Choroby weneryczne, bezpłodność, kobieta, mężczyzna, bielizna, seks
Fotolia
Starania o dziecko

Choroby weneryczne: objawy, rodzaje, leczenie

Choroby weneryczne są przyczyną ponad połowy powikłań, które występują w ginekologii i położnictwie. Na całym świecie dochodzi do ponad 300 milionów nowych zachorowań rocznie! Każda z chorób wenerycznych może szkodzić płodności.

Choroby weneryczne mogą być wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. Chorobami wenerycznymi można się zarazić nie tylko podczas tradycyjnego stosunku, lecz także podczas kontaktów oralnych i analnych. Pierwszymi objawami chorób wenerycznych, które powinny wzbudzić twoją czujność są: wydzielina z pochwy lub penisa o nieprzyjemnym zapachu, inny niż dotąd kolor upławów oraz ich gęstość, bolące wrzody, świąd oraz ból i pieczenie w okolicach narządów intymnych.
Warto wiedzieć, jak rozpoznać u siebie choroby weneryczne.

Spis treści:
Choroby weneryczne: czy to już epidemia?
Choroby weneryczne: objawy, objawy u mężczyzn
Choroby weneryczne: chlamydioza
Choroby weneryczne: rzęsistkowica
Choroby weneryczne: HPV
Choroby weneryczne: opryszczka narządów rodnych
Choroby weneryczne: rzeżączka
Choroby weneryczne: kiła
Czy WZW B to choroba weneryczna?
Czy grzybicę pochwy trzeba leczyć?
Choroby weneryczne: zrób test na HIV 

Choroby weneryczne - czy to już epidemia?

Choroby weneryczne w opinii ekspertów WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) przybrały charakter ogólnoświatowej epidemii. Większość z nas, myśląc o grzybicy, rzeżączce czy AIDS jest przekonana, że przypadki zachorowań są bardzo rzadkie. Niestety, choroby weneryczne  są nie tylko częste, ale i wyjątkowo groźne w skutkach (gdy nie są leczone). Niektóre mogą doprowadzić do niepłodności lub śmierci!

Choroby weneryczne: objawy

Objawy chorób wenerycznych są uzależnione od konkretnej choroby wenerycznej. Objawy chorób wenerycznych u kobiet najłatwiej poznać po bólu i swędzeniu przy oddawaniu moczu, towarzyszącej temu temperaturze czy zmianie koloru upławów na zielone lub żółte. Objawy chorób wenerycznych u mężczyzn można poznać po wydzielinie ropnej z cewki moczowej, owrzodzeniu główki penisa czy wysypce. Warto jednak pamiętać, że objawy chorób wenerycznych u mężczyzn,  jak i u kobiet zależą od rodzaju choroby.

Choroby weneryczne: chlamydioza 

Chlamydioza to bakteryjna infekcja narządów płciowych. Nieleczona może doprowadzić do poważnych stanów zapalnych w obrębie miednicy, a nawet do niepłodności (u obojga płci). Tę chorobę weneryczną można wykryć podczas badania cytologicznego u ginekologa. Dostępne też są domowe testy pomagające wykryć chlamydiozę. Warto także zwrócić uwagę na:

 • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • upławy, ból w podbrzuszu u kobiety,
 • dłuższe miesiączki,
 • gorączkę,
 • ból przy stosunku,
 • u mężczyzny wydzielina śluzowo-ropna z cewki moczowej,
 • parcie na pęcherz

Chlamydiozę leczy się antybiotykami. Terapię stosuje się u obojga partnerów, szczególnie groźna jest chlamydia u kobiet.

Choroby weneryczne: rzęsistkowica

Rzęsistkowica to zapalenie obejmujące narządy płciowe, cewkę moczową i pęcherz. Kobiety mogą zachorować w wyniku kontaktu płciowego z zakażoną osobą, ale także przez używanie wspólnych ręczników, kąpiel w basenie czy pobyt w saunie. Szczególnie groźna jest rzęsistkowica w ciąży. Mężczyźni natomiast zarażają się tylko przez kontakt płciowy.
Objawy tej choroby wenerycznej to:

 • upławy o żółtawym lub zielonkawym kolorze i przykrym zapach,
 • uczucie świądu,
 • pieczenie,
 • czasem ból
 • u mężczyzn choroba może przebiegać bezobjawowo.

Obojgu lekarz przepisuje leki doustne.

Choroby weneryczne: HPV

Kłykciny kończyste to kalafiorowate wykwity i brodawki, które występują wokół narządów płciowych. Zmiany wywołane są wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Partnerzy seksualni mogą przenosić wirusa zarówno poprzez stosunki seksualne, jak i przez dotykanie zainfekowanych miejsc. Jeśli kłykciny kończyste pojawiły się na zewnętrznych narządach płciowych, z pewnością je zauważysz. Inne objawy tej choroby wenerycznej to: swędzenie i lekki ból. Często jednak bywa tak, że rozwijają się wewnątrz, np. w pochwie. Wówczas wykryje je ginekolog podczas kontrolnego badania. Z reguły w terapii stosuje się miejscowo działające maści i kremy.

Choroby weneryczne: opryszczka narządów rodnych

Są dwa typy wirusa Herpes, który wywołuje opryszczkę. Typ HSV-1 przenosi się przez pocałunki i odpowiada za opryszczkę na ustach i twarzy, natomiast HSV-2 przenosi się przez współżycie i wywołuje opryszczkę narządów płciowych, która jest chorobą weneryczną. Bo rzecz w tym, że jeśli uprawiacie miłość francuską, typ pierwszy może przejść w drugi przez pocałunki miejsc intymnych. Wtedy na prąciu lub wargach sromowych czy wejściu do pochwy pojawiają się bolesne pęcherzyki wypełnione płynem. Pomagają doustne leki przeciwwirusowe.

Choroby weneryczne: rzeżączka

Rzeżączka to bakteryjne zakażenie dróg moczowo-płciowych. Nieleczona może doprowadzić do niepłodności u obojga płci.
Niepokojące objawy tej choroby wenerycznej : u kobiety – choroba często przebiega bezobjawowo, więc trudno ją wykryć. Bywa, że trwa w ukryciu nawet trzy tygodnie, nim pojawią się niepokojące objawy:

 • upławy z pochwy (mają postać wodnistego śluzu w kolorze żółtym lub zielonkawym),
 • ból przy oddawaniu moczu,
 • ropna wydzielina z prącia u mężczyzn
 • ból przy oddawaniu moczu.

Przy tej chorobie wenerycznej konieczna jest antybiotykoterapia.

Choroby weneryczne: kiła

Inaczej syfilis. Infekcja narządów płciowych wywołana przez bakterie. Nieleczona choroba weneryczna może prowadzić do poważnych uszkodzeń serca, mózgu, układu nerwowego, a w konsekwencji nawet do śmierci! Jak się objawia kiła?

 • bezbolesne owrzodzenia w pochwie lub na główce penisa w pierwszym etapie choroby Z reguły znikają same po kilku tygodniach. Drugi etap choroby (po 2-6 miesiącach od zakażenia):
 • wysypka,
 • podwyższona temperatura, jak przy grypie.

Trzeci etap choroby wenerycznej może wystąpić nawet kilka lat po zakażeniu i są to poważne zaburzenia, np. w pracy serca czy układu nerwowego. Konieczna jest antybiotykoterapia.
 

Czy wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) to choroba weneryczna?

WZW B to poważna choroba zakaźna, która doprowadza do uszkodzenia miąższu wątroby. Wirus przenosi się przez stosunki (pochwowe i analne), ale także przez krew, ślinę i mocz. Objawy zakażenia to: 

 • zmęczenie,
 • zawroty głowy,
 • gorączka,
 • ciemne zabarwienie moczu,
 • skóra na całym ciele może mieć żółtawy kolor.

Nie ma lekarstwa na tę chorobę (można zabezpieczyć się wcześniej przyjmując szczepionkę przeciw WZW B), ale niekiedy organizm sam zwalcza wirus i zakażenie ustępuje.

Czy grzybice pochwy trzeba leczyć?

Choroba bardziej dokuczliwa niż groźna. Zapalenie śluzówki miejsc intymnych wywołane przez drożdżaki. Zaniepokoić cię powinny, takie objawy jak:

 • białawy nalot na zewnętrznych narządach płciowych u kobiet,
 • wydzielina z pochwy o serowatej konsystencji,
 • zaczerwienie i pieczenie pod napletkiem lub na żołędzi, z towarzyszącą serowatą wydzieliną,
 • może wystąpić bolesność i trudności z odprowadzeniem napletka.

Zawsze konieczne jest leczenie (globulkami, maściami) obojga partnerów, w przeciwnym razie będą się wzajemnie zarażać.

Choroby weneryczne - zrób test na HIV

HIV to ludzki wirus niedoboru odporności, osłabia układ immunologiczny i może doprowadzić do zachorowania na AIDS. Jak można się zarazić? Np. przez kontakt z wydzielinami organizmu, takimi jak: krew (niewielka ilość, nawet taka która znajduje się np. w ślinie), nasienie, śluz z pochwy. Do zakażenia może dojść podczas kontaktów dopochwowych, analnych lub oralnych. Jedynym sposobem na wykrycie choroby, jest wykonanie badania krwi.

Zobacz także:

Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]

mężczyzna, niepłodność, androlog, nasienie, płodność, plemniki
RF
Problemy z zajściem w ciążę
Mężczyzna u androloga - VIDEO
Kiedy kobieta ma intymny problem, zgłasza się do ginekologa. Mężczyźnie, który ma kłopoty z płodnością lub potencją pomóc może androlog. Zapytaliśmy specjalistę z kliniki InviMed o diagnozowanie męskiej niepłodności.

Niepłodność męska ma różne przyczyny. By je poznać i skutecznie leczyć, trzeba zgłosić się do lekarza, najlepiej androloga. Tylko on będzie w stanie ocenić, co jest przyczyną kłopotów z płodnością, podpowie, co może poprawić jakość plemników , dobierze odpowiednie leczenie niepłodności .  

Mama
Sprawy nasze intymne
Pewne bakterie, wirusy i grzyby wprawdzie atakują i panie, i panów, ale to kobietom wyrządzają więcej szkód.

Pewne bakterie, wirusy i grzyby upodobały sobie szczególnie kobiety. Atakują też panów, ale to nam wyrządzają więcej szkód. Możemy tego uniknąć. I to w prosty sposób. Choć tak zwane infekcje intymne, czyli narządów płciowych, często uważane są za wstydliwe, naprawdę warto i trzeba pokonać wstyd i zgłosić się do ginekologa już przy pierwszych niepokojących objawach. Każdą z tych chorób można łatwo i szybko wyleczyć. Ale pod jednym warunkiem – musi być wcześnie wykryta. Grzybica lubi powracać Na grzybicę (drożdżycę) pochwy i sromu cierpi przynajmniej raz w życiu co piąta kobieta. Tak twierdzą lekarze. Nie jest to co prawda choroba niebezpieczna, ale za to bardzo uciążliwa. Towarzyszące jej dolegliwości mogą naprawdę zatruć kobiecie życie. Co powinno zaniepokoić? W początkowym stadium choroby objawy mogą nie być zbyt dokuczliwe. Najczęściej jest to niewielkie swędzenie, które zwykle pojawia się kilka dni przed miesiączką. Nieleczona infekcja będzie szybko się rozwijać, przysparzając nowych i coraz silniejszych dolegliwości. Po jakimś czasie zawsze pojawiają się bezwonne, białe grudkowate upławy, uporczywy świąd i pieczenie. Srom i pochwa są zaczerwienione, obrzęknięte, pokryte białym nalotem. Jeśli infekcja trwa dłuższy czas, w błonie śluzowej sromu oraz pochwy powstają pęknięcia i tworzą się nadżerki. Wtedy do wcześniejszych dolegliwości dołącza jeszcze ból, który nasila się szczególnie podczas stosunku lub przy oddawaniu moczu. Główni winowajcy. Chorobę wywołuje kilka rodzajów grzybów z rodziny Candida. Najczęściej sprawcą zakażenia są drożdżaki o nazwie Candida albicans. Drobnoustroje te, podobnie jak wiele innych, żyją w pochwie większości kobiet, nie czyniąc im żadnej szkody. Ale dzieje się tak, dopóki między tymi różnymi mikroorganizmami jest zachowana naturalna równowaga. Jeśli zostaje ona z jakiegoś...

Kobieta,
© Piotr Marcinski - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży
3 ważne pytania o opryszczkę narządów płciowych w ciąży
W ciąży jesteś bardziej niż zwykle narażona na infekcje intymne, a jedną z najgroźniejszych jest opryszczka narządów płciowych. Nieleczona może prowadzić do poronienia! Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć.

Opryszczka narządów płciowych wywołana jest innym typem wirusa, niż ten, który powoduje u nas popularne „zimno” na ustach. Istnieją dwa typy wirusa Herpes simplex (HSV): typ 1 i 2. Pierwszy atakuje jamę ustną i skórę twarzy – jest mniej groźny dla kobiet w ciąży, pod warunkiem że nie zostanie przeniesiony na narządy płciowe. Z kolei typ 2 atakuje przede wszystkim narządy płciowe – i jest wyjątkowo groźny w ciąży. Zarażenie się opryszczką narządów płciowych w pierwszych dwóch trymestrach ciąży grozi poronieniem lub nieprawidłowym rozwojem płodu. Z kolei pierwszy kontakt z HSV 2 w trzecim trymestrze ciąży może być przyczyną przedwczesnego porodu . 1. Jak można zarazić się opryszczką narządów płciowych? Do zakażenia opryszczką typu 2 dochodzi drogą kontaktową, przez dotyk lub w czasie uprawiania seksu z zarażonym partnerem. Choroba rozwija się 2-12 dni od momentu wniknięcia wirusa do organizmu.   2. Po czym poznać, że to opryszczka narządów płciowych, a nie coś innego? Najpierw na narządach płciowych pojawiają się swędzące pęcherzyki, które przeobrażają się w bolesne rany. U kobiet owrzodzenia mogą powstać również w pochwie, szyjce macicy i cewce moczowej. Pierwszy atak choroby jest najbardziej bolesny. Może mu towarzyszyć gorączka, ból przy oddawaniu moczu, złe samopoczucie i powiększenie węzłów chłonnych. Po mniej więcej dwóch tygodniach dolegliwości ustępują bez leczenia, ale wirus pozostaje w organizmie w uśpieniu. Potem co jakiś czas (np. przy spadku odporności, zmianach hormonalnych, pod wpływem stresu) daje o sobie znać. Czytaj także: Infekcje intymne w ciąży 3. Jak w ciąży leczyć opryszczkę narządów płciowych? Planujesz ciążę lub spodziewasz się dziecka? Koniecznie zapoznaj się z naszymi radami. Jeśli w przeszłości miałaś opryszczkę,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz