sypialnia, kobieta, mężczyzna, para, stres, zmęczenie, seks
Fotolia
Starania o dziecko

Zbyt zmęczeni na seks - psycholog komentuje list czytelniczki

Co robić, gdy starania o dziecko przedłużają się, a zmęczenie i stres skutecznie odbierają ochotę na seks? Taki problem ma Kinga, która przysłała do nas list. Poprosiliśmy, by odpowiedziała na niego Iwona Wasilewko - psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed.
Iwona Wasilewko, psycholog, InviMed
dr n. zdr. Iwona Wasilewko
Konsultacja merytoryczna

Długie starania o dziecko często prowadzą do tego, że do sypialni wkrada się rutyna. Historia naszej czytelniczki pokazuje, że problem może być o wiele bardziej złożony.

List czytelniczki

„Mam 32 lata i jestem mężatką. Od ponad 4 lat staramy się o dziecko. To oznacza, że wiem jak obliczyć dni płodne i robiłam to blisko 50 razy, a potem w napięciu czekałam, aż mąż wróci z pracy i będziemy uprawiać seks. Na początku bardzo nas to podniecało, zbliżenia zawsze oznaczały orgazm. Teraz jest zupełnie inaczej. Seks przestał mnie cieszyć, czuję, że stał się tylko środkiem do celu. Często jestem tak zmęczona po pracy, że zasypiam nim mąż skończy myć zęby. Jestem wykończona pracą i wykończona napięciem, które pojawiło się między nami. Czuję, że coś wisi w powietrzu, ale nie potrafię zacząć rozmowy na ten temat. Wiem, że brak seksu w naszym związku nie prowadzi do niczego dobrego, no i oddala starania o dziecko. Z drugiej strony, muszę czasem zmuszać się do seksu, bo wiem, że tak będzie dla nas lepiej.”
Marta Z., 32 lata

Rady psychologa dla starający się o dziecko

O odpowiedź na list poprosiliśmy Iwonę Wasilewko, psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni:

Niechęć do podejmowania aktywności, także w sferze intymnej, często tłumaczona jest zmęczeniem związanym z przeciążeniem pracą. Należy jednak pamiętać, że zmęczenie mogą wywoływać także problemy natury somatycznej lub psychicznej. Zdarza się, że kiedy sami nie chcemy przyznać się przed sobą, czego w istocie pragniemy, doświadczane z tego powodu napięcie, zaczyna być odczuwane jako zmęczenie. Zidentyfikowanie tłumionych i nieuświadamianych lęków oraz ich przyczyn, może stanowić sporą trudność. Dlatego też pomocna w tym może okazać się rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą.
Przeczytaj: Psychoterapia dla starających się o dziecko

Stres obniża libido i utrudnia zajście w ciążę

Jeśli zmęczenie rzeczywiście wynika z przeciążenia pracą, musimy zdecydować, co w naszym życiu jest obecnie priorytetem. Często zapominamy, że dysponujemy ograniczoną ilością zasobów, także zasobów energii. Jeżeli wszystkie przeznaczymy na pracę i obowiązki domowe, to nie starcza ich już na inne aktywności. Brak energii określany jako zmęczenie, obniża też naszą odporność na stres i zdolność radzenia sobie z nim. To sprawia, że reagujemy silnymi negatywnymi emocjami, nieadekwatnymi w stosunku do bodźca, który w innych okolicznościach nie spowodowałby takiego zachowania. Wybuchy złości i gniewu lub rozdrażnienie na pewno nie sprzyjają miłej atmosferze i seksualności.
Przeczytaj: Od czego zależy twoje libido?

Seks i starania o dziecko

Zbliżenia intymne nie powinny  kojarzyć się z obowiązkiem i przymusem. Mechaniczne potraktowanie seksu jako zadania do wykonania w procesie starania się o dziecko oraz  sztywne podporządkowanie aktywności seksualnej czy dniom płodnym, prowadzi  często do rutyny lub staje się przyczyną przykrego napięcia spowodowanego odczuwaną presją. Może to potęgować frustrację i stres, a nawet powodować problemy  w związku (utrata atrakcyjności i poczucia bliskości z partnerem, oddalenie emocjonalne).  Obniża to kondycję psychiczną u obojga i wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną, co utrudnia zapłodnienie i utrzymanie ciąży.
Pomocna może się okazać koncentracja na partnerze i wspólnym miłym spędzaniu czasu, gdzie zbliżenie będzie tego naturalną konsekwencją, a nie wymuszoną określonym terminem aktywnością.

Rady psychologa:

  • Zastanów, czego tak naprawdę chcesz i co jest dla teraz najważniejsze
  • Dokonaj zmian w swoim życiu, delegując obowiązki i wykonując tylko to, co istotne i niezbędne
  • Zadbaj o czas wolny, relaks i wypoczynek
  • Miej na uwadze, aby starania o dziecko nie zdominowały twojego życia i nie były jedynym celem intymnych zbliżeń
  • Traktuj seks jako okazję  do zabawy, odprężenia i pogłębienia więzi z partnerem
  • Pamiętaj o cierpliwości, zrozumieniu i zainteresowaniu okazywanym partnerowi
  • Nie rezygnuj z romantyzmu i pozytywnego zaskakiwania partnera, aby wasze życie seksualne było satysfakcjonujące.

Przeczytaj także:
Emocje i stres wpływają na pary walczące z niepłodnością
Jak pozbyć się stresu, które utrudnia zajście w ciążę
Co robić, jeśli nie możesz zajść w ciążę?

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

para w łóżku
fotolia.com
Seks w ciąży
Małżeństwo bez seksu. Sprawdź ile warto czekać?
Dłuższe okresy bez seksu zdarzają się wielu parom spodziewającym się dziecka oraz świeżo upieczonym rodzicom. Doświadcza tego właściwie każda para ze stażem dłuższym niż dwa tygodnie. Jest to trudne dla związku, ale możliwe do przetrwania!

Namiętność bucha Wiadomo, na początku związku trudno jest się powstrzymać przed dotykaniem, pocałunkami, a namiętność dosłownie wybucha między Wami. Z czasem ustępuje ona miejsca innym sprawom. Kiedy zaczynacie budować wspólny świat i poświęcacie energię na stworzenie rodziny, jest naturalną koleją rzeczy, że z czegoś trzeba w pewnym momencie zrezygnować. W natłoku obowiązków zawodowych, rodzinnych, towarzyskich i innych tak się (wcale nierzadko) zdarza, że jest to seks.  Aż nagle jest Was trójka... Popularny mit na temat kobiet spodziewających się dziecka głosi, że mniej więcej w połowie ciąży mają wręcz niezaspokojoną ochotę na seks. Jednak druga – przemilczana - strona tego poglądu jest taka, że co najmniej drugie tyle ciężarnych pań kompletnie traci zainteresowanie tematem. Uspokajamy, że jest to oczywiście czasowe i bardzo często libido traci się proporcjonalnie do powiększającego się brzucha. Tak samo młode mamy najczęściej są zbyt zajęte dzidziusiem i nieraz mijają dłuuugie tygodnie zanim odzyskają ochotę na seks.  Sprawdź ranking najseksowniejszych polskich imion! Eksperci na to Psychologowie podkreślają, że seksualna posucha nie jest spowodowana brakiem miłości w związku ale brakiem porozumienia. Trzy najczęstsze powody takiej sytuacji to: zbyt napięte grafiki, małe dzieci i brak pożądania ze strony jednego lub dwójki partnerów. Czyli, z polskiego na nasze: zmęczenie, zmęczenie i (często) jeszcze raz zmęczenie.  Warto to przetrwać Czytelniczki pewnie zgodzą się ze mną, że w poniższym rozumowaniu: brak porozumienia prowadzi do braku seksu, co jeszcze bardziej oddala małżonków od siebie – jest coś z błędnego koła. Jednak są sytuacje, które warto po prostu spokojnie przeczekać, jak np. czas połogu. Bliskość fizyczna jest niezmiernie ważna dla związku, ale w tej wyjątkowej sytuacji nowa mama musi...

Tomasz Leonowicz, ginekolog, seksuolog, seks po porodzie, USG
Małgorzata Mikołajczyk
Związki i seks
Powrót do seksu - wywiad z ginekologiem
Co zrobić, by seks po porodzie znowu był źródłem przyjemności? Trzeba wrócić do niego we właściwym momencie. Łóżkowe problemy rodziców zna dobrze lek. med. Tomasz Leonowicz, ginekolog położnik i seksuolog.

Czy większość par w Polsce ma kłopoty ze współżyciem po porodzie? Statystyki są raczej optymistyczne – około 80% par wraca do udanego seksu w ciągu trzech miesięcy od porodu . To oznacza jednak, że nie u wszystkich współżycie jest udane i satysfakcjonujące dla obojga już po sześciu tygodniach połogu. Nawet szybko przebiegający poród stosunkowo niedużego dziecka pozostawia po sobie trochę urazów w obrębie kanału rodnego. Nie wszystkie wymagają interwencji chirurga, ale zawsze wymagają czasu, u niektórych kobiet dłuższego niż sześć tygodni. Wiele zależy od tego, jak goją się wszystkie tkanki, a to bardzo indywidualna cecha.  Po cesarskim cięciu nie ma tylu problemów z seksem? Też mogą się pojawić. Trzeba pamiętać, że cesarskie cięcie to duża operacja brzuszna, podczas której przecina się aż sześć warstw różnych tkanek (skórę,  tkankę podskórną, powięź mięśniową, mięśnie i otrzewną oraz macicę). Szew na skórze goi się zwykle w ciągu 10 dni, ale głębsze warstwy mogą być obolałe nawet rok! Z tego powodu niektóre pozycje seksualne , np. misjonarska, będą dla kobiety niekomfortowe. Co może być przyczyną bólu krocza przy współżyciu? Kobiety często skarżą się na bolesność w miejscu nacięcia lub pęknięcia krocza. Tam, gdzie tworzy się blizna. U większości ból mija po kilku tygodniach, czasem utrzymuje się kilka miesięcy. Przyczyną może być np. uwięźnięcie nerwu w okolicy rany lub jej nieprawidłowe gojenie. Drugi bardzo powszechny problem to suchość pochwy . Wynika ona z tego, że młode mamy mają podwyższony poziom prolaktyny, a to z kolei obniża poziom estrogenów, które zawiadują nawilżeniem śluzówek pochwy oraz elastycznością jej ścianek. Praktycznie przez cały okres karmienia ten problem, z przyczyn hormonalnych, będzie się utrzymywał. Dlatego może się pojawić złudzenie, że pochwa jest zbyt luźna , a...

starania o dziecko, dni płodne i niepłodne, cykl miesiączkowy, miłość
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Prawdziwe historie: 1 rok starań o ciążę
Na początku starań o dziecko czujesz ekscytację. Potem wszystko kręci się wokół twojego cyklu miesiączkowego i dni płodnych. Rok później życie erotyczne zaczyna przypominać wojskową musztrę z komendami: baczność i do boju!

1 rok starania o ciążę tak naprawdę miał trwać tyle, co 1 cykl miesiączkowy . Byłam pewna, że gdy tylko odstawię tabletki antykoncepcyjne, zacznę łykać kwas foliowy i obliczę dni płodne (i niepłodne), zajdę w ciążę. Jakby wszystko inne (włącznie z moim zdrowiem) sprzyjało ciąży, a blokowała ją tylko moja decyzja. Równo rok temu – w styczniu – zaczęliśmy nasz „projekt dziecko”. Oto krótka relacja z minionych 12 miesięcy starania o ciążę. Styczeń – analizuję cykl miesiączkowy Miesiączkuję od dziesięcioleci, ale dopiero teraz zgłębiam tajniki każdej fazy cyklu miesiączkowego i określam dni płodne i niepłodne. Zaznaczam je sobie w kalendarzu. Cieszy mnie perspektywa dzikiego seksu dzień po dniu. Jak na początku związku, a przecież jesteśmy parą z długim stażem i teoretycznie zaatakowała nas już rutyna. Nic to. Z Nowym Rokiem, nowym... libido. Dni płodne witamy romantyczną kolacją ze śniadaniem.  Luty – nie od razu Rzym zbudowano Nadejście okresu uświadamia mi, że nie jestem panią sytuacji. Czyli ciąży brak. Lubię mieć wszystko poukładane, działam metodycznie, chcę, by wszystko szło zgodnie z planem... a tu zmyłka. Okazało się, że dni płodne nie zaowocowały zapłodnieniem. Krwawiąc, zaczynam kolejny cykl miesiączkowy i już myślę, co ugotuję na kolację w najbliższe dni płodne. Marzec – badanie nasienia Czytam artykuł o tym, że przyczyną braku ciąży są czynniki leżące po stronie kobiety (50% przypadków) i po stronie mężczyzny (50% przypadków). Czyli mamy równouprawnienie. Akurat w wypadku panów można to łatwo sprawdzić, wykonując badanie nasienia. Szukam w internecie, ile kosztuje takie badanie plemników. Ponad 150 zł. Przy okazji znajduję informację o darmowych badaniach w moim mieście. Podchwytliwie zagaduję ukochanego: „Wiesz, że niektórzy mężczyźni wstydzą się iść na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj