mężczyzn. Opisujemy, jak ją skutecznie leczyć. Co to jest teratozoospermia Teratozoospermia polega na zwiększonej ilości plemników o nieprawidłowej budowie. Według norm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dochodzi do niej w sytuacji, gdy plemników o nieprawidłowej budowie jest 96 procent w porcji nasienia (czyli tylko 4 procent plemników ma odpowiednią budowę). Uszkodzenia mogą dotyczyć zarówno główki, jak i witki plemnika. Nieprawidłowa budowa główki plemnika polega m.in.: kształcie okrągłym, gruszkowatym, trójkątnym (powinien być owalny); niewyraźnym konturze; za małej wielkości; za małym lub zbyt dużym akrosomie (szczytowy element główki); powierzchni wakuoli większej niż 20 proc. powierzchni główki; podwójnej lub potrójnej główce. Nieprawidłowości witki to: nadmierna długość lub to, że jest zbyt krótka; ostre załamania; podwójna witka. Także wstawka plemnika (część witki) może mieć wady, polegające m.in.na: złej grubości - jest zbyt gruba lub cienka; nieprawidłowej długości - jest za krótka lub za długa; wadliwym przyczepieniu do główki; złamaniu wstawki. Prawidłowo zbudowany plemnik nie ma żadnego z wymienionych defektów budowy. Wystarczy jedna nieprawidłowość w budowie, aby uznać go za wadliwy. Bardzo często plemniki mają kilka defektów. Jakie są przyczyny teratozoospermii Do nieprawidłowości w budowie plemników dochodzi wskutek: nadużywania alkoholu; palenia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj