Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

co to jest orgazm
Adobe Stock
Starania o dziecko

Co to jest orgazm – czy pomaga zajść w ciążę, jak go osiągnąć, radzi seksuolog

Orgazm to nagłe rozładowanie napięcia seksualnego, któremu towarzyszą skurcze mięśni pochwy i szyjki macicy – wyjaśnia seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Badania naukowe dowodzą, że pomaga kobiecie zajść w ciążę.
ekspert mamotoja.pl
dr Sylwia Jędrzejewska
Konsultacja merytoryczna

Orgazm jest kulminacją aktu seksualnego. Przynosi falę rozkoszy płynącą ze skurczów mięśni ciała, jak i uczucie spełnienia emocjonalnego. Nie każde jednak współżycie z partnerem kończy się orgazmem i nie każda kobieta łatwo go osiąga. Dlatego tym bardziej warto poznać jego istotę i sposoby na przeżywanie orgazmu. W zrozumieniu zagadnienia pomaga seksuolog kliniczny, dr Sylwia Jędrzejewska.

Spis treści:

Czym jest orgazm?

Orgazm trudno zdefiniować jednym zdaniem – w piśmiennictwie naukowym funkcjonuje co najmniej 26 definicji orgazmu. – Orgazm jest złożoną reakcją fizjologiczną i psychiczną indukowaną poprzez aktywność seksualną, dlatego precyzyjne zdefiniowanie tego zjawiska jest dość trudne – stwierdza dr Jędrzejewska.

Z punktu widzenia fizjologicznego orgazm to nagłe rozładowanie napięcia seksualnego, któremu towarzyszą skurcze mięśni ciała i miednicy, wzrost częstości akcji serca, ciśnienia krwi oraz przyspieszenie oddychania. U kobiet polega na odczuwaniu bardzo silnej rozkoszy płynącej ze skurczy pochwy i szyjki macicy, u mężczyzn – wskutek wytrysku nasienia i skurczów worka mosznowego.

W aspekcie psychicznym odczuwane jest obezwładniające uczucie przyjemności. Kobiety i mężczyźni przeżywają błogi spokój, spełnienie emocjonalne, rozluźnienie, niekiedy senność. To efekt wyrzutu hormonów podczas szczytowania, m.in. oksytocyny oraz endorfin.

Jakie są objawy orgazmu?

Dzięki temu, że kobiece ciało posiada więcej stref erogennych niż ciało mężczyzny, kobiety mogą uzyskać orgazm na wiele sposobów. Dla 80 proc. kobiet jednak osiągnięcie tego stanu wymaga bezpośredniej stymulacji łechtaczki (oralnie, manualnie lub mechanicznie). – Orgazm można osiągnąć również poprzez stymulację ognisk zmysłowych tylnej ściany pochwy, punktu G, piersi, odbytu, czy nawet nadgarstka – podkreśla seksuolog.

W wyniku podniecenia powiększają się piersi, pochwa staje się wilgotna, powiększona, obrzmiewa tkanka w części pochwy położona najbliżej wejścia do niej, wskutek czego powstaje platforma orgazmiczna, ciasno obejmująca członek mężczyzny.

Do objawów orgazmu u kobiet należą:

 • przyspieszony oddech,
 • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
 • fala ciepła rozchodząca się po całym ciele,
 • rumieńce na twarzy i szyi, tzw. rumieniec seksualny,
 • zaczerwienienie na klatce piersiowej,
 • poszerzenie źrenic,
 • skurcze zwieracza odbytu,
 • napięcie mięśni,
 • ciało przybiera kształt łuku.


Kulminacją orgazmu są u kobiet skurcze ścian pochwy i dna macicy (wywoływane przez uwalniające się dawki hormonu oksytocyny) oraz ściemnienie otoczek piersi. U mężczyzn są to wytrysk nasienia i skurcze moszny. Warto podkreślić, że orgazm u mężczyzny nie zawsze jest równoznaczny z wytryskiem nasienia, może np. dojść do ejakulacji mimo braku szczytowania.

Etapy przeżywania orgazmu

Osiągnięcie orgazmu jest kulminacją aktu seksualnego. Jak wyjaśnia dr Jędrzejewska, orgazm jest jedną z faz cyklu reakcji seksualnych człowieka. Wśród nich wyróżniamy:

 • podniecenie – powiększają się piersi, skóra staje się zaróżowiona, rośnie napięcie mięśni pochwy, przyspiesza akcja serca, rośnie ciśnienie krwi, nabrzmiewa żołądź łechtaczki, pojawia się śluz w pochwie, rozchylają się wargi sromowe, wzrasta wrażliwość macicy,
 • plateau – wzrasta napięcie mięśniowe całego ciała, przyspiesza akcja serca i rytm oddechu, ujście pochwy jest zwilżone,
 • orgazm – dochodzi do skurczy większości mięśni ciała, skurczy zwieracza odbytu, wzrasta ciśnienie krwi i rytm oddechu, jest jeszcze szybsza akcja serca, następują skurcze pochwy, głównie u jej wejścia, łechtaczka zaś pęcznieje i powiększa się, kurczy się trzon macicy, pojawia rumień skóry (sexual flash),
 • odprężenie – ustępuje obrzmienie piersi, zanika rumieniec, zmniejsza się napięcie mięśni, do normy wraca ciśnienie, oddychanie, akcja serca.
U niewielkiej grupy kobiet podczas orgazmu może pojawić się wytrysk. Jest to płyn (produkowany w gruczołach przycewkowych) wydostający się z pochwy i przypominający męską ejakulację. Do kobiecego wytrysku częściej dochodzi przy orgazmie osiąganym poprzez pobudzanie punktu G.

Ile trwa orgazm?

O intensywności przeżywania orgazmu decyduje siła i długość skurczów mięśni związanych z narządami płciowymi. Stan szczytowania może trwać od kilku do kilkudziesięciu sekund – średnio od 3 do 25 sekund. Skurcze pochwy odczuwane są co 0,8 sekundy i powtarzają się od 5 do 12 razy.

– Orgazm jest często uważany za koniec zwieńczenie stosunku seksualnego, chociaż wcale tak być nie musi. Ciało i umysł kobiety są nadal gotowe do dalszego uczestniczenia w kontakcie seksualnym pomimo przeżytego orgazmu. To nasza wielka zaleta, o której nie powinnyśmy zapominać – podkreśla seksuolog.

21 minut – tyle średnio potrzebuje kobieta do osiągnięcia orgazmu z partnerem. 8 minut i 7 sekund to średni czas potrzebny, aby kobieta osiągnęła szczytowanie, masturbując się. Większość mężczyzn może orgazm osiągnąć w o wiele krótszym czasie.

Rodzaje orgazmów

W zależności od stymulacji miejsc erogennych kobiety (części ciała, których dotyk wywołuje największe podniecenie seksualne) wyróżniamy co najmniej kilkanaście typów orgazmu kobiecego. Najważniejsze z nich to:

 • orgazm łechtaczkowy – najczęstszy i najłatwiejszy do osiągnięcia, powstaje wskutek stymulacji łechtaczki, która jest bardzo mocno unerwionym organem kobiecym,
 • orgazm pochwowy – powstaje w wyniku penetracji pochwy w trakcie stosunku, trudniejszy do osiągnięcia niż orgazm łechtaczkowy, łatwiej osiągają go kobiety umiejące pracować mięśniami Kegla, czyli poprzez ich rytmiczne zaciskanie w czasie penetracji ścian pochwy,
 • orgazm sutkowy – dość łatwy do osiągnięcia, polega na odpowiednim pieszczeniu kobiecych sutków, towarzyszą mu skurcze pochwy i macicy,
 • orgazm analny – okolice odbytu są bardzo wrażliwe i silnie unerwione, ponieważ znajdują się tam zakończenia takich narządów jak prostata (u mężczyzn) czy końcówki pochwy (u kobiet).
Orgazm można osiągnąć nie tylko poprzez tradycyjny stosunek seksualny. Szczytowanie można mieć także poprzez seks oralny, pieszczenie genitaliów dłońmi lub stopami, seks hiszpański (stosunek międzypiersiowy).

Czy orgazm pomaga zajść w ciążę?

Tak, to prawda. Oto fakty świadczące o tym, że kobiecy orgazm pomaga zajść w ciążę:

 • skurcze ścian pochwy i macicy podczas szczytowania „popychają” plemniki w kierunku komórki jajowej,
 • skurcze macicy w trakcie orgazmu obniżają jej szyjkę, przez co może ona „zassać” znacznie więcej nasienia mężczyzny,
 • szczytowanie kobiety obniża kwaśny odczyn pochwy, przez co staje się ona dla plemników bardziej przyjaznym miejscem.


Naukowcy podkreślają, że orgazm kobiety to nie tylko mechanizm ułatwiający plemnikom pokonanie odcinka pochwy i przedostanie się do jajowodów, gdzie jest szansa zapłodnienia komórki jajowej, ale też ogromny zastrzyk oksytocyny, wpływający na samopoczucie kobiety.

Odkryto, że orgazm kobiecy zwiększa poczucie bliskości między partnerami i zmniejsza stres. A to z kolei sprzyja zdrowiu kobiety, co też przekłada się na jej płodność.

Czy można nauczyć się osiągać orgazm?

Badania pokazują, że kobiecy orgazm jest zjawiskiem wyuczonym. Kobiecie potrzeba około dwóch lat od momentu rozpoczęcia współżycia płciowego, aby móc go osiągać. Nie dla wszystkich jest to proste i wiele pań przez długie lata nie potrafi szczytować w trakcie uprawiania seksu z partnerem.

– Ponieważ uwarunkowania seksualności kobiet i mężczyzn są odmienne, co wynika z różnic hormonalnych, psychicznych, neurologicznych i anatomicznych, rzadko zdarza się, że oboje partnerów jednocześnie osiąga orgazm – wyjaśnia seksuolog. – Pogoń za jednoczesnym orgazmem jest ślepą uliczką. Zrewidujmy swoje oczekiwania w tym aspekcie – mówi ekspertka.

Seksuolodzy podkreślają, że każda zdrowa kobieta może przeżywać orgazm z mężczyzną. Aby tak się stało, trzeba przede wszystkim:

 • poznać dobrze swoje ciało, tak aby wiedzieć, co sprawia największą przyjemność,
 • mieć świadomość, że seks to wspaniała część naszego życia, źródło szczęścia i zdrowia, nie zaś sfera nieczystości i grzechu.


– Jeżeli kobieta czuje się zawstydzona lub zablokowana seksualnie, orgazm może być trudny, a nawet niemożliwy do osiągnięcia – przestrzega seksuolog.

Dlaczego kobieta nie ma orgazmu?

Brak orgazmu u kobiet może mieć wiele przyczyn i może być spowodowany:

 • menopauzą i spadkiem poziomu hormonów kobiecych – estrogenu i progesteronu,
 • nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy,
 • suchością pochwy,
 • wadami budowy narządów płciowych,
 • przebytymi operacjami ginekologicznymi,
 • przyjmowaniem leków nasennych,
 • zażywaniem antydepresantów.


Konsultacja: Dr Sylwia Jędrzejewska, seksuolog kliniczny, prowadzi praktykę w Gameta – Klinice Leczenia Niepłodności w Warszawie.

Zobacz też: 

Nie rezygnujmy z pieszczot piersi nawet wtedy, kiedy karmimy swoim mlekiem dziecko - mówi seksuolog [WIDEO]

seks, współżycie, orgazm, orgazm kobiety, orgazm kobiety
Fotolia
Psychotesty i quizy
Czy wiesz wszystko na temat orgazmu? Quiz
mapa seksualna kobiet
Adobe Stock
Aktualności
Jak wygląda seks Polek? Nooo, nawet jesteśmy pod wrażeniem
Nie ma powodu do wstydu - zobacz, jak często kochają się Polki. Jest jednak kilka „ale”, warto, aby panowie też to przeczytali.

Oto raport na temat mapy seksualnej Polek, przygotowany na zlecenie farmaceutycznej firmy Gedeon Richter - pokazuje, jak często uprawiamy seks oraz w jakim wieku jesteśmy najbardziej aktywne. Niestety pokazuje też drugie, mniej atrakcyjne oblicze naszych związków intymnych i tego, co im szkodzi. Zobacz, co jest największym wrogiem naszego seksu! Każdemu według potrzeb Aż 96 procent Polek w wieku 18-65 lat deklaruje, że są aktywne seksualnie. Połowa badanych uprawia seks kilka lub kilkanaście razy w miesiącu. W tej materii niemal każdy "wynik" jest dobry, gdyż ilość seksu zależy od nas i od naszych potrzeb. - Niektórzy uprawiają seks codziennie, inni raz w miesiącu, a jeszcze inni rzadziej i są zadowoleni. Pewne jest to, że popęd seksualny jest ważnym źródłem energii psychicznej, to "popęd życia" - komentuje seksuolog, specjalista ginekolog-położnik prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Z badania wynika, że zwykle zaczynamy życie płciowe w przedziale 17-20 lat (57 procent). Większość z nas (55 procent) ma w życiu więcej niż jednego partnera seksualnego. Najwięcej z nas miało ich od 2 do 3 (30 procent). Młodość górą Najbardziej zadowolone z życia seksualnego są najmłodsze kobiety, mające od 18 do 24 lata. W skali od 0 do 10 oceniają swoje pożycie na 7,4. Niestety, z wiekiem coraz mniej jesteśmy zadowolone. W grupie powyżej 55. roku życia większość kobiet wystawia swojemu seksowi 5,8 punktów. Zdaniem seksuolog może mieć to związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmach kobiet i mężczyzn, w tym m.in. problemem suchości pochwy i zaburzeniami erekcji. Stres zabija seks Polki mogłyby czerpać z seksu więcej radości. Gdyby nie szereg barier, które je do niego zniechęcają. Najczęściej wymieniają: zmęczenie; stres;...

Jak szybko zajść w ciążę?
AdobeStock
Aktualności
Nie tylko rozkosz dla ciebie, zobacz, co jeszcze może dać ci orgazm!
Wiele par podczas starań o dziecko popada w rutynę. Tymczasem ten sposób jest nie tylko skuteczny, ale i bardzo przyjemny. 

Dr Robert King z University College Cork, specjalista od płodności uważa, że „erotyka i bliskość nie są opcjonalnymi dodatkami do reprodukcji” i ma na to dowody. Okazuje się, że gdy kobieta szczytuje, ma znacznie większe szanse zajścia w ciążę, niż gdyby do orgazmu nie doszło. Po co kobiecie orgazm Podczas szczytowania organizm kobiety uwalnia oksytocynę , tzw. hormon miłości. Powoduje on skurcze mięśni macicy, co sprawia, że plemniki są „zasysane” we właściwym kierunku. Dzięki temu sperma w naturalny sposób jest kierowana w miejsce, w którym jest maksymalna szansa na poczęcie. Z analiz badacza wynika, że panie, które doświadczyły orgazmu, są w stanie zatrzymać wewnątrz ciała do 15 proc. więcej spermy , niż kobiety, które nie szczytowały. A to znacznie zwiększa szanse na poczęcie maluszka. Rozkosz a płodność Aby przetestować związek między kobiecym orgazmem a szansą na zajście w ciążę, dr King zbadał sześć kobiet-ochotniczek w wieku od 26 do 52 lat. Zostały poproszone o zarejestrowanie liczby orgazmów , które osiągnęły podczas używania wibratora przez ponad miesiąc. Następnie porównał, ile wydzieliny znajdowało się w ich pochwach, kiedy osiągały orgazm i kiedy go nie miały. Wyniki sugerują, że kiedy kobieta szczytuje, zatrzymuje do 15 proc. więcej wydzieliny. Zdaniem specjalisty jest to wskaźnik ilości spermy, która mogłaby zebrać się w jej łonie.  Skutecznie i przyjemnie Zazwyczaj przy staraniach o dziecko koncentrujemy się na męskim szczytowaniu. Bez niego szanse na zapłodnienie są znikome. Natomiast eksperci coraz częściej zwracają uwagę również na rolę kobiecego orgazmu . King nie jest pierwszym, który to dostrzegł. Skurcze, które „ popychają” nasienie to nie jedyne odkrycie. Naukowcy zauważyli, że podczas orgazmu szyjka macicy nieco się skraca, a kobieca rozkosz powoduje także obniżenie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj